בשכונה דרום-מערבית של לונדון אחד מבעלי הבתים צבע את חזית ביתו בדוגמת הדגל הבריטי (היוניון ג'ק). דוגמא קלאסית ומשעשעת לפטריוטיות לאומית.

זהו צעד לא שגרתי ורובנו רק רוצים לחדש את הצבע בתוך הבית. צביעת הבית אינה יקרה או מורכבת כמו שבירת קירות או ריצוף מחדש, ועם זאת צבע חדש יכול להביא לשינוי אדיר במראה של הבית כולו. אז צביעת הבית - מה, כמה ואיך?

סוגי צבעים

כל מי שעמד מול מדפי הצבע בחנויות חומרי בניין התבלבל ודאי מההיצע הרחב. אם בעבר צבעו את קירות הבית רק בסיד, כיום יש צבעים רבים וייעודיים שניתן לבחור מהם.

 • צבעים פלסטיים (סיד סינטטי)
  לקירות פנימיים אלו צבעים זולים שאינם עמידים לקרינת שמש חזקה וללחות, והם גם לא מתאימים לניקוי בעזרת מטלית לחה (לא כדאי להשתמש בהם בחדר הילדים או באמבטיה).
 • צבעים אקריליים
  צבעים פופולאריים מאוד כיום, מאפשרים ניקוי הקיר עם מטלית לחה, עמידים מאוד – גם ללחות בסיסית, יקרים יותר.
 • צבעים ייעודיים
  הכוונה לצבעים לחדרים מסוימים – דוגמת צבע עם חומר נוגד עובש ופטריות לחדרי מקלחת, צבעים "שטיפים" למטבח ועוד.
 • צבעים אקריליים אלסטיים
  מתאימים לקירות חיצוניים. אלו צבעים חזקים, עמידים לקרינת שמש, מים, לחות, הבדלי טמפרטורה וכן הלאה.
 • צבעים מיוחדים
  הכוונה לצבעים עם תוספות כגון נצנצים וכדומה. צבעים אלו נותנים לקיר אפקט ויזואלי מיוחד.

בכל בחירת צבע שלא תעשו, עדיף לנסות את הצבע שקניתם בפינה או בחלק נסתר של הקיר כדי לראות שזו באמת הבחירה המתאימה.

 

שיפוצניק מחזיק מברשות צבע ומאחוריו סולם פתוח

לא רוצים להתלכלך? בחרו מומחה לעבודות שיפוצים וצרו קשר עוד היום

 

הכנת הקיר לצביעה

לרוב רצוי לא להתחיל לצבוע ישירות על הצבע הישן. יש לבצע פעולות הכנה של הקיר. בעיקר חשוב לבדוק האם יש אזורים בקיר הסובלים מריקבון או רטיבות או התפוררות של הטיח וכיוצא באלו ולתקן זאת.

אם הצבע הישן מתקלף אז חשוב להסירו לגמרי לפני הצביעה, אם הצבע הקודם משאיר שאריות צבע כשנוגעים בו יש לנקות אותו ולהסירו מהקיר. חשוב לסתום חורים שאינם בשימוש או לחלופין רק לכסות חורי דיבלים או  ברגים שתרצו להשתמש בהם לאחר הצביעה.
הכנת הקיר נעשית בעזרת ניירות שיוף, שפכטלים, מילוי גבס, מריחת חומר מקשר לחיזוק הטיח וכיוצא באלו.

כמה צבע?

מעבר להוראות השימוש שיש על כל דלי צבע ספציפי, ניתן לומר בהכללה, כי ליטר צבע מספיק לכיסוי של כ-15 מ"ר קיר. מבחינת שכבות יש לבדוק בהוראות הספציפיות של הצבע.

טיפים קטנים לצביעה גדולה

 • לא לצבוע את הספה והרצפה
  כמובן שיש להזיז את כל הדברים בחדר ועדיף מחוץ לחדר ואם לא אז לכסות את הרהיטים היטב בניילונים. כמו כן רצוי לכסות את הרצפה וכל פריט אחר שאי אפשר להזיז בקרטונים, ניירות עיתון או ניילונים למניעת עבודות ניקיון מיותרות.
 • פעלו על פי הוראות השימוש
  חשוב לעקוב אחר הוראות השימוש בצבע שבחרתם – לערבב היטב, להוסיף מדלל בעת הצורך וכדומה - רק על פי מה שכתוב באריזה.
 • תקרה ואז קירות
  בצביעת הבית עדיף להתחיל קודם בתקרה ואז לעבור לקירות. משקופי דלתות וחלונות צובעים אחרונים ועם צבע מתאים. כמו כן, לצביעת קירות הבית והתקרה עדיף להשתמש ברולר איכותי ולא במברשות – לצביעה קלה יותר ובעיקר אחידה יותר.

צביעה אינה מסובכת כמו שבירת קירות, התקנת צנרת חדשה או ריצוף, כך שבהחלט תוכלו לבצע את המשימה בכוחות עצמכם. אך למרות זאת מדובר על מקצוע שדורש מיומנות, זמן וסבלנות. מעבר להיבטים הטכניים, בחירת הצבע עצמו, החלטה על שילובים ודוגמאות על הקיר הם אמנות בפני עצמה הדורשת התייחסות רצינית כבר בשלב התכנון.