למה המזגן מטפטף?

אחד החלקים במזגן שלכם, הוא יחידת עיבוי שמורכבת מסליל שבו מוזרם גז המזגנים. הסליל הזה מקורר על ידי פעולת המזגן, וכאשר האוויר מועבר מעליו, הוא מתקרר. תוצר לוואי של קירור האוויר, היא התעבות של נוזלים על גבי הסליל. זה דומה מאוד להתעבות של אדים על שמשה קרה בחורף, והיווצרות של טיפות מים.

טיפות המים האלה זולגות ומטפטפות למגש מתכת או פלסטיק שאוסף את המים. מהמגש הזה המים מתנקזים ויוצאים מהמזגן דרך פתח במגש וצינור. את הצינור הזה אנחנו רואים מתחת לכל מזגן, כולל ברחובות, למשל.

מזגן מטפטף היא תופעה נפוצה, אשר גורמת לאי נעימות בבית, הצטברות נוזלים ברצפה ופגיעה בתפקוד המזגן. עם זאת, חשוב להבין שכל עוד הסיבה לתקלה היא פשוטה, תוכלו לתקן אותה בעצמכם. אספנו לכם את 4 התקלות הנפוצות וכל מה שצריך לדעת על איך לתקן מזגן מטפטף.

 

איך לתקן מזגן מטפטף: 4 תקלות נפוצות

1. צינור ניקוז סתום גורם למזגן לטפטף

זוהי הסיבה העיקרית והנפוצה ביותר לתקלת המזגן המטפטף.
קיימות 2 אפשרויות לכך:

  1. נקב הניקוז במגש הניקוז סתום - יכול להיות שהצטבר אבק במגש ואולי צמח בו עובש, ואלה סותמים את פתח הניקוז.
  2. הצינור עצמו סתום - הוא עלול להיסתם בקצה התחתון, במיוחד אם הוא נוגע באדמה או נתון בכלי גדול מדי. הוא עלול להיות סתום במרכזו או בכל נקודה אחרת, בגלל עיקום או כיפוף שנוצרו בו או שהוא פשוט מלוכלך מבפנים.

במצבים אלו, מגש הניקוז מתמלא מים והמזגן מטפטף.
 

קשור: איך לשמור על המזגן לאורך זמן
 

איך לתקן את המזגן במקרה כזה?

  1. אם הצינור לא ארוך מדי, לוקחים שטאלבנד – פס מתכת של חשמלאים – ומשחילים אותו בעדינות ובזהירות בתוך הצינור. אפשר לעשות זאת מלמטה כלפי מעלה עד שמגיעים למגש -  שימו לב לעבוד בצורה איטית ומבוקרת, כדי לא לפגוע בצינור.
  2. אפשרות שנייה היא לפתוח את המזגן ולחשוף את מגש הניקוז, ולפתוח את הנקב באותו אופן.
  3. אפשרות שלישית היא להשתמש בשואב אבק בעל יכולת שאיבת נוזלים, ולנקז את הצינור בצורה כזו.

 

2. מגש הניקוז של המזגן חלוד וסתום

אם יש לכם מזגן מאוד ישן, יכול להיות שמגש הניקוז עשוי מתכת, והוא החליד. זהו מצב נדיר, אבל אם זו הבעיה, הזמינו טכנאי מזגנים, שיחליף את המגש (או יתקן אותו).

לאיתור טכנאי מזגנים מומלץ באזוריכם לפיד דירוג ביקורות, היכנסו:

טכנאי מזגנים בתל אביב

טכנאי מזכנים בחיפה

טכנאי מזגנים בירושלים

טכנאי מזגנים בבאר שבע

 

3. פילטרים מלוכלכים מובילים למזגן מטפטף

נפוץ מאוד! הפילטרים המלוכלכים גורמים למזגן לעבוד קשה, הסליל מקרר מדי וגורם לקפיאת מים עליו. כשהמים האלה מפשירים, הכמות של המים כל כך גדולה, שמגש הניקוז פשוט עולה על גדותיו. נקו את הפילטרים כמה שיותר, כך המזגן אמור להפסיק לטפטף!

 

4. אין גז במזגן

כתוצאה ממחסור בגז – בגלל דליפה, למשל – המזגן עובד הרבה ויותר מדי, ונוצר קרח על הסליל. התוצאה זהה לזו של פילטרים מלוכלכים. טובעים בטפטופי מזגנים? הזמינו טכנאי! היכנסו עכשיו למדור מיזוג אוויר במדריך b144 ובחרו טכנאי שיגיע לביתכם, ימלא גז ויבדוק את תקינותו.

איך לתקן מזגן מטפטף

 

שאלות נפוצות על מזגן מטפטף

כמה עולה תיקון של מזגן מטפטף?

במידה ולא הצלחתן לתקן את התקלה בעצמכם, מומלץ להזמין טכנאי מקצועי שיטפל בבעיה. עלות התיקון נעה בין 250-600₪ ותלויה במורכבות הבעיה, סוג המזגן, המיקום וכו'.

איך למנוע מזגן מטפטף?

מומלץ לבצע תחזוקה תקופתית של המזגן בעיקר לחלקי הפילטרים וצינור הניקוז - שאלו התקלות הנפוצות. הקפידו לנקות את הפילטרים אחת לחודשיים ובדקו שצינור הניקוז אינו מקופל, סתום,נמצא בצורה אנכית המאפשרת למים לרדת וששום חפץ לא מפריע לו.