מראות, תמונות, וילונות או תאורה - אלמנטים שונים, שחשובים בעיצוב פנים, יכולים לסייע לכם ולהקל על מלאכת השיפוצים או אפילו לקצר אותם.

בכל מה שקשור בעיצוב פנים, ניתן לעשות הרבה בתקציב לא גדול, גם לפני שנכנסים למהלך של שיפוצים. כדאי מאוד להתייעץ עם מעצב פנים ולהציב בפניו או בפניה את האתגר: עיצוב פנים חדש, בלי לגעת בקירות או ברצפה.

בסופו של דבר, אחת המטרות בעיצוב פנים, הוא עיצוב האווירה והפונקציונליות של חלל הבית או הדירה. מעצבי פנים טובים, ידעו לרענן את מראה חלקי הבית השונים, בהתבסס על צבעוניות חדשה, על תוספת, שינוי או החלפת רהיטים, ושימוש נכון בגופי תאורה מודרניים ואמצעי תאורה חדשניים.

עיצוב פנים וצבע

צבע יכול ליצור חלל חדש של ממש: בעבר, גוונים כהים כדוגמת חום או אפור, נחשבו שיא השיאים בעיצוב הבית. מרצפות אפורות היו שכיחות בשנות ה- 90, וגווני חום, דמויי עץ, היו פופולריים בהרבה סלונים. כיום, השאיפה של מעצבי פנים היא להכניס אור הביתה, ולפתוח את החללים השונים. בבתים גדולים, משתמשים מעצבי פנים בצבעים כהים בנקודות מסוימות, כדי להבליט חלקים או ליצור פינות ייעודיות: פינות ישיבה או קריאה, וכד'.

מעצבי פנים משתמשים בצבעים שונים בחדרים שונים, כמו חדרי שינה ומגורים, אמבטיות ומטבח, וחלק גדול אף מוסיפים טקסטורות לצבע, לצרכים אחרים: שימוש בטיח צבעוני בדרגות חספוס שונות, למשל, משנה תחושה בעיצוב פנים של חדרי אמבטיה ושרותים, ויש לו גם אפקט אקוסטי.

עיצוב פנים ותאורה

מלבד צבע, אחד הדברים שמשפיעים מאוד על עיצוב הפנים של הבית, ולא מצריך כניסה לשיפוצים, הוא שימוש בתאורה. עם המעבר לבנייה ירוקה, והחלפת נורות בזבזניות בנורות לד ופלורסנט קומפקטיות, אפשר לנצל את ההזדמנות, ולתכנן בעזרת מעצבי פנים, גם את נושא התאורה. במסגרת שיפוץ או ללא כניסה לשיפוצים, תוכלו להחליט שאתם מבצעים עבודות גבס קטנות, כדי ליישם גופי תאורה חדשים וליצור אווירה שונה בבית, באמצעים אלה.

עיצוב פנים ואביזרים

כבר הזכרנו בכותרת את השימוש במראות ובווילונות. מראות יכולות להגדיל מאוד כל חלל. במיוחד אם אתם יושבים מול קיר, תלו עליו מראה במסגרת, כדי לייצר תחושת עומק. אותו דבר ניתן לעשות בקומת גלריה, או לאורכה של מיטה, בחלל מצומצם. תפקידם של וילונות בעיצוב הבית, הוא להקנות לו חמימות מצד אחד, ולשמש הצללה, מצד שני. אפשר להשתמש בווילונות בעלי דוגמא אנכית, כדי ליצור תחושת גובה, ומעצבי פנים אוהבים לתלות וילונות לכל אורך הקירות, לאותה מטרה ממש.

כיום יש לא מעט אמנים שייצרו עבורכם תמונה או יצירת אמנות אחרת, כחלק מעיצוב פנים, בהתאם לטעמכם ולצורך שלכם. אמנות מקורית בגוונים מסוימים תוסיף לא רק לעיצוב הפנים הכללי, אלא גם עשויה לעלות ולהוסיף בערכה – רווח כפול.

מרפסות וחלונות

בעבר, רבים פנו לסגירת מרפסות, כאמצעי ליצור חדר נוסף, או להגדיל את גודל הסלון. היום השתנתה המגמה, ובמקרים רבים פותחים את המרפסת ו'מכניסים' אותה הביתה. מעצב פנים טוב יתכנן את היציאה למרפסת בצורה כזאת, שהיא תשתלב היטב במראה הסלון הכללי, ותאפשר מראה יפה החוצה. החלפת מסגרות החלונות, ביטול או חידוש הסורגים, יועילו גם כן לרענון המראה ועיצוב בית חדש, במינימום זמן והשקעה.