האמן יוסף בס, שהיה הקריקטוריסט של עיתון "הארץ" במשך כ-30 שנה, היה זה שחידש את המילה מונית בעברית. המילה מבוססת על המילה מונה, הסופר את הזמן ואת המרחק כדי לחייב את הנוסע בדמי נסיעה על פי חוק. לאורך כל הנסיעה במונית, והמונה עובד ומציג לכם את סכום הכסף שתצטרכו לשלם בסוף הנסיעה, אבל האם ידעתם שישנן דרכים שיאפשרו לכם לחסוך כסף גם אם בחרתם במונית ספיישל כאמצעי התחבורה המתאים לכם?

שומרים על הכיס במוניות ספיישל

לפניכם מספר דרכים לחסוך בכסף במונית ספיישל. אמנם לא כל אחת מהן תתאים לכל סוג של נסיעה, אבל כדאי ומומלץ לזכור אותן ולעשות בהן שימוש בעת הצורך.

  • הנהג שלי – ודאי תהיתם מדוע לרוב נהגי המוניות יש כרטיס ביקור בו מופיע שמם ומספרי הטלפון שלהם. ובכן, הכרטיס הזה הוא הדרך שלכם לשמור על קשר אישי עם נהג אחד או יותר. לאחר שהנהג יכיר אתכם ואתם אותו ויהיה ברור לשניכם כי בעת הצורך אתם תעדיפו לקבוע איתו נסיעה ולא לעלות על מונית אחרת גם הוא ככל הנראה יתחשב בכם וייתן לכם הנחות על נסיעות קבועות עמו.
  • מוניות, שלום – חלק גדול מנהגי המוניות פועלים כחלק מתחנת מוניות ומלבד הנסיעות המזדמנות הם נשלחים לאסוף נוסעים המתקשרים אל התחנה. אם תקפידו להשתמש בשירותי תחנת מוניות מסוימת ותכירו את סדרן המוניות של התחנה תוכלו לבקש ממנו הנחה מסוימת על הנאמנות שלכם כנוסעים. במידה ומדובר בנסיעה חד-פעמית, שווה לשקול את האפשרות לא להזמין מונית בטלפון, שכן הזמנה טלפונית היא לרוב תוספת (מעוגנת בחוק, אגב) של 4 ש"ח.
  • יחד כל הדרך – גם במוניות שאינן מוניות שירות ניתן לנסוע ביחד. אם אתם קבוצת קולגות או חברים היוצאים מאותו אזור ואמורים להגיע לאותו יעד תוכלו לחלוק מונית וכך לחלוק גם בתשלום עליה. המחיר על הנסיעה במונית אינו מכפיל את עצמו כאשר מצטרף נוסע נוסף וחלוקת התשלום משתלמת מאוד עבור הנוסעים. כיום ניתן אפילו למצוא אפליקציות וקבוצות ברשתות חברתיות שמעודדות נסיעות משותפות על מנת להוזיל את הנסיעה.
  • מחיר קבוע או מונה – במידה ואתם נוסעים בנתיב קבוע ובשעות קבועות, תוכלו לבחור בחוכמה את התשובה המשתלמת יותר לשאלה הקבועה של נהגי המוניות: "מחיר או מונה?". במידה ואתם בטוחים שנתיב הנסיעה יהיה פנוי והנסיעה תהיה מהירה, עדיף לבחור במונה אבל אם הדרך עתידה להיות פקוקה וארוכה, המחיר הקבוע יהיה עדיף ברוב המקרים.

לסיכום, תעריפי הנסיעה במונית קבועים על פי חוק ואתם יכולים תמיד לבקש מנהג המונית או מהסדרן בתחנת המוניות לראות את התעריפון, כדי לדעת מהו המחיר הקבוע לנסיעה אבל גם כאן, כמעט כמו בכול תחום אחר, יש אפשרות לנסוע במונית בצורה כלכלית חכמה יותר ולחסוך כסף. אל תשכחו, פעמים רבות נסיעה במונית זולה יותר מהתשלום על חנייה בחניון פרטי.