בעולם קיימים סוגים רבים ושונים של שטיחים: מסורתיים, ארוגים בעבודת יד, או "שטיחי מכונה", שהם לרוב זולים יותר, אך לא בהכרח פחות עמידים. להלן מספר מושגים וטיפים, שיעזרו לכם לבחור במרבד הנכון לכם.

בבואכם לבחור שטיח, חשוב לקבוע מה היעוד שלו: האם הוא מיועד לחדר המגורים או לחדר עבודה? או אלי לחדר הילדים? שטיחים שמיועדים לחדרי ילדים חייבים להיות לא רק עמידים יותר, אלא גם כאלה שניתן לנקות אותם בקלות. אין מה לקנות שטיח עבודת יד יקר או כזה שהוא גבוה, עבה ושעיר, אם הוא עלול ל'סבול' תחת רגליה של חבורת נערים שרק חזרו ממגרש הכדורגל.

שטיחים – פנים רבות להם

מרבדים עבים וגבוהים יהיו יפים מאוד, אבל יתאימו בעיקר לסלון ולחדרי מגורים, לחדר שינה ולתליה על הקיר. יש לקחת בחשבון שהם צוברים אבק, ולא כל שואבי האבק יכולים להתמודד עם סוגים אלה.
שטיחים נמוכים יותר – שהשיער שלהם קצר ולא גבוה – יתאימו לחדרי ילדים ונוער, למבואה אך גם לחדר המגורים. השאלה כאן היא מי משתמשים בסלון: משפחות צעירות, שלהן ילדים קטנים, יעדיפו בדרך כלל שטיחים מהסוג הזה.
שטיחים מקיר לקיר הם אופציה נוספת, והם אינם שמורים רק למשרדים וחדרי קבלה של רופאים. כיום אפשר למצוא שטיחי קיר לקיר יפים מאוד, במגוון עצום של צבעים ודוגמאות. לעיתים קרובות ניתן להדביק ולשלב אותם בפרקטים, או לחתוך מהם צורות שונות ולשלב בינהן. רצוי לברר מראש מה מידת העמידות של השטיח, למרות שלרוב אלה יהיו עמידים ביותר.
מהרגע שבו החלטתם מה היעוד של השטיח, נשאר רק להחליט אם מעוניינים בשטיח עבודת יד, או ארוג במכונה. סוג המרבדים הראשון – שנקראים בשם הכללי "שטיחים פרסיים" – הוא היקר יותר, ואם השטיחים עשויים היטב – גם העמיד יותר. רוב השטיחים המגיעים לישראל הם שטיחים שבטיים, שאותם אורגים במקומות שונים באסיה, אך יש כמובן גם שטיחים מטורקיה – ולא רק שטיחי קילים – ורבים מגיעים מסין; שני הסוגים האחרונים עשויים כבר היום רובם במכונה.
שטיחי מכונה אפשר למצוא כמעט בכל מקום, ולא רק בחנויות שטיחים; אפילו בסופרמרקט תמצאו שטיחים כאלה, במגוון סגנונות: מהקלאסי האדמדם עם דוגמאות פרחים ועיטורים שונים ועד למודרני, מבוסס צורות גיאומטריות שונות, בצבעי שחור-לבן מינימליסטיים.

מה בדבר החומרים מהם עשויים השטיחים?

רוב שטיחי עבודת היד ארוגים מכותנה, ממשי או מצמר; חומרים טבעיים, בעלי עמידות משתנה ואיכות משתנה. שטיחי המכונה הזולים עשויים לרוב מחומרים סינטטיים, והטובים יותר משלבים חוטים מחומרים טבעיים, עם בסיס סינטטי. שטיחים סינטטיים פחות נעימים ונוטים להשחק מהר יותר משטיחי צמר איכותיים.

לסיום חשוב להכיר עוד מושג אחד על שטיחי עבודת יד: מושג שנקרא "צפיפות האריגה". באריגת יד, קושרת האורגת את החוטים אל בסיס השטיח ומצופפת את הקשרים זה אל זה. ככל שהקשרים צפופים יותר, עולה גמישות ועמידות השטיח והוא גם יפה יותר. נקודה נוספת שכדאי להעריך בעת קניית שטיח היא מספר הצבעים שלו והחומר ממנו הוא עשוי. קיימים שטיחים פרסיים עשוי משי או שילוב של צמר עדין ומשי, והם יקרים יותר ככל שעולה מספר הגוונים בשטיח.