יש הרבה מאוד סיבות לאמץ כלב: הוא מרגיע, משחק, הוא אוהב לטייל בחוץ והוא יעריץ ויאהב אתכם ללא גבולות, ויאמר לכם את זה כל הזמן.
הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם משחר ההיסטוריה. ככל הנראה, אבותינו הקדומים לקחו סוג מסוים של זאבים בייתו אותו, כך שילמד להחליף את להקת הזאבים, בלהקה של בני אדם. את הזאבים הללו - הכלבים של היום - טיפחנו כך ששני הצדדים מכירים זה את זה בצורה נפלאה. 
הכלבים יודעים לזהות מתי אנחנו לחוצים - ורבים מהם ינסו להרגיע אותם על ידי התרפקות או ליקוק. הם יודעים לזהות מתי אנחנו כועסים - ואז הם יתרחקו.  אם הם יראו שאנחנו פוחדים ממשהו, הם יבואו לעזרה, גם במחיר פגיעה בהם עצמם. 
ואם הכלב יודע לזהות את התחושות שלנו ולהתאים את ההתנהגות שלו בהתאם, אז חשוב שגם אנחנו נלמד מה החבר שלנו על 4 מרגיש ומנסה לומר:

 

גולדן רטריבר רגוע ומרוצה

 

כלב רגוע

האוזניים כלפי מעלה, זקורות, הזנב רפוי ושקט, הגוף נראה רגוע ולא מתוח והעיניים - מחייכות וסקרניות. הראש עשוי להיות ישר או מוטה, אבל לא משוך קדימה. זהו סימן לכך שהכלב רגוע ויסית מרוצה. אין איום כלשהו שהוא חש בו או סכנה, ואפשר לרוב לגשת אליו וללטף אותו, אחרי שיצרתם איתו קשר עין לא מאיים. 

 

כלב סקרן

 

כלב סקרן

האוזניים משוכות קדימה, כמו כל הגוף ובמיוחד הראש. האף זז במהירות יחסית (הכלב מרחרח את האוויר בצורה עקשנית) והזנב זקור או משוך לאחור, עם תנועות-קצה קלות מצד אל צד. במצב הזה הכלב דרוך יחסית, בודק את העניינים ומעריך מצב. חשוב מאוד להרגיע אותו, אם יש לכם כוונות ליטוף או גישה בכלל. 

 

כלב קטן חושף שיניים

 

כלב במצב אגרסיבי-דומיננטי

כל הגוף שלו יהיה בדריכות, השערות זקורות והזנב ינוע בעצבנות או יהיה זקור מאוד לאחור או למעלה. הוא עלול לחשוף שיניים או לגרגר גרגורי אזהרה. האישונים יהיו ממוקדים מאוד. במצב הזה הכלב מנסה להבהיר לכולם את מקומו: הוא מזהיר שלא להתעסק איתו או לגשת אליו. במידה והתנהגות זו נוטה לחזור על עצמה, חשוב לקחת את הכלב למאלף כלבים.

 

כלב במצב רוח אגרסיבי מפוחד

 

כלב במצב אגרסיבי-מפוחד

הגוף משוך קדימה וכלפי מטה. כל השערות זקורות והזנב בין הרגליים. האוזניים משוכות לאחור והאישונים מורחבים מאוד. במצב הזה הכלב מרגיש מפוחד אבל הוא לא כנוע והוא עלול לתקוף. ברוב המקרים התקיפה תהיה של מי שהכלב מרגיש שהוא מאיים עליו בצורה ישירה באותו רגע, וכלפיו הוא חושף שיניים. כדאי מאוד להיזהר, להרגיע ולא לנסות להתקרב עד שהכלב נרגע. 

 

פינצ'ר קטן מפוחד

היו קשובים לחברים על 4. אם אתם מזהים התנהגות חריגה אצל הכלב שלכם, פנו לוטרינר באופן מיידי

 

הכלב מתוח ומרגיש מצוקה

כל הגוף שלו נמוך, הזנב בין הרגליים והאוזניים משוכות לאחור, כאשר האישונים מורחבים. 
כלב כזה מרגיש ממש לחוץ, ושווה בהחלט להרגיע אותו וללטף, ואולי לתת לו חטיף או צעצוע מרגיע. ליטוף טוב ומגע עוזרים כמעט תמיד. אין כאן משהו שמופנה דווקא לאדם או כלב מסוים; סתם "אני-לא-ממש-מרגיש-טוב-עם-מה-שקורה-כאן" כזה. 

 

בולדוג צרפתי מרגיש בלחץ

 

הכלב מודאג

כפה אחת מורמת וניסיונות ללקק אתכם או את האוויר, בעוד כל הגוף יחסית נמוך והזנב בין הרגליים. הכלב שלכם בהחלט מרגיש חשש והוא מנסה להרגיע אתכם ואת המצב על ידי ליקוק והרגעה בדרכים אחרות. נסו להרגיע אותו בחזרה, אם על ידי ליטוף ואם בצורה אחרת, כמו משחק או דגדוג. אם המצב הזה קורה תוך כדי טיול, מול כלבים אחרים, תנו לכלב שלכם טפיחת עידוד והרגיעו אותו.

 

הכלב כנוע לחלוטין

יש שני אופנים שבהם הכלב מביע כניעה:

  1. הוא משתחווה כלפיכם ויורד למטה.
  2. הוא מתגלגל על הגב לגמרי, וחושף את הבטן, כאשר הזנב בין הרגליים. 

בשני המקרים הוא מביע את זה שהוא מכיר בכך שהוא נחות מכם מבחינת המעמד שלו והוא נתון לחסדיכם - לחלוטין. 
בשני המקרים התגובה שלכם צריכה להיות פשוטה ועניינית: הרגעה בעזרת ליטוף, כאשר אם הבטן חשופה, אפשר ללטף אותה ואת החזה בתנועה מעגלית. שימו לב לאחר מכן, שהכלב יקפוץ ממקומו ומהתנוחה הזו וילך לצדכם או אפילו לפניכם. 

 

כלב רוצה לשחק

 

הכלב רוצה לשחק

חלק הגוף הקדמי כלפי מטה, הלשון בחוץ, הזנב מכשכש את עצמו לדעת, והעיניים בורקות ושמחות. האוזניים אולי משוכות לאחור או זקורות והכלב כולו - כמו ילד קטן - מתוח לראות מה עומד לקרות.
לפעמים הכלב נובח או עושה תנועות תקיפה קלות - זה רק משחק. חשוב שתשחקו עם הכלב רק בצעצועים מיוחדים לכלבים, שלא מכילים חומרים רעילים. צעצועים שכאלה נמכרים בכל חנויות הציוד לבעלי חיים.