האם יש כללים מפורשים בבחירת מהנדס בניין? האם זהו "תפקיד אמון" בין הבונה או מזמין העבודה ובין מהנדס הבניין?

האמת היא שבחירת מהנדס בניין היא נושא די ברור ומוגדר. קודם כל צריך לזכור שברגע שבונים מבנה כמו בית, דירה או מבצעים שינויים בשלד של מבנה יש צורך בחתימה של מהנדס מורשה על התוכניות ובפיקוח מתאים.

דרישות אלה משתנות לעיתים בין רשות מקומית אחת לשניה, אבל הכלל הוא שאם מבצעים שינוי מבני, יש צורך באישור של מהנדס בניין. זהו, אגב, גם האינטרס של בעל המבנה במקרה כזה: הורדת עמוד או קורה ובמקרים מסוימים גם פריצת דלת או חלון הם שינויים מבניים.

בבחירת מהנדס בניין יש קודם כל לוודא שלמהנדס יש רשיון בתוקף ושהוא מופיע ורשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים. בלי שתקפידו לפחות על הכלל הזה בבחירת מהנדס בניין, לא תדעו אם מי שעומד לפניכם הוא בכלל בעל ההרשאות והידע הדרושים לכם. ככלל בבחירת מהנדס בניין נציין שמהנדס רשום צריך להיות בוגר פקולטה להנדסה אזרחית ומומחה בהנדסת בניין וזאת ממוסד מוכר בישראל או מחוצה לה.

כלל שני בבחירת מהנדס בניין הוא שיהיה לו נסיון וידע בתחום בו אתם מבקשים לבצע את העבודה. יכול להיות שהקונסטרוקטור שלפניכם הוא איש מקצוע מעולה בתחום תכנון גשרים, אבל אתם רוצים רק להוסיף ממ"ד או להוסיף מרפסת. בחירת מהנדס בניין נכונה צריכה להתבסס אם כך על תחום ההתמחות של הקונסטרוקטור.

כלל שלישי בבחירת מהנדס בניין קשור כבר לאופיו של האיש (או האשה): היות ומדובר בתפקיד של פיקוח ולא רק תכנון, צריך שיהיה מדובר באדם יסודי, הגון ואסרטיבי, אבל נעים הליכות. בבחירת מהנדס בניין כדאי מאוד לזכור שעבודות בניה הן לעיתים קרובות עבודות לחוצות: לוחות זמנים, ספקים רבים, תקלות ואירועים בלתי צפויים ולא מעט משחקי אגו.

אם האריכטקט שלכם הוא פרימדונה, או שהקבלן נוטה "לדעת הכל", בחירת מהנדס הבניין שלכם צריכה להיות באדם שיודע לקשר ולחבר בין אנשים אך בעת ובעונה אחת גם לעמוד על שלו. אדם יכול להיות קונסטרוקטור נפלא ויסודי, אבל אם האישיות שלו קשה, אתם עלולים למצוא את עצמכם פותרים סכסוכים, במקום בוחרים קרמיקות.

האם בחירת מהנדס בניין תשפיע גם על הוצאות הבניה?

בפרוש כן. הקונסטרוקטור צריך קודם כל להבטיח את עמידותו של המבנה והתאמתו לתקן ורק אז להתחשב אם בכלל בהוצאות הבניה. מה שכן, בחירת מהנדס בניין לא נכונה מהסיבות שמנינו למעלה עלולה לגרום לכם לעיכובים שונים בבנייה ולהוצאות מיותרות. מבחינה זו, בחירת מהנדס בניין זה או אחר בהחלט משפיעה על עלות הבניה ועל התקציב הסופי שלכם.