חוששים שיש לכם נזילה בבית? תוכלו לקרוא לאינסטלטור שיבדוק את הבעיה – ורצוי גם להשתמש במצלמה תרמית, שיכולה לאתר את הנזילה מתחת לקרמיקות מבלי להפריע לשגרת דיירי הבית. ליאור מימון אינסטלטור ברחובות ובעלים של חברת 'מימון מאיר ובניו', מסביר לנו איך בדיוק מתבצע התהליך.

נזילות בבית עלולות להפריע לכם בשגרת החיים, ולפעמים להבין מהיכן בדיוק הן מגיעות יכול להיות מאוד מתסכל. אבל כיום הפתרון הרבה יותר פשוט, כיוון שניתן לאתר נזילות בבית באמצעות מכשיר מתקדם: מצלמה תרמית. מצלמה זו משמשת ככלי לאיתור נזילות ובדיקות איטום ובידוד. היתרונות של איתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית רבים - ניתן בעזרתה לראות מה מתרחש מתחת לקרמיקות ללא הרס ומבלי לפתוח אותן. היא מהירה, מדויקת ובזכותה אין הפרעה למהלך חייהם של דיירי הבית.

אז איך נדע כיצד מתבצע התהליך, ומה עושים לאחר שמאתרים את הנזילה? בדיוק בשביל זה פנינו לליאור, מומחה בתחום האינסטלציה, שיענה לנו על כל השאלות.

ליאור מימון הוא אינסטלטור ובעלים של חברת 'מימון מאיר ובניו'. הוא נכנס לתחום לפני כ-30 שנה כשהצטרף לעסק המשפחתי. במאמר הבא הוא יסביר לנו איך ניתן לבצע איתור נזילות באמצעות מצלמה טרמית.
 


מהי בעצם מצלמה תרמית לאיתור נזילות מים?

מצלמה תרמית זוהי מצלמה שניתן לראות בה הבדלי חום וקור, בעיקר חום. כשרואים חום יודעים לייחס את זה לפיצוצי מים. גם לדוגמא, נזילה במים קרים יכולה לתת אינדיקציה לשינוי טמפרטורה מאחורי קרמיקות. כך למעשה ניתן להתחקות אחרי נזילות או רטיבויות.
 

איתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית

(צילום: shutterstock)

 

איך מאתרים נזילות במצלמה תרמית?

בתחילת התהליך אנחנו מגיעים אל הדירה ומבצעים סריקה ויזואלית. במידה ולא צריך להשתמש במצלמה, כיוון שאנחנו כבר רואים את התקלה, אז אנחנו מדווחים ללקוח. במידה ואנחנו לא רואים את מקור התקלה אנחנו פותחים מצלמה טרמית, ומתחילים לעשות סריקה בכל האזור המדובר וגם מסביב לו, כדי לראות מה היקף ומקור הנזק. במצלמה עצמה יש לנו מספר אפשרויות – חדירות קצרות, חדירות לעומק, חדות התמונה, הפרדת צבעים וכדומה.

 

שלבי איתור נזילה עם מצלמה תרמית

איתור נזילות במצלמה טרמית מתבצע ב-2 שלבים:

  1. שלב ראשון עושים צילום סובב כללי
  2. השלב השני מתבצע ברגע שאיתרנו את האזור. אנחנו מגיעים לעומק ויותר ספציפית למקור הבעיה. ניתן להיעזר במספר בדיקות נוספות שתומכות לאחר שגילינו את מקור הבעיה. למשל, אם הבעיה היא במערכת הביוב - מערכת נקזים, אז יש לנו בלון שאנחנו מנפחים ואוטמים בעזרתו את המערכת. אנחנו מזרימים אליו מים חמים ורואים אותם מתפשטים במקור התקלה, יחד עם המצלמה הטרמית. לכן הפתרון הוא לא רק המצלמה, אלא אמצעים משולבים.

 

למעבר לכרטיס העסק של "מאיר מימון ובניו", לחצו כאן >>מה עושים אחרי שמאתרים את הנזילה?

אנחנו ממלאים דו"ח מסודר שכולל צילומים והסברים למקור הבעיה שהתגלתה. בדו"ח מופיעים הבעיות והצעה לפתרונן. אנחנו לא מבצעים רק בדיקות, בחברתנו אנו מספקים גם עבודות אינסטלציה, לכן אנחנו מצרפים הצעת מחיר לפתרון כך שהלקוח מקבל אצלנו הכל – מאיתור הבעיה ועד לפתרונה וכמובן אחריות הניתנת בסיום העבודה עצמה.
 

איתור נזילות במצלמה תרמית - יתרונות וחסרונות


יתרונות איתור נזילות באמצעות מצלמה טרמית

היתרון של איתור נזילות במצלמה תרמית הוא שניתן לראות מתחת לקרמיקות בלי לפתוח אותן, ומבלי להפריע למהלך חייהם של דיירי הבית וכל זה ללא הרס ובצורה אסתטית.

 

חסרונות המצלמה התרמית לאיתור נזילה

החסרונות מתבטאים בעיקר במערכות של המים. אם יש פיצוץ במערכת מים קרים אז יש קושי באיתור התקלה, מכיוון שמים קרים לא מייצרים רמת חום בכלל והמצלמה התרמית מאתרת חום. במצב זה אנחנו מזרימים בתוך המים הקרים מים חמים, ואז מגלים את התקלה.

דבר נוסף, כאשר מגיעים ללקוח ואומרים לו שיש נזילה, לעיתים הוא רוצה לראות אותה ויזואלית ולא מספיק שאומרים לו היכן היא נמצאת. אז לפעמים זה רק אמצעי להגיע אל הפתרון, ולא הפתרון עצמו.

 

איתור נזילות במצלמה טרמית

(צילום: shutterstock)

 

איך כדאי לבדוק נזילת מים בבית?

נזילות בבית יכולות להתרחש בעיקר במקרים שיש אפשרות לראות אותם בתוך הניאגרות. ברגע שהניאגרה עומדת ולא עובדת, המים לא יורדים והכל יבש, מה שניתן לעשות זה לשים חתיכת נייר באזור שזורמים המים על האסלה הפנימית, ולבדוק אם הנייר נרטב, כך נדע שיש נזילה סמויה שאנחנו לא רואים אותה. אפשרות נוספת היא להקשיב לניאגרה ולראות אם כל הזמן המים זורמים פנימה, בדרך כלל זה רעש מאוד עדין של זרימת מים, שלא אמור לקרות.  

 

איך מונעים רטיבות בחורף?

לגבי חדירות נוזלים מגשמים, בדרך כלל מופיעים כתמים על הקירות בעת חדירת גשמים. הם מופיעים מיד אחרי הגשמים ולא בקיץ, צריך לבצע בדיקה תרמית על מנת לאתר את חדירת המים. לפעמים זה קורה בעקבות רעידות אדמה או סדקים באבן חיצונית. ישנם לפעמים סדקים שהם מבניים, או שקורים במהלך השנים ומומלץ לעקוב אחרי זה. כל כתם שמופיע באזור שאין בו צנרת, זה חשש לחדירת נוזלים מגשמים.

 

ליאור מימון, הוא אינסטלטור ובעלים של חברת 'מימון מאיר ובניו'. כל המידע במאמר מטעמו בלבד.

 

למעבר לכרטיס העסק של "מאיר מימון ובניו", לחצו כאן >>