קיימים יותר מ- 150 סוגים שונים של עיסוי. חלק מהם מוכרים וידועים וחלק מוכרים פחות. מהו בסיס שיטת הטיפול במגע ומהם הטיפולים המוכרים ביותר?

העיסוי מוכר לנו כמעט באופן טבעי; מי מאיתנו לא ביקש פעם ממישהו (או מישהי) לתת לחיצה במקום כואב, ללטף נקודה כלשהי או לעסות אותה, כדי להפיג כאב. מכאן התפתחו כאמור אין ספור צורות מגע ועיסוי שכיום מתיימרות לא רק להקל על כאבי גב או צוואר, אלא אפילו על אסטמה ובעיות פוריות.

שיטות העיסוי משתמשות בלחיצות, לישות, משיכות וצורות אחרות של מניפולציה של השרירים והרקמות שמתחת לעור. בחלק מהמקרים המעסים לא מסתפקים רק באצבעות ובידיים שלהם, אלא עובדים אפילו עם כפות הרגליים שלהם, המרפקים והמצח.

באופן טבעי ישנם סוגי מסאז' עדינים יותר ופחות ולא כל הסוגים יתאימו לכולם. טיפולי מסאז' יכולים להיות עדינים מאוד, ארוכים או קצרים מאוד, אינטנסיביים או רגועים יותר. חלק מהמעסים משתמשים בשמנים מסוגים שונים, וחלק לא. בחלק מהטיפולים המעסה מבקש מהמטופל להתפשט, ובשיטות אחרות המטופל נשאר לבוש.

אחת הנקודות החשובות בקבלת מסאז' היא מטרתו: יש מי שהולכים לקבל מסאז' לצורך הרגעות והפגת מתחים. מצד שני ישנם מי שעבורם המסאז' הוא עניין טיפולי, שאמור לפתור בעיה נקודתית ואפילו פתולוגית. בהתאם לדרישה צריך להקבע גם הטיפול וסוג המסאז' ולא משנה באיזו שיטה מדובר.

אילו סוגי עיסויים קיימים?

מסאז' שוודי - תנועות ארוכות, עדינות ורכות מאפיינות את סוג המסאז' הזה. זהו מסאז' מרפה, מרגיע ומענג, שנוגע ברקמות העליונות ביותר ומשלב גם תנועתיות של הגפיים.

מסאז' רפואי - מטפל בבעיות כרוניות בעיקר, בעיות שרירים ועצבים. הרעיון כאן הוא לטפל ברקמות חיבור, מחזור הדם, יציבה ועוד.

מסאז' רקמות עמוק - לטיפול בבעיות 'עמוקות' ומציקות, נקודתיות. התנועות הן לרוב איטיות, ממוקדות, שמפעילות לחץ על שכבות של שרירים ורקמות חיבור. בהחלט אפשר לומר שפזיותרפיסטים רבים משתמשים בשיטה זו לצד התרגילים שהם מלמדים ומיישמים על המטופלים שלהם.

שיאצו - כאן משתמשים בנקודות שמוכרות משיטה אחרת של טיפול רפואי חלופי, והיא האקופונקטורה. המטפל מפעיל באצבעותיו לחץ בנקודות לחץ מוגדרות, דומות לאלה שמשמשות גם בדיקור. נקודות אלה נמצאות על אותם צירים שמזרימים אנרגיות צ'י בגוף.

עיסוי תאילנדי - סוג עיסוי בו משתמש המעסה בגופו כדי להפעיל לחץ על שרירים ורקמות שונים של המטופל. המעסה אמור להשיב למטופל את האיזון האנרגטי שלו על ידי לחיצות איטיות באזורי רקמות רכות, גידים ושרירים. בנוסף, המעסה מותח את גוף המטופל במשהו שמזכיר תרגילי יוגה די אגרסיביים, שעלולים להיות לא נעימים במיוחד בעת העיסוי עצמו. עיסוי תאילנדי מתבצע כמעט תמיד כשהמטופל שוכב על הרצפה ולמרות תחושות האי-נוחות שהוא יוצר, בסיומו המטופל מרגיש 'כמו חדש' ורגוע מאוד.

מסאז' אבנים חמות - אבנים חמות שמונחות על נקודות לחיצה שונות מעבירות חום אל תוך הגוף ומרגיעות אותו. המטפל מניח את האבנים בנקודות השונות או משתמש בהן ככלי לעיסוי. זוהי שיטת מרגיעה מאוד, עדינה ואהובה בעיקר על נשים.

רפלקסולוגיה - בשיטת אבחון וריפוי-בעיסוי זו משתמש המטפל בכפות ידיו, באגודליו ובאצבעותיו כדי לעסות נקודות מסוימות בכפות הרגליים. נקודות אלה מקבילות – לפי תאוריית הרפלקסולוגיה – לנקודות שונות ולאברים בגוף. הטיפול מבוסס על תאוריות אנרגטיות שונות ומקורו במזרח.