השימוש בחומרים כימיים היה נפוץ מאוד בעבר, כדי להיפטר מחרקים ומזיקים. חומרי הדברה אלו הוכחו כיעילים והמזיקים הושמדו במהירות, אך הם היוו סכנה מהותית לכל מי שנשם אותם. עקב השימוש בחומרים אלו, דיירי הבית וחיות המחמד שלהם נאלצו להתרחק מהבתים שהודברו למשך מספר ימים, כדי להימנע מנשימת החומר, המזיק מאוד לבריאות. במהלך השנים המודעות לאיכות הסביבה עלתה וכיום ניתן להרחיק מזיקים מבלי לפגוע בסביבה, באמצעות הדברה ירוקה שלא פחות יעילה מההדברה הכימית. 

אילו שיטות קיימות היום בשוק ומהן היתרונות של ההדברה הירוקה? אהרון שמעון קליין, המתמחה בהדברת מזיקים, עונה על כל השאלות.  

 

 

מה זה הדברה ירוקה?
 

בשנים האחרונות פותחו חומרים רעילים נגד חרקים ובו זמנית ידידותיים לאנשים ולסביבה. הדברה ירוקה מבוססת על חומרים טבעיים ואת חומרי ההדברה מפיקים מצמח החרצית. חומרים אלו מאושרים על ידי משרד איכות הסביבה לקהל הרחב ואינם מכילים חומרים כימיים. ניתן להשתמש בהדברה זו בחקלאות ובבתי מגורים. 

 

 

אילו שיטות הדברה ירוקות קיימות כיום בשוק?

 

•    הדברה אלקטרונית 

נחשבת להדברה ירוקה מאחר ואין בה רעלים. בשונה מהדברה כימית, המטרת של הדברה אלקטרונית היא להרחיק את בעלי החיים מהאזור ולא לחסל אותם. בסוג זה של הדברה נעשה שימוש במערכת רמקולים המשמיעה קול בתדר גבוה, בעוצמה הגורמת למכרסמים מצוקה נפשית וכך הם בורחים ממקומם. ההדברה האלקטרונית נמצאה יעילה כנגד רוב המזיקים, החל מעטלפים, חולדות, יונים ועד להרחקת חתולים. 

 

•    הדברה אורגנית 

היא מתבצעת על ידי חומרי הדברה ירוקים. ישנן 3 סוגי הדברות אורגניות: 

  1. הדברה אורגנית יבשה: היא שיטה שלא משתמשים בה בכלל ברעלנים למיניהם. השימוש הוא בעיקר במלכודות מיוחדות המפזרות פירומונים ומושכות את המזיק אליהן. הן מיועדות בעיקר לזבובים, יתושים, תיקנים ועכברים. 
  2. הדברה אורגנית עם שימוש בג'ל: היא נפוצה בביצוע הדברה ביתית, או בחקלאות. הג'ל חסר ריח ומפוזר בנקודות שונות ברחבי החלל אותו מדבירים. שיטה זו נפוצה במקומות שקיים בהם קושי להוציא את האנשים השוהים במרחב, כגון מסעדות או בתי מגורים. 
  3. הדברה אורגנית עם תרסיסים: היא מתבצעת ע"י תרסיסים המבוססים על חומרים מן הצומח. הם ללא כל סכנה לפגיעה בסביבה. כמו כן, הדברה זו תהיה יעילה רק אם יקפידו על בית נקי משאריות מזון המושכות את החרקים.

הדברה ירוקה לבית

(צילום: ShutterStock)

 

 

•    הדברה ביולוגית

הדברה המתבססת על בעלי חיים שאוכלים מזיקים או הורגים אותם ומתאימה בעיקר לצורך גידול צמחים ללא מזיקים. לדוגמה, הדברת יתושים באמצעים ביולוגיים מתבצעת בעזרת דגי גמבוזיה ודגי בצילוס. בנוסף, הדברה ביולוגית של זבוב הפירות (זבוב הגורם לנזקים נרחבים לגידולי פירות חקלאיים), נעשית באמצעות עיקור כמויות גדולות של זבובים זכרים ושחרורם לחופשי. הדברה ביולוגית אינה מזיקה לסביבה, יעילה מאוד ומאושרת על ידי משרד הבריאות. היא יכולה להתבצע על ידי מקצוענים בלבד ובזהירות רבה.

 

 

כמה זמן אורכת הדברה ירוקה והאם היא יעילה כנגד כל המזיקים?
 

הדברה ירוקה אורכת כ- 20-30 דקות ויעילה כנגד כל סוגי החרקים (נמלים, ג'וקים, תיקנים, יתושים, פרעושים וכו'). זמן העבודה משתנה בהתאם לגודל האזור אותו מדבירים. 

 

 

כמה זמן צריך לצאת מהבית אחרי הדברה ירוקה? 
 

  • בני אדם - מבוגרים וילדים צריכים לצאת מהבית לכ- 2-3 שעות, לאחר שמתבצעת ההדברה הירוקה.
  • בעלי חיים -  תלוי בסוג הדברה שמתבצעת. למשל, אם מדובר בהדברה של פרעושים, מומלץ להרחיק את בעל החיים ל-12 שעות. לרוב, בכל סוג הדברה - גם ירוקה, מומלץ תמיד להרחיק את בעלי החיים למספר שעות כדי שלא ילקקו את חומרי ההדברה ויחשפו לסכנה. 

 

מה ההבדל בין הדברה ירוקה להדברה רגילה? 
 

הדברה רגילה מתבצעת על ידי חומרים כימיים ורעילים, אשר מסכנים את בני האדם. ייתכן שההדברה הכימית תהיה יעילה יותר לטווח הארוך מאשר ההדברה הירוקה. אך לצד כך, היא מאוד מזיקה לבני האדם ולסביבה. לעומת זאת, הדברה ירוקה ידידותית מאוד לסביבה ויעילה להרחקת או השמדת מזיקים.

הדברת מזיקים

(צילום: ShutterStock)

 

 

מהן היתרונות והחסרונות של הדברה ירוקה?
 

יתרונות:

•    חומרי ההדברה הירוקה ידידותיים ואינם מסכנים את בריאות הסביבה. 
•    לאחר ההדברה ניתן להיכנס לבית יחסית מהר, לאחר כ-2-3 שעות.
•    בהדברה ירוקה אין כמעט ריח.
•    ההדברה מחזיקה יחסית לטווח ארוך. אם הבית נקי ומתוחזק, ההדברה יכולה להחזיק אפילו שנתיים. 

מדביר מומלץ

(צילום: ShutterStock)

 

 

חסרונות:

•    החומר בהדברה ירוקה מתכלה יותר מהר מהדברה כימית.
•    הדברה זו פועלת באופן איטי יותר ולעיתים ניתן לראות את התוצאות רק לאחר מספר ימים. 

 

 

כמה עולה הדברה ירוקה?
 

המחיר משתנה בהתאם לגודל החלל אותו מדבירים, במספר הקומות (ככל שיש יותר קומות המחיר יתייקר) ובהיקף הבעיה שצריך לטפל. הדברה ירוקה תעלה בין 350-1,000 ש"ח. במידה וההדברה מתבצעת בבית פרטי, המחיר יעלה יותר מאשר דירה בבניין. 

 


אהרון שמעון קליין הוא בעלים של "קליין הדברות". כל המידע במאמר מטעמו בלבד. 

למעבר לכרטיס העסק לחצו כאן >>