האם ידעתם שיש סוגי מאכלים ומזון שאסור בשום אופן לתת לחתולים? מטונה בכמויות גדולות ועד בצל: הנה כמה טעויות שאסור לכם לעשות, כדי לשמור על בריאותו התקינה של החיה האהובה עליכם.

 

מה אסור לחתולים לאכול? סוגי המזון שיש להימנע מהם

תזונה מאוזנת חשובה לכל חיות המחמד, ממש כשם שהיא חשובה לנו, בני האדם. חתולים במיוחד (ובוודאי שגם חיות אחרות) חייבים תזונה שמבוססת על בשר, בראש ובראשונה. לצד מזון חתולים בריא ומזין, שימנע גם הופעת מחלות בהתבגרות החתול, חייבים להקפיד ולא לתת לחתולים לאכול מהדברים הבאים – בכלל או שלא בכמויות גדולות. להלן רשימה של 10 מרכיבים שאסור לתת לחתולים לאכול:

 

1. אסור לתת לחתולים אלכוהול

זה עלול להיראות כמו בדיחה, או משהו משעשע, אבל חתול שיכור הוא חיית מחמד בסכנה. די בכמות של שתי כפיות משקה חריף כדי לגרום נזק לחתול בוגר. שלוש כפיות של ויסקי או וודקה עלולות פשוט להרוג אותו. לכן היזהרו גם להשאיר בסביבת החתול, מזונות המכילים אחוזים מסויימים של אלכוהול, שהחתול יכול לגשת ולאכול אותם.

 

2. לא לתת מוצרי חלב וגבינה לחתולים בוגרים

אפשר בהחלט לתת חלב וגבינה רכה לחתלתול או חתול צעיר מאוד, אבל אל תשלבו מוצרי חלב או גבינה במזון חתולים לחתול בוגר. חתולים בוגרים לא מסוגלים לעכל חלב וגבינה. 

 

3. בצל יכול לסכן את בריאות החתול

שאריות מהצלי של שבת כמזון חתולים? לא אם יש בו בצל. בצל עלול להרוס את כדוריות הדם האדומות של חתולים ולגרום לאנמיה. זה נכון לגבי בצל טרי וגם לגבי בצל מיובש או אפילו אבקת בצל. אם אתם נותנים מעט מזון שכולל במקרה בצל או אבקת בצל, זה לא נורא, אבל אל תהפכו את זה להרגל, כמובן.

 

החתול אכל בטעות מזון לא תקין? לא בטוחים אם קניתם מזון שמתאים לו? תמיד אפשר להתייעץ עם וטרינר שיוכל להרגיע אתכם או לתת טיפול מתאים:

וטרינר מומלץ בתל אביב

וטרינר מומלץ בחולון

וטרינר מומלץ בראשון לציון

מה אסור לחתולים לאכול

 

4. לא מומלץ לתת שוקולד

תאוברומין (theobromine) הוא חומר שנמצא בשוקולד, בקולה, קקאו, תה ועוד. הוא רעיל לחתולים (גם לכלבים, בכמויות מסוימות). אל תתנו לחתול שלכם שוקולד בתור חטיף, גם לא שוקולד לבן!

 

5. ענבים וצימוקים מתוקים יכולים לגרום לבעיות עיכול

גם צימוקים וענבים טריים עלולים לגרום לבעיות עיכול אצל חתולים. לא כל החתולים רגישים, אבל בטוח יותר להמנע בכלל מלתת להם פירות מתוקים כאלו.

אולי יעניין אותך: מה מותר לחתולים לאכול? בחירת המזון המתאים

 

6. לא כדאי לתת ביצים טריות

הרבה אנשים חושבים שהם מעשירים את מזון החתולים, על ידי הכנסת ביצים טריות למזון של חיית המחמד. זו טעות! ביצים טריות עלולות להיות נגועות בסלמונלה (נדיר, בישראל) אך יותר מזה: יש בהן חלבון שמפריע לספיגת ויטמינים מסוימים אצל חתולים.

 

7. טונה כמזון חתולים קבוע אינו מומלץ

חתולים (וגם כלבים) אוהבים טונה. אל תאכילו את חיית המחמד שלכם רק בטונה משומרת כמזון חתולים, כיון שהוא יסבול מתת תזונה. האכילו אותו במזון חתולים מאוזן, והוסיפו טונה בתור צ'ופר, לצד מזון החתולים.

 

8. אסור לחתולים לאכול מזון כלבים

זוהי טעות גדולה! במזון כלבים ישנם מרכיבים שבכלל לא מתאימים לחתולים, וכוללים רכיבים מהצומח ועוד.

 

9. כבד - מותר לחתולים?

אפשר לתת מעט כבד לצד מזון החתולים הרגיל, כדי להעשיר אותו, אבל לא לתת יותר מדי ולא באופן קבוע. כמויות גדולות של כבד עלולות לגרום למחסור בויטמין A.

 

10. דגים טריים זה BIG NO לחתולים

גם פה, אפשר להעשיר את מזון החתולים הקבוע במעט דגים מבושלים, אבל לא בדגים טריים. בשר דגים טרי עלול לגרום לחוסר בתיאמין (חומצת אמינו חשובה), למחלות ומוות.

 

11. לא לתת שומן ושאריות של אוכל לחתול שלכם

למרות הפרצוף המתחנן והמתוק של החתול שלכם, אל תתנו לו שומן כיון שהוא עלול לסבול משלשולים והקאות. הקפידו לא לתת גם עצמות – למרות מה שרואים בסרטים מצוירים, בהם חתלתולים מתלקקים על עצמות של דגים.

חתול שמחפש אוכל

 

הקפידו על מה אסור לתת לחתול לאכול

שמירה על הימנעות מהמזונות האסורים ועל מתן כמויות קטנות במזונות המותרים שציינו למעלה יאפשר לחתול שלכם אורח חיים בריא יותר. מתן מזון חתולים טוב, מאוזן וכזה שמתאים לחתול שלכם הוא הטוב ביותר להתפתחותו התקינה של חיית המחמד הביתית. בכל עניין ושאלה, תמיד מומלץ להתייעץ עם וטרינר או בעל מקצוע בתחום.