קניית דירה או בית היא עניין מותח עצבים. לפעמים אנחנו 'חמים' על הנכס, משוכנעים שהנה, גונבים לנו אותו מתחת ליד וממהרים לסגור. אבל כדאי לבצע בדיקות שונות – בינהן בדיקת מערכת החשמל – לפני שרצים וחותמים על חוזה.

בישראל ישנן כמה חברות יעוץ שיערכו עבורכם בדק בית. הכוונה היא לבדיקה וביקורת של נכס לפני מסירתו לכם. בדיקה זו כוללת לרוב ביקורת אינסטלציה, בדיקה של איכות הצביעה והגימורים השונים ועוד. אבל בין הבדיקות השונות שחשוב מאוד לבצע, נמצאת ביקורת חשמל. ביקורת על ידי חשמלאי מוסמך או חשמלאי בודק* (תלוי בדרישותיכם) שתוודא שאכן כל תשתיות החשמל תקינות. בדיקה זו חשובה לאין ערוך מכל בדק בית קוסמטי והיא רלוונטית גם בקנית בית או דירה מיד שניה ומיד נסביר מדוע.

קודם כל, חשוב להבין שביקורת לצורך מתן טופס 4 (טופס אכלוס/חברת החשמל) שונה מבדיקות שנעשות עבור לקוח שקנה דירה מקבלן. את חברת החשמל מעניין שהבית בטוח ובטיחותי. החשמלאי או עורך הביקורת מוודא את הדברים האלה. אתכם, כדיירים, יעניין גם לדעת שחוטי חשמל מגיעים למקומות שהם אמורים להגיע אליהם, שיש מתגים מתאימים ושהחשמלאי שביצע את עבודות החשמל לא חיבר את כל הבית על פקק אחד והלך.

במקרה של דירה מיושנת או בית מיד שניה, חייבים לקחת בחשבון – כמו שכל חשמלאי בודק יקח בחשבון – שהבית עבר שינויים מאז שהתקינו בו את מערכת החשמל. כך, עבודות 'עשה זאת בעצמך' ושינויים "קלים בלבד" שעשו בעלי הבית הקודמים או הדיירים הם סיוט לכל חשמלאי בודק: על החשמלאי לבדוק את איכות החיבורים שביצעו הדיירים, את טיב החוטים והבידוד ועוד.

בדיקות על ידי חשמלאי בודק

החשמלאי שיבדוק עבורכם את הדירה יוודא שכל נקודות החשמל יכולות לעמוד בעומסים המיועדים. בדירה מיושנת גם יוודא החשמלאי שהחיווט אינו ישן מדי או מחובר בצורה שגויה. על החשמלאי לבדוק שכל ההארקות מחוברות כהלכה ואין שקע או נקודת חשמל שאינה מוארקת.

דירות רבות בערים הוותיקות בארץ – ירושלים, תל אביב וחיפה – עדיין מציגות לראווה לוחות נתיכים ישנים – "פקקים" – ולוחות חשמל עם גב עץ או פורמייקה. את הלוחות האלה יהיה על החשמלאי להמליץ להחליף, כיון שיש להניח שהם כבר לא מתאימים למכשור מודרני ולתקנים החדשים.

במידה ומדובר בבית עם גינה, על החשמלאי הבודק לצאת לחצר, לאתר את נקודות החשמל ולוודא שהן מוגנות מפגעי הטבע – מגשם, למשל, או מחול. נקודות חשמל אלה צריכים לסמן ולהבליט בצורה נכונה למען בטיחותכם האישית. צריך לוודא שהן ממוקמות נכון בגינה, שיכול להיות שמאוד השתנתה מאז שנבנה הבית.

בסופה של הבדיקה, ימסור החשמלאי הבודק דו"ח ובו סקירה של מצב הבית או הדירה. עם הדו"ח הזה תוכלו לפנות לקבלן לדרישת תיקונים או למוכר הנכס, ולו רק לשם מיקוח.

*הרשיון לחשמלאי בודק ניתן על ידי משרד העבודה למי שעמד בתנאי הרישוי – למד ועבר השתלמויות, בחינות וכדומה. קיימות מספר דרגות רישוי לחשמלאי בודק.