התחילו בתכנון מראש

תכננו מראש את היקף הפרויקט, כמה חדרים אתם רוצים לצבוע ובאילו גוונים. לדוגמא, יכול להיות שצבעי חדרי הילדים, שהיו יפים ומתאימים לבני חמש או שש, כבר לא מתאימים יותר לבני הנוער שצמחו לכם בבית; זה הזמן לשינוי.

התאימו את לוחות הזמנים שלכם לגודל המשימה כך שתוכלו להשלים אותה בזמן סביר ובאופן שלא ייאש או יתסכל אתכם. זאת, במיוחד אם לא התנסיתם קודם לכן בשיקום או צביעת קירות.

בחירת הצבעים

לא רק מבחינת הגוונים, אלא גם מבחינת הסוגים שלהם: היום יש כמה וכמה סוגים של צבעים והמונחים של "צבעי שמן" או "סיד" כבר אינם בהכרח מדויקים או רלוונטיים. בדקו גם באילו צבעים צבועים הקירות שלכם, ובחרו צבעים חדשים שמתאימים להם.

התייעצו לפני קניית צבעים וחומרים

צבעי מנוסה יודע איזה סוג חומר וצבע מתאים לשימוש בכל מקום, ועד כמה נח השימוש בו, כמה מהר הוא מתייבש ועוד.

אם אין לכם ידע מוקדם בתחום, התייעצו עם מוכרן או יועץ, כמו אלה שמוצאים בכל חנות חומרי בניין טובה: אנשים אלה מכירים את התחום על בוריו, את החומרים והכלים החדשים שיש בשוק ומה שהם יכולים להציע לכם בעצה טובה לא יסולא בפז.

 

חנות חומרי בניין

לחנויות חומרי בניין בירושלים >>

לחנויות חומרי בניין בתל אביב >>

 

טיפול מקדים בבעיות נקודתיות

חדרים מסוימים בבית דורשים טיפול מיוחד לפני צביעה. אלה הם לרוב אזורי הבישול במטבח (הקירות סביב התנור והכיריים, שיש עליהם לעיתים נתזי שמן) וחדרי השירותים והאמבטיה; חדרים לחים.

בחדרי השירותים ובאמבטיות מצטבר לעיתים עובש. ניקוי עובש מהקיר אינו מסובך, אבל יש לעשות אותו מראש, לפני שצובעים. צביעה על כתמי עובש תעלים אותם לזמן קצר, אבל הם יצוצו מחדש. טפלו לכן בתמיסת אקונומיקה מהולה או בחומרים ייעודיים.

הכנת הקירות

לפני צביעה, יש לנקות את הקירות עצמם: קנו כמות יפה של נייר לטש (נייר זכוכית) ושפשפו את הקירות. פעולה זו תסיר שאריות צבע רופף, אבק ולכלכוך. לאחר מכן נקו את השטח בסמרטוט לח והניחו לו להתייבש.

זכרו שמקומות בהם יש שומן על הקיר או קירות שצבועים בצבע כהה ידרשו טיפול ארוך יותר וצביעה בצבע בעל כושר כיסוי גבוה.

אם בקיר יש חורים, סדקים או שקעים, מלאו אותם בחומר מילוי: פרופילה או קלסימו יתאימו לצורך זה. אם דרושה רק החלקה של מקומות מהם נשר צבע שהתקלף, השתמשו בחומר דק יותר, כמו שפכטל אמריקאי.

חשוב מאוד לעבוד בתנאי תאורה טובים. רבים משפצים או צובעים בשעות הערב, אחרי העבודה, כאשר התאורה הטבעית פחות טובה. אם זה המקרה גם אצלכם, האירו את הבית בתאורה העוצמתית ביותר האפשרית כדי שתוכלו לראות מה אתם עושים.

 

שפכטל

שיפוצים בתל אביב >>

שיפוצים בפתח תקווה >>

 

צביעה בצבע יסוד

פריימר או צבע מקשר: זהו חלק שרבים מוותרים עליו - וזו טעות; צבעו את הקירות כולם בצבע יסוד.

צבעים רבים משתמשים בפריימר רק אם הם עוברים מסוג צבע אחד לאחר (למשל אם צובעים באקריליק קיר שצבוע בסיד). זה לא נורא, אבל חשוב לדעת שפריימר משפר את הצביעה בכל מקרה, במיוחד בקירות ישנים: חומר זה עוזר לצבע עצמו להדבק טוב יותר לקירות, וכך הוא מבטיח שהקיר יישאר צבוע ומראהו יהיה אחיד יותר, לאורך זמן.

הצביעה עצמה

השתמשו בצבע על פי הוראות היצרן, בכל מה שקשור בזמן שבין צביעת שכבה לשכבה (זמן התייבשות) וכמות צבע לשטח מרובע. דילול רב מדי של הצבע או להיפך - שימוש בכמות גדולה מדי של חומר - לא תחסוך לכם כסף בסופו של דבר או תשפר את התוצאה.

*מעבר לכך, אם יש צורך בצביעה בשכבה שלישית, אל תוותרו עליה.

פינות וחיבורים בין קירות ותקרות

אלה הם אולי המקומות המתסכלים ביותר את הצבע החובב: כדי שהעבודה תראה טוב במקומות אלה, השתמשו במברשות ומכחולים צרים, עבדו לאט ובסבלנות. רצוי גם להשתמש במסקינג טייפ ייעודי, בעל כושר הצמדה נמוך, במיוחד במקומות אלה, כדי לקבל קווים ישרים וללא לכלוך.