המילה "מסגר" מקורה בשורש ס-ג-ר משום שהמסגרים נהגו, בתקופות קדומות, לעסוק בעיקר בהכנת מנעולים. כיום, עוסקים המסגרים בעבודות מתכת מסוגים שונים ורבים, ועובדי המסגריות הפכו מבעלי מלאכה כפי שהיו בעבר לאמנים של ממש המפסלים בברזל.

כאשר חושבים על עבודת המסגר היום, רבים חושבים על סורגי חלונות ואינם יודעים כי למעשה עבודתו של המסגר מתפרשת לכיוונים ותחומים רבים מאוד.

סוגי מסגריות

מסגריות קיימות בשלל גדלים. ישנן מסגריות קטנות, של אדם אחד או שניים, או עסקים משפחתיים קטנים. לעומתן, ישנן מסגריות גדולות שבהן עובדים רבים. מסגריות אלה הן למעשה מפעלים בעלי כושר ייצור של מוצרים שונים כולל קונסטרוקציות פלדה, חיזוקי מבנים וכד'.

המסגריות של היום כבר לא מבצעות רק ריתוכי ברזל או פלדה ללא עיצוב או צבע. יש היום יותר ויותר מסגרים שמבצעים עבודות אמנותיות בברזל. בהקשר של צבע ועיצוב, במקומות גדולים תמצאו כבר היום תנורי צביעה לגימור חלק ואיכותי, מסוג שהיה שמור פעם רק לפחחי רכב גדולים או מפעלים לסורגים.

 

 

איור מסגריה

 

 

חשיבותו של מסגר מקצועי

לא צריך להיות איש מקצוע בתחום כדי להבין עד כמה עבודות מסגרות איכותיות חשובות לכל בית ועסק, אם מבוצעות תוך הקפדה על איכות החומרים וטכניקות העבודה. היכולת לבצע את מלאכת הריתוך ברמת דיוק גבוהה ולהעמיד מסגרות חזקות של מתכות, היא זו שיכולה להעניק ביטחון למי שעומד תחת גג תעשייתי או לכל מי שמעוניין בגדר מתכת איכותית שתגן על ביתו למשל.

מסגר מקצועי יכול ליצור יחידות וקונסטרוקציות חזקות ועמידות שתשרתנה כל לקוח למשך זמן רב. זה, כמובן, אם הוא מכיר את סוגי הציפויים והצבעים שיכולים לתת רמת גימור גבוהה לעבודותיו. רמות הגימור נמדדות לא רק במראה אלא גם באורך החיים שלהן – בל נשכח כי עבודות רבות מבוצעות בחלקים חיצוניים של מבנים, מה שאומר שהן חשופות לשמש, לגשם, ולתנאי אקלים קשים אחרים – כך שללא שימוש בחומרים הנכונים לא נזכה למראה איכותי למשך זמן רב.

בנוסף, מעבר לאלמנטים לבניה, מסגר טוב עם ידיים עדינות, יוכל לייצר עבורכם גם אלמנטים קישוטיים בברזל, ואפילו לתקן או לבצע ריהוט מסוגים שונים, ולא רק לחצר הבית או למרפסת הדירה.
בשנים האחרונות רואים יותר ויותר עבודות מסגרות בברזל ובזכוכית, או ברזל ועץ; דברים שנעשו על ידי מסגרים בעלי סבלנות, ניסיון וידע מקצועי.

 

 

מסגר עובד על עיצוב ורד בברזל

מחפשים איש מקצוע מיומן לייצור, עיצוב או תיקון מוצרי ברזל? היכנסו עכשיו ומצאו מסגריות מומלצות באזורכם

 

 

שירותי מסגריות

ייצור

במסגריה תוכלו למעשה לייצר עבור ביתכם כל סוג של מוצר מתכת העולה על רוחכם, החל במעקים וסורגים, עבור בדלתות, גדרות וסככות, וכלה באמצעי אחסון ונוי.

לכל מתכת תכונות משלה הקשורות בחוזק, עמידות, גמישות וצבע. אם אתם זקוקים למתכת מסוימת אבל אינכם אוהבים את צבעה, במסגריות יוכלו גם לצבוע עבורכם את מוצרי המתכת בכדי לשמרם, לייפותם ולהתאימם לעיצוב ולסגנון של הבית.

עיצוב

אם תבקשו לעצב מוצר קיים ומוכר, המסגר יציג בפניכם תמונות ודוגמאות של המוצר ומוצרים דומים לו וימליץ לכם על סוג המתכת המתאים ביותר ועל סוג הגימור והצביעה שיתאימו למוצר ולמקום שבו הוא יהיה - בבית או בחצר למשל.

ייעוץ

אם תרצו לייצר משהו שטרם נעשה קודם לכן, לעצב בעצמכם את מעקה גרם המדרגות למשל – בררו מראש עם הרתכים והמסגרים כי ניתן, בעזרת מקצועיותם וניסיונם, להגשים את חלומכם; וכן מהי מסגרת המחיר שתדרשו לשלם עבורו.
במידה ומדובר בעבודת אומנות משותפת, כדאי גם לשתף לאורך כל הדרך את הרתך ולוודא שאתם מסתדרים ודוברים את אותה ה"שפה", כדי להבטיח עבודה משותפת פורייה ותוצאה מוצלחת.

 

 

מסגר מרתך צורה ספירלית בברזל

 

 

עבודות מסגרות

אז מה עושה מסגר? איזה מוצרים הוא מייצר?

שערים לבית

לגינות של בתים פרטיים או לבנייני מגורים משותפים. במסגריה מייצרים שערים במגוון גדול של מידות וצורות. חלק מהאלמנטים מיוצרים במפעלי ברזל ומתכת, ומורכבים בבית המלאכה. ישנן מסגריות שמתמחות גם בייצור שערים חשמליים, כולל התקנת המסילות הייעודיות והמנועים.

  • שערים חשמליים
    רוצים להגיע הביתה ולפתוח את שער החניה בעזרת שלט, ולא לצאת לגשם או לחמסין? אין בעיה. מסגריות רבות שמתקינות שערים לחניה, יציעו לכם שילוב של מנוע ומנגנון פתיחת-שער חשמלי. הקפידו וודאו עם המסגריה שהמנגנון יכול לתמוך במשקל השער המתוכנן. אם המפתח גדול מדי, הזמינו שער בעל שתי כנפיים. בכל מקרה, ודאו שהמסגר ערך נכון את חישובי המשקלים וקבלו אחריות הן על העבודה והן על המנוע והמנגנון.
  • שערים דקורטיביים
    שערים אלה יכולים להיות שערים בפתיחה ידנית או פתיחה חשמלית, בעזרת מנוע. המסגריה תבצע בעצמה אלמנטים דקורטיביים שונים או תתקין כאלה מוכנים מקטלוגים. ההבדל הוא כמובן בייחודיות העבודה והשער, וכן במחיר.

מעקות ברזל

ישנם מעקות פנימיים וחיצוניים.
עבודות מסגרות לפנים הבית הן מטבען עדינות יותר, והמסגריה צריכה להיות מסוגלת לבצע ריתוכים מדויקים ונקיים. מעקות ברזל חיצוניים קל יותר לייצר, כיון שהאלמנטים הם לרוב גסים ופשוטים יותר.

 

 

רתך ומסגר מקצועי עובד במסגריה

 

 

סורגים לחלונות

ניתן להזמין במסגריה שלל סוגים של סורגים לחלונות לבית בעיצובים שונים – במיוחד משני הסוגים הפופולריים: סורגים קבועים וסורגי כנף או הזזה. רבים מייצרים בעצמם את האלמנטים השונים שמהם מורכבים הסורגים. אחרים מזמינים את חלקי הברזל ורק מרתכים אותם זה אל זה.

כיום ישנם צבעי מתכת בשלל צבעים. תוכלו להזמין את הסורגים באיזה גוון שתרצו (מאלה הקיימים בשוק).
יכול להיות שתרצו להיות נוכחים במסגריה בזמן צביעת והכנת הסורג הראשון: אם מדובר במסגריה גדולה, שבה הצביעה נעשית בהתזה עם ייבוש בתנור, שכן תהליך זה יקר ולא תרצו שיחזרו עליו אם הגוון לא ימצא חן בעינכם.
כך או כך, תמיד תמצאו מסגריה שתוכל לבצע את הסורגים שאתם רוצים בצבעים שאתם מעדיפים.

>>> עוד בנושא: סוגי סורגים לחלונות, טיפים ומחירים

 

פרגולות ברזל

רוב הפרגולות שמתקינים בישראל בשנים האחרונות הן פרגולות עץ. למרות זאת, לפרגולות ברזל – בשילוב אלומיניום, PVC או עץ – ישנו חן ויופי משל עצמן. מסגרים רבים מציעים גם ביצוע והתקנה של פרגולות, כשהיתרון שלהן על פני פרגולות עץ, הוא מגוון הצורות שניתן לבצע במתכת. פרגולות מתכת משמשות לרוב לקירוי חניות ופחות לבתים.
הקפידו על תחזוקה שנתית נכונה של פרגולה ממתכת.

גדרות וקומות גלריה

מסגרות מתכת קלאסית בה המסגריה יוצרת שלד מתכת עליו מרכיבים ברוב המקרים לוחות עץ.

 

 

מסגר עובד על מדרגות או סולם

מסגריות בחיפה

מסגריות בנתניה

מסגריות בבאר שבע

מסגריות בראשון לציון

 

 

מדרגות ברזל

מומחיות של מסגריות מסוימות, כיון שדרושה התאמה לתקנים עיצוביים וביצועיים שונים. מדרגות סלילניות דורשות מן הסתם יותר מומחיות.

חיזוק מבנים ומסגרות תעשייתיות

שני דברים שונים במקצת, אבל מדובר בעבודות מסגריה שעשויות להיות מורכבות ודורשות הבנה בקונסטרוקציות, רישיונות מתאימים וכד'.

מסגרות תעשייתית כוללת שימוש באלמנטים מוכנים שונים, אותם מחברת המסגריה או מתקינה במקומות המיועדים. מסגריה טובה תדע לשלב אלמנטים של מסגרות תעשייתית עם אלמנטים "תוצרת בית" כדי להוזיל עלויות תוך שמירה על ייחודיות.

ריהוט גן ומרפסת

תשקלו לקחת רהיטי מתכת לגינה או לפרגולה. לעיתים הם יהיו כבדים קצת יותר, לעיתים ידרשו יותר תחזוקה, אבל כל עבודת מסגרות שתבוצע ידנית תהיה מקורית יותר מכל מה שתקנו מוכן בחנות.

מסגריית הבית

לעיתים נשברים בבית חפצים שונים, כמו סלי עיתונים, מעמדים שונים ואפילו מנורות. בימינו, כאשר שם המשחק הוא "בוא נתקן" ולא "בוא נקנה חדש", אפשר לתת קפיצה למסגריה הקרובה ולבצע את התיקון במקום. נקודת ריתוך קטנה שהמסגר יבצע, ולאחריה החלקה וצביעה, תוכל לחדש כל מוצר ברזל.

 

 

מסגר מקצועי עובד על שרפרף במסגריה

 

 

הזמנת עבודת מסגרות

מומלץ מאוד לא לעשות את הזמנת העבודה בטלפון, או אצלכם בבית. במיוחד כשמדובר בעבודות קטנות (עדינות), בהיקף גדול או בכאלה שדורשות ריתוכים מדויקים.
בקרו במסגריה, התרשמו ממידת הניקיון בה, ובדקו עד כמה המסגר שם משתמש באלמנטים מוכנים, וכמה הוא בנוי ומסוגל להציע לכם אלמנטים בייצור עצמי וברתכות עדינה ונקיה.

בכל עבודה של בעל מקצוע – בין אם מדובר בנגר, שיש, מסגר או אחר – אל תבצעו את המדידות בעצמכם. הביאו למקום שרטוט של מה שאתם מעוניינים לבצע, עם מידות מקורבות. המסגר יוכל אז להציע לכם את הברזל ויתר החומרים המתאימים ביותר, ולתת לכם הערכת מחיר.
בסיום, ודאו שהוא מגיע למדוד בעצמו וכן לראות את מקום ההתקנה – שני דברים אלה ימנעו הפתעות ו-ויכוחים בשטח, במקרה של חוסר התאמה בין עבודת המסגרות, למידות במקום.