בין אם אתם קונים דירה או בית, ובין אם אתם גרים בשכירות, עיצוב הבית עושה אותו לשלכם: יוצק בו את האישיות שלכם והופך אותו למקום שרוצים להיות בו ולחזור אליו.

נהוג לחשוב, שעיצוב הבית שווה לעיצוב פנים, והנחה זו שגויה. במיוחד בבתים פרטיים, אך גם בדירות, ישנה חשיבות גדולה לעיצוב חוץ הבית. עיצוב הבית באמת, מתחיל עוד בחוץ, ולא רק כשעוברים בדלת. הוא יכול להתבטא בעיצוב הגינה או המבואה ויכול להיות גינון על הגג או מבחר עציצים במרפסת. תאורה נכונה מסביב לבית או בחלונות הדירה יכולה גם היא להיות חלק מעיצוב הבית, ועדיין לא דיברנו על עיצוב פנים. חשוב לכן, כשאתם בוחרים במעצב פנים או אדריכל, לברר מה הם מציעים לגבי החלק החיצוני של הדירה שלכם.

מהם הגורמים שמשפיעים על עיצוב הבית?

הכוונה אינה להפוך אתכם למעצבי פנים או אדריכלים, אלא לתת לכם מושג ראשוני בתחום עיצוב הבית.

בין הגורמים העיקריים שישפיעו בסופו של דבר על המראה הפנימי והחיצוני של הבית שלכם יהיו הטעם האישי שלכם, סביבת המגורים עצמה, גודל החללים השונים והאפשרות לשנות דברים בבית או בדירה – הן מבחינה עניינית (האם הבית שלכם?) והן מבחינה כלכלית.  כמובן שמגבלות עיצוב הבית תלויות לא מעט בשאלה אם מדובר בשיפוצים או בבית שנבנה על ידיכם.

הדבר הראשון שכדאי לקחת בחשבון כאשר בוחרים מעצב פנים, הוא האם הוא או היא עובדים בסביבה שלכם ומכירים אותה או סביבה דומה לה, האם הם עוסקים בפרוייקטים בסדר הגודל שלכם, והאם טעמכם וטעמם דומים. הנושא הפרקטי, התוכניות שלכם לעתיד – ילדים, למשל, או עבודה מהבית – חייבים לבוא בחשבון גם כן, כשחושבים על עיצוב הבית או עיצוב פנים.

הטעם האישי של מזמיני העבודה והשפעתו על עיצוב הבית

מעבר לנושא הפונקציונלי – האם יש במשפחה ילדים קטנים או תינוקות, או, להבדיל, נכים – עיצוב הבית מושפע מאוד מטעמם האישי של בני הבית. ישנם מי שאוהבים עיצוב פנים מודרני, הייטקי או מינימליסטי, ויש מי שאוהבים עיצוב קלאסי יותר, חם ו'משפחתי'. לעיתים קרובות, מעצבי פנים נתקלים בבני זוג שכל אחד מושך לכיוון עיצובי אחר, בעוד קבלן השיפוצים מציע הצעות משלו... תהיה זאת המומחיות של מעצב הבית או מעצב הפנים ליצור משהו שיהיה מקובל על כולם, ועדיין תהיה לו אמירה ייחודית ואישית.

גודל חללים

חללים קטנים יזדקקו מן הסתם לטיפול אחר מאשר חללים גדולים. בעזרת צבע ותאורה, אך גם בעזרת רהיטים מתאימים, ניתן להגדיל חללים קטנים, או ליצור נקודות מיקוד בחללים גדולים. כשמדובר בשיפוצים, אפשר להוריד קיר או להוסיף נישה – ראו 'עבודות גבס' – ולקבל אפקטים דומים. שוב, בחרו מבין מעצבי הפנים בזה שרגיל לעבוד על פרוייקטים מהסוג שלכם, כיון שלנסיון יש כאן תפקיד לא קטן.

תקציב

מעצב פנים של האלפיון העליון ייקח מחירים של אלפיון עליון, וגם אם לא, יכול להיות שהוא או היא יהיו רגילים לעבוד עם חומרים ורהיטים שלא מתאימים לתקציב שלכם. כמו בנושא גודל החללים, גם כאן – ביחרו במעצב פנים שיודע לעבוד בתקציב שלכם.