אבטיח תמיד מרענן ומצנן אותנו בשעות הקיץ החמות. הוא מתאים בכל סיטואציה – בבית, על חוף הים, או בישיבה קלילה עם חברים על הבר. לא תמיד אנחנו יודעים איך לבחור באבטיח טעים ומתוק, ולפעמים נופלים על אבטיח חסר טעם. אתם יודעים מהו הגודל האידיאלי לאבטיח טעים? והאם באמת כדאי לטפוח עליו בכדי לדעת אם הוא טוב? רשמנו לכם את כל הסימנים שצריך לשים לב אליהם, כך שפעם הבאה תדעו לבחור באבטיח שישאיר לכם טעם של עוד.

 

כמות וגידול האבטיח

אולי לא תופתעו לגלות: כמות האבטיחים שמגדלים בישראל לשנה, היא 150,000 טונות אבטיחים שמיועדים למאכל וזה מתפרס על כמות שטח של 23,000 דונם. ישראלי צורך בחודשי הקיץ כ-20 ק"ג אבטיח בממוצע. האבטיחים מסופקים לשווקים ולחנויות ירקות בדרך כלל בין החודשים אפריל - אוגוסט. בזכות פיתוח חקלאי מקומי תוכלו למצוא אבטיחים גם בחודשי פברואר-מרץ וספטמבר-אוקטובר. בתחילת עונת האבטיחים מגיעה התוצרת מאזור הערבה, לאחר מכן מצפון ים המלח, עמק בית שאן, עפולה והנגב המערבי. לקראת סוף העונה מגיעים אלינו מאזור הגליל המערבי, הנגב והמרכז.

 

(צילום: ShutterStovk)

 

גוון האבטיח

איך תדעו באיזה גוון אמור להיות האבטיח? נסו לחפש כתם בהיר באבטיח, ככל שהוא צהוב יותר כך הוא יהיה בשל יותר. הסימנים החומים שנראים לכם אולי לא טובים, נהפוך הוא – הכתמים החומים האלו מעידים על כך שהאבטיח מתוק. הכתמים מסמנים את אבקת הדבורים בפרח האבטיח וככל שבוצעה כמות גדולה יותר של האבקה, האבטיח יהיה מתוק יותר. בנוסף, הסתכלו על העוקץ על האבטיח, עוקץ ירוק מעיד על אבטיח טרי, ככל שהעוקץ יבש יותר, זה מעיד על כך שהאבטיח פחות טרי ושהוא נקטף לפני הרבה זמן.

 

איך לבחור אבטיח מתוק

(צילום: ShutterStovk)

 

זכר או נקבה?

אולי לא ידעתם, אבל בפירות האבטיח יש זכרים ונקבות, וכן הבחירה בניהם תשפיע על הטעם של האבטיח. עדיף לכם לבחור בנקבות כייוון שהן מתוקות יותר. אז על פי אילו סימנים תוכלו לזהות אם זה זכר או נקבה? הזכר מוארך וצר יותר ואילו הנקבה עגלגלה ומלאה יותר.

 

גודל האבטיח

הגודל של האבטיח לא מעיד על הטעם שלו, עדיף לחפש אבטיח ממוצע - לא גדול ולא קטן מידי. נסו לבחור אבטיח סימטרי, עגול או אובלי. המבנה הזה אומר שישנה התפתחות תקינה של הפרי וזה יכול להבטיח שלא יהיו חללים בתוך ציפת הפרי.

 

לטפוח על האבטיח?

הרבה מאתנו טופחים על האבטיח בכדי לדעת אם הוא טוב, אבל למה בעצם? בשביל לדעת מה מידת הבשלות שלו. החזיקו את האבטיח רחוק מהגוף וביד השנייה טפחו עליו. אחרי שאתם טופחים על האבטיח אתם צריכים לשמוע צליל בחזרה שבוקע מהאבטיח, מאין צליל חלול. אם לא הרגשתם את זה כנראה שהאבטיח בשל מידי וטעמו לא יהיה כל כך טוב.

 

גרעינים – עם או בלי?

ישנם אבטיחים עם גרעינים וישנם ללא, כדי ליצור אבטיחים ללא גרעינים, חקלאים מכליאים בין שני זנים שונים של אבטיחים. ישנם גרעינים שחורים ולבנים: השחורים הם זרעים בוגרים ופוריים, הם נחשבים קשים לאכילה אבל הם בטוחים לגמרי. לעומת זאת, הגרעינים הלבנים הם רק זרעים שחורים לא בשלים, הם רכים כיון שהם רק מתחילים לצמוח וניתן לבלוע אותם בקלות.

 

אבטיחים עם או בלי גרעינים

(צילום: ShutterStovk)

 

גבעול האבטיח

עוד דרך טובה שתוכלו להיעזר בה לבחור אבטיח טעים ואיכותי - שימו לב לגבעול שיוצא מפטמת הפרי, הוא יכול לעזור לכם לדעת האם האבטיח בשל. הוא אמור להיות יבש, אם ותמשכו אותו והוא יתנתק בקלות, זה מעיד על כך שהוא בשל.

 

גבעול האבטיח

(צילום: ShutterStovk)

 

מצאו חנויות של פירות וירקות באזורכם:
 

חנות פירות וירקות בתל אביב

חנות פירות וירקות ברמת גן

חנות פירות וירקות בירושלים

חנות פירות וירקות בחיפה

חנות פירות וירקות באשדוד