גג הרעפים שלכם נוזל? התקרה לחה והקירות "מנופחים"? כל הסיכויים שמדובר באיטום פגום, שנובע מסדקים או התיישנות חומרי החיבור של הרוכבים בגג הרעפים.

טיפ חשוב, לפני הכל: דבר ידוע הוא, שהתקנת דוד שמש על גג רעפים עלולה לעיתים לגרום לבעיות באיטום הגג. הסיבה לכך היא ההזזה של הרעפים עצמם, ההליכה על הגג וההעמסה עליו – אפילו נקודתית, זמנית, עד שהדוד והקולטים מקובעים למקומם. לכן, אם אתם מזמינים התקנת דוד שמש על גג רעפים, ודאו נקודת התקנה מדויקת עם המתקינים, ושימו לב שכל הרעפים הוחזרו למקומם עם סיום ההתקנה ואין סדקים שדרכם חודר אור לגג.

בעיות איטום עם התיישנות הגג

גם אם לא התקנתם לאחרונה דוד שמש על גג הרעפים שלכם, עדיין אתם עלולים להתקל בבעיות איטום בגג הרעפים שלכם; בעיות שצצות במהלך חיי הגג וההתישנות שלו.
לעיתים, במהלך חיי גג הרעפים, נגרמים ברעפים סדקים שחלקם יכולים להיות קטנים למדי. סדקים אלה ברעפים עלולים להחדיר מים בירידת גשם חזק. בנוסף, במקומות המפגש בין צידי הגג השונים מותקנים מה שנקראים 'רוכבים'. אלה מחוברים בינהם ולרעפים שתחתם בבטון וחומר איטום. חומר איטום וחיבור זה מתייבש במהלך השנים, וגם כאן נגרמים סדקים. כך אנחנו מוצאים לעיתים קרובות גגות רעפים שבגלל בעיית איטום קלה יחסית לפתרון, גורמים לנו הרבה כאב לב ודאגה.

מה עושים במקרה של נזילות מים ובעיות איטום שנגרמות כתוצאה מסדקים?

בעבר היה נהוג לבצע הדבקת רוכבים ותיקון סדקים במלט, שלו היו מוסיפים פיגמנט – צבע – כתום. שיטה זו לא הייתה יעילה במיוחד: המלט היה נסדק והיו נגרמים פגמים באיטום שהיו גורמים לנזילות מהגג.

כיום קיימים חומרי איטום גמישים שאותם מיישמים יחסית בקלות. מדובר בחומרים פולימריים על בסיס מים (ולכן פחות מסוכנים ויותר ידידותיים לסביבה), שיוצרים מעין שכבת הגנה גמישה על חיבורי הרוכבים ועל רעפים סדוקים. לחומרי איטום אלה צבע כתום, כך שהם מתאימים לגוון של הרעפים בלי שצריך להוסיף להם פיגמנט או כל תוסף אחר.

כיצד מיישמים את חומרי האיטום האלה?

הוראות היישום לאיטום משתנות ותלויות בסוג חומר האיטום, אבל קיימים מספר כללים עליהם יש להקפיד כמעט בכל מקרה:

1. על הגגן לבדוק את מצב חיבורי הרוכבים. אם חיבורי הבטון המקוריים יבשים וסדוקים, עליו לתקן אותם בכל מקרה או להחליף אותם. חומרי האיטום מסוגלים לאטום סדקים בגדלים מסוימים, אבל לא כאשר מדובר ביותר מאשר כמה מילימטרים.  אם ישנם סדקים גדולים, אפשר למרוח חומר איטום, מעליו רשת מיוחדת ואז שכבה נוספת של חומר איטום.

2. יש לנקות את הגג מאבק ואז להרטיב מעט את הגג, כדי שחומר האיטום יתפוס.

3. היישום עצמו נעשה במריחה במברשת (או במרית – תלוי אם אוטמים סדקים או מרכיבים ומדביקים את הרוכבים מחדש) ובשתי שכבות. בתלות בחומר האיטום, יש להמתין לייבוש של שעתיים עד ארבע שעות בין שכבה לשכבה או 16 – 24 שעות בין שכבה לשכבה.

שימו לב: איטום גג רעפים בסגנון 'עשה זאת בעצמך' מסובך יותר ומסוכן מאשר איטום גג שטוח, ויש להזמין לשם כך בעל מקצוע – קבלן איטום או גגן.