בחברות ובארגונים קטנים כגדולים, תקשורת ורשתות מחשבים הפכו כבר מזמן לחלק בלתי נפרד מהיום-יום. למעשה, הדברים התפתחו כל כך, שכל מי שיש לו בבית יותר ממחשב אחד ומדפסת שמחוברים ומתקשרים בינהם, מפעיל למעשה רשת מחשבים. אז מה כדאי לדעת על רשת מחשבים בבית ובעסק הקטן?

רכיבים בסיסיים ברשתות מחשבים

  • מודם – מכשיר שמשמש לחיבור מחשב לרשת האינטרנט
  • ראוטר – נתב, בעברית. זהו מכשיר שמתחבר למודם ומנתב – מחלק – את קו התקשורת בין מחשבים שונים, מדפסות וכד'. כיום, ברשתות מחשבים, ראוטרים יכולים להיות גם אלחוטיים, ולספק תקשורת מחשבים ללא חיבור קווי.
  • מתאם רשת – network adapter: מכשיר, כרטיס מחשב או רכיב במחשב, שמאפשר חיבור מחשבים לרשתות מחשבים. מתאמי רשת יכולים להיות קויים, אלחוטיים או כאלה שפועלים על רשת החשמל בבית (דורשים תלת פאזה).

רשתות מחשבים ביתיות או עסקיות פשוטות

ברוב הבתים ובחלק גדול מהעסקים הקטנים, ספקית התקשורת, האינטרנט או התשתית מספקת גם שירותי רשתות מחשבים. ברשתות קטנות מסוג זה, בהן מחוברים שלושה – ארבעה מחשבים, מדפסת מרכזית ואולי שרותי טלפוניה (VOIP) אין מחשב מרכזי שמשמש כשרת וכל המחשבים מחוברים לאינטרנט דרך מתאם הרשת שלהם אל הראוטר, שמחובר למודם. זוהי 'רשת שיוויונית', שבה כל מחשב מבצע פעולות לעצמו, משתמש במדפסת או בפקס מקוון לפי צרכי המשתמש שלו, וכדומה.

רשתות מחשבים מקומיות

ברשתות תקשורת ומחשבים כאלה מותקן מחשב מרכזי אחד, שמשמש כשרת למחשבים שונים ברשת. הוא נותן להם שירותים שונים, כמו לדוגמה: 

  • שירותי אחסון, עדכון, שיתוף וגיבוי קבצים
  • שירותי דואר אלקטרוני
  • שיתוף מדפסות בין כל המשתמשים
  • שירותי בסיס נתונים, כמו ברשתות מחשבים מבוססות SQL
  • שירותי תוכנות כמו עיבוד תמלילים ונתונים, תוכנות גרפיות וכד'

ברשתות מחשבים כאלה, השרת המרכזי יהיה מחשב חזק יחסית, שיש לו מספר מעבדים, זכרון מורחב, נפח אחסון גדול ועוד.

כאשר מותקן בחברה מחשב מסוג זה, לא די שהוא יהיה חזק ואיכותי. כל נושא תקשורת המחשבים חשוב, וחשובה מאוד תשתית התקשורת של רשת המחשבים. אם ציוד התקשורת לא יהיה מספיק מהיר, יווצרו עומסים ברשת, והמשתמשים לא יקבלו את השירותים השונים בצורה יעילה.

מחשוב בענן

כיום, מלבד רשתות מחשבים מקומיות, מתבצעת יותר ויותר עבודה "בענן": במצב זה מתחבר המחשב האישי של כל אחד מהמשתמשים ברשת, אל רשת האינטנרט. שם מותקנים שרתים מיוחדים שמספקים את כל השירותים השונים עליהם מנויה החברה. כך, חשובה מאוד תקשורת המחשבים אל רשת האינטרנט וממנה, ופחות חשובה מהירות הרשת המקומית.

אבטחת רשתות מחשבים ותקשורת

כיום, יותר ויותר שמים דגש על אבטחת רשתות מחשבים, בנוסף לאבטחת המחשב האישי של כל אחד מהמשתמשים. גם אם אתם משתמשים ברשת מחשבים ביתית פשוטה, חשוב שתשמרו על כללי אבטחה טובים: החליפו סיסמאות גישה ורשת לעיתים קרובות ככל האפשר, התקינו תוכנות אנטי וירוס טובות ואל תפתחו אימיילים ממקורות לא מוכרים. חשוב מאוד שכל המשתמשים ברשת המחשבים יקפידו על כללי אבטחה, שכן 'חוליה חלשה' או פרצה אחת ברשת המחשבים, תסכן את כלל המשתמשים בה.