טיפים לקנייה חכמה של מזגן

מיזוג אוויר הוא צורך אמיתי במדינה חמה ומהבילה כמו ישראל, אפילו בחורף המזגן הוא הפיתרון היעיל והחסכוני ביותר לחימום הבית או העסק. מכיוון שהמזגן הוא פריט ציוד הכרחי בכל בית ועסק כיום, חשוב מאוד לבצע את קנייתו בצורה חכמה תוך התחשבות בכל ההיבטים הרלבנטיים. קנייה מושכלת של מזגן מתאימה את אמצעי הקירור והחימום לחלל, מאפשרת יעילות מוגברת בשימוש במזגן וכמובן חוסכת לכם כסף.
על פי דיווחי יצרניות המזגנים המובילות, מחירי המזגנים לא צפויים להתייקר לקראת קיץ 2012, אך בכל מקרה חשוב לחקור טוב את הנושא ולקנות את המזגן המתאים והיעיל ביותר עבורכם ולאו דווקא את המזגן הזול ביותר.

כך תבצעו קניית מזגן חכמה

יעילות  אנרגטית: בישראל, כל מוצר חשמלי חייב בפירוט הדירוג האנרגטי שלו, עפ"י מערכת אותיות לועזיות. דירוג A מתאר יעילות אנרגטית (בשימוש בחשמל) ברמה הגבוהה ביותר ורצוי לרכוש מזגנים בדירוג זה. דירוג A יחסוך לכם בעלויות החשמל.
התאמת עומס החום: יעילותו של פיתרון מיזוג אוויר מצריכה התאמה של עומס החום בחדר שאותו המזגן אמור לקרר – עומס החום הוא נתון משמעותי יותר מעומס הקור במדינה כמו ישראל. נתון זה הוא מסובך לחישוב ולכן ניתן להיעזר במחשבונים מקוונים ייעודיים או להיוועץ באנשי המקצוע בחברות שמשווקות או מתקינות מזגנים – הנתון תלוי ברמת הבידוד של החלל, האם יש בחדר מכשירים שפולטים חום וכמה אנשים נמצאים בממוצע באותו חדר.
רעש מהיחידה החיצונית: היחידה החיצונית של המזגן- המדחס – אמנם נמצאת מחוץ למבנה אך היא עשויה להרעיש ולהפוך למטרד. היום בכול מזגן צריכה להיות התייחסות לכמה דציבלים מפיקה היחידה החיצונית. רצוי לבחור במזגן שאינו מרעיש. כדאי גם לשים לב לרעש שהיחידה הפנימית עושה.
נוחיות שימוש: אנחנו נפעיל את המזגן פעמים רבות, בעיקר בקיץ, לכן חשוב לבחור במזגן ידידותי למשתמש. קנייה חכמה של מזגן תכלול רכישת מוצר שיש לו טיימר להדלקה וכיבוי אוטומטיים. הפונקציה הכי טובה (והיא נדירה יחסית) זו מערכת המאפשרת כיוון של מספר טיימרים עתידיים. כמו כן פעולות כגון ניקוי מסננים, פתיחת המזגן לניקוי וכיוצא באלו צריכות להיות פשוטות וקלות לביצוע.
סוג המזגן: כיום  ישנם כמה סוגים של פתרונות מיזוג אוויר – כל אחד מתאים לצרכים מסוימים. ניתן לבחור בין מזגן עילי התלוי גבוה על הקיר, מזגן רצפתי המותקן נמוך, מזגן תקרה מוסתר שיש לו פתחי יציאת אוויר, מזגן מיני מרכזי עם תעלות המותקנות בחללי המבנה, מזגן רב מאייד שיכול, בעזרת מדחס אחד, להפעיל כמה יחידות פנימיות וכדומה. רוב האנשים רוכשים מזגנים עיליים מטעמי נוחות ומחיר, אך רצוי להתייעץ עם איש מקצוע לפני הרכישה.
מזגני אינוורטר צוברים כיום פופולאריות רבה, הם אמנם יקרים יותר אך הם יעילים מבחינת ניצול החשמל ותפוקת הקירור – מזגנים אלו פועלים בשיטה שונה משאר המזגנים.
לסיכום: אי אפשר לוותר על מיזוג אוויר ובכל מקרה מדובר על צרכן דיי כבד של חשמל. ניתן  בהחלט לחסוך בחשמל באמצעות רכישה חכמה של מזגן.