אדריכלות ועיצוב פנים – אותו המקצוע או שני מקצועות נבדלים? מהי אדריכלות, מי הם מעצבי פנים, האם יש הבדל ביניהם והיכן הם משיקים?

לא פעם ולא פעמיים אנו נתקלים בביטויים אלו, וידוע לנו כי יש תחום אמנות כזה, בבחינת האמנות השימושית, אשר הוא חלק גדול מהסביבה בה אנו גרים ועובדים.

בשנים האחרונות אנשים משנים ומשדרגים להם את שמות המקצוע בו הם עוסקים על מנת להוסיף לעצמם יוקרה – אולם אפשר בהחלט נכון לומר כי נכונה החלוקה וההבדלה בין מעצביהפנים לבין האדריכלים; למרות החשיבה הנכונה כי שני המקצועות הללו משיקים, מדובר בסופו של דבר בשני מקצועות שונים.

אדריכלות ועיצוב פנים: מה זה בעצם? 

אדריכלות היא אמנות הבנייה, קרי כל דבר הקשור לבניית מבנים – בין אם לנוי, לדת, למגורים או עבודה, לרבות תכנון עירוני וכדומה. אדריכלות, או בשמה הלועזי ארכיטקטורה – משיקה בהחלט לתחומים רבים, כמו אמנות, הנדסה, עיצוב, אקולוגיה, תעשיה וטכנולוגיה, ולכן יש להניח כי לאדריכל יש ידע מסוים בכל אחד מהתחומים הנ"ל. אדריכלות היא עיצוב חלל – מהנדסה ומבנה מתאר ועד עיצוב הבית. עיצוב פנים מהווה הוא חלק מאדריכלות אם כי הוא מתעסק בתחומים ספציפיים יותר וכשמו כן הוא.

עיצוב פנים עוסק בדרך כלל בעיצוב חללים בצורה פרטנית, לדוגמה עיצוב הבית, על מנת שיהפוך להיות בעל סדר עיצובי, בעל גריד, היגיון, תפיסת חלל אחת – מהחלונות ועד הרהיטים והתמונות. במקום שהחלל יהיה אקלקטי בסגון העיצובי המוכר - "זה מה שהיה אז קניתי", חושבים מראש על כל תפיסת החלל בבית או בחלל העבודה, כדי שירגיש חזותית ואווירתית – מגובש ואחיד. עיצוב פנים איכותי יגרום לכם להרגיש שלווים, ותחושה של בית שווה הרבה יותר מתחושה של "דירה", כזו ששכרתם סתם כי זה מה שהיה פנוי.

האם אדריכלות ועיצוב פנים משיקים?

בהחלט כן! אדריכלים רבים עוסקים גם בעיצוב נוף או בעיצוב הבית, ולכן נוצר בלבול. אבל למעשה תפקידו של האדריכל הוא בחשיבה הגדולה – על הבניין כולו. אולם כדי לעצב את הבית מבחינה פנימית, ולא את הקירות שבו, צריך מעצב פנים.

התחומים משיקים למשל, כאשר נדרש שיפוץ ואתם זקוקים להריסת קירות – שיש לה משמעות אדריכלית והנדסית, אבל גם לחשיבה מחדש על איך יראה הבית. במקרים כאלו, צריך אדריכל שמתמחה בעיצוב פנים או להיפך. לחילופין ניתן כמובן לפנות אל שני בעלי המקצוע השונים כדי לקבל ייעוץ וחוות דעת, כל אחד מתחום התמחותו והתמקצעותו.