גידול סחלב - לא כזה עניין מורכב

סחלבים הם פרחים אהובים מאוד בישראל ובעולם כולו: הם עדינים במראה, מגוונים מאוד מבחינת צורות וצבע, ועמידים לאורך זמן. הבעיה היא, שסחלבים דורשים לכאורה טיפול די צמוד והדוק כדי לשגשג ולפרוח. אנחנו אומרים "לכאורה", כיון שלמעשה, אם מקפידים על כמה כללים די פשוטים, ההצלחה בטיפול בסחלב סגול למשל, והגידול שלו, מובטחת ותחושת הסיפוק - בהתאם.

 

איך מטפלים בסחלב?

הדבר הראשון שצריך להבין, הוא שסחלבים הם צמחים אפיפיטים.
מה זה אומר? שהשורשים שלהם בכלל לא בקרקע. בטבע למשל, ניתן לראות שהם לא צומחים באדמה ממש. איפה כן? על גזעי עצים, לעיתים באוויר, או לכל היותר בקרקע יער, שמבוססת יותר על מעין תערובת של הומוס או רקבונות של צמחים אחרים. שימו לב שגם במשתלות יש סוגים רבים של סחלב שלא שתולים באדמה.

יותר מזה, השורשים של חלק מסוגי הסחלבים (יש 880 מינים!) קולטים אור ועושים פוטוסינתזה בעצמם. כך, אם אתם שותלים אותם בעציץ, יש לשתול אותם בעציץ שקוף או לבן ולא גדול מדי. זו חלק מהסיבה לכך שחלקם מגיעים במעין מבחנות שקופות.

 

רוצים לפנק את יקירכם בסחלב יפה? היכנסו, מצאו חנות פרחים מומלצת קרובה והזמינו >>

משלוח פרחים תל אביב

משלוחי פרחים בירושלים

משלוחי פרחים בבאר שבע

משלוחי פרחים בחיפה

 

איך לדשן את הסחלב?

ישנם מגוון חומרי דישון ייעודיים לטיפול וגידול סחלבים. הדשנים מספקים לו חומרי הזנה היעילים להתפתחותו. יש לדשן את הסחלב בדשן פעם בשבועיים בעונה החמה או פעם בחודש ביתר חודשי השנה. חשוב שתבדקו את הוראות היצרן לשימוש במוצר שאתם קונים מאחר ועודף דישון יכול לפגוע בצמח.

טיפול בסחלב

אור ותנאי גידול שסחלב צריך

למעשה אור הוא הגורם החשוב ביותר. מדובר בצמחים טרופיים או סוב טרופיים, שגדלים רובם ביערות חשוכים יחסית. הם אוהבים אור, אבל לא יותר מדי ממנו. בגלל עובדה זו, גידול סחלבים בגינה יכול להיות רעיון טוב, אבל רק אם יש לכם פינה יחסית מוצלת, שבה ניתן לשמור על לחות קבועה.

 

איפה כדאי לגדל סחלב?

בחרו מקום חמים, מואר, בלי תאורה ישירה. חלון שפונה צפונה הוא מקום טוב, כל עוד יש אור בלתי ישיר שמגיע אל הצמח ומאיר אותו. אם לצמח יהיה חסר אור, העלים שלו יהפכו ירוקים מאוד (כיון שהוא ייצר יותר כלורופיל במטרה לנסות לקלוט כל טיפת אור). אם יהיה לו יותר מדי אור, העלים יהיו ירוקים-בהירים ואז יש להרחיק אותו מהחלון.

אולי יעניין אותך: איך בונים אדנית מעץ?

 

איך להשקות סחלב?

מבחינת מים והשקיה, הרי שיש לשמור על ניקוז מרבי. להשקות - אבל לא להשקות יותר מדי. בחודשי החורף אפשר להסתפק בהרטבת המצע פעם בשבועיים, ובקיץ - פעם בשבוע. מה שכן, רצוי לשמור על אווירה יחסית לחה סביב הצמח; זו הסיבה שבגללה אתם רואים הרבה חובבי סחלבים שמרססים מים מסביבו.

טיפול נכון בסחלב כולל השקייה נכונה

כדאי לזכור שסחלב הוא מתנה נפלאה שאנשים תמיד שמחים לקבל. אם אתם קונים אותם בחנות פרחים, קבלו הוראות שימוש מתאימות לגבי סוג הפרח שאתם קונים, והעבירו אותן למקבל המתנה.

 

שאלות נפוצות על איך לטפל בסחלב?

כמה זמן בדרך כלל נמשכת הפריחה של הסחלב?

משך תקופת הפריחה תלוי מאוד בגיל של הסחלב אבל בדר"כ נע בין 2-4 חודשים. אם הסחלב שלכם מבוגר יותר, זמן הפריחה יהיה ארוך יותר. מאחר והפריחה תלויה בניצני הפרחים שיש לסחלב (וככל שהוא מובגר יותר יש יותר מהם), זמן הפריחה יכול להגיע גם ל-3 חודשים בשנה ואף יותר.

איך מטפלים בסחלב שסיים את עונת הפריחה?

בסיום הפריחה כדאי לקטום את גבעול הפרח מעל החלק שקרוב לבסיס. לאחר מכן, להשקות ולדשן כפי שפירטנו לאורך המדריך.

מתי כדאי להעביר את הסחלב לעציץ אחר?

אין מה למהר עם העברת הסחלב. רצוי להחליף את מצע הגידול פעם בשנתיים ולבחור דשן ומצע גידול המתאימים לגידול סחלבים אותו ניתן לרכוש בכל משתלה. מצע הגידול הנכון יאפשר לו ניקוד ואוורור מירביים המתאימים לגידולו.