נדלקה לכם נורת המצבר ברכב? אם האלטרנטור שלכם התקלקל, תופתעו לגלות שבהרבה מקרים ניתן לשפץ את האלטרנטור והרכיבים שלו ואין צורך להחליפו באחד חדש. כיצד מתבצע תהליך שיפוץ אלטרנטור וכמה זה יעלה לכם? לפניכם כל המידע שכדאי לדעת על שיפוץ אלטרנטור לרכב.

 

מה זה אלטרנטור?

אלטרנטור הוא חלק מרכזי במערכת החשמל הנמצאת ברכב. זהו למעשה גנרטור חשמלי כאשר תפקידו העיקרי הוא להמיר את האנרגיה המכנית שהמנוע מפיק לאנרגיה חשמלית ולהעביר אותה למצבר. כתוצאה מכך, המצבר מקבל אנרגיה חשמלית והוא משתמש בה עבור הזרמת החשמל במערכת הראשית של הרכב. כמו כן, האלטרנטור מאפשר למגוון מערכות ברכב לפעול באופן תקין ובזכותו אנחנו יכולים להדליק פנסים, מזגן ורדיו ברכב, לכן יש לו חשיבות גדולה ברכב.

 

כיצד מתבצע תהליך שיפוץ אלטרנטור?

כדי לשפץ אלטרנטור תקול, מוציאים את כל החלקים הנמצאים בו שעלולים להתקלקל ומחליפים אותם בחלקים חדשים. בנוסף, מבצעים ניקיון והברקה יסודית. הגוף עצמו של האלטרנטור נשאר זהה וכך למעשה מבצעים שדרוג לאלטרנטור.

כמו כן, ברוב המקרים חשמלאי רכב לא מבצעים את תהליך השיפוץ במוסך, הם מפרקים את האלטרנטור לחלקים ושולחים אותם למפעלים המתמחים בכך והם משפצים כל חלק בנפרד. לאחר התיקון החלקים חוזרים אל החשמלאי והוא מרכיב הכל בחזרה אל גוף האלטרנטור ולבסוף מבצע בדיקה שהכל עובד באופן תקין.

 

מה זה אלטרנטור

(צילום: ShutterStock)

 

מהם היתרונות והחסרונות של שיפוץ אלטרנטור?


היתרונות בשיפוץ אלטרנטור:

 • מחיר - שיפוץ אלטרנטור יעלה לכם פחות מאשר להחליף אותו.
   
 • חסכון בזמן - זמן השיפוץ של האלטרנטור הוא יחסית מהיר לעומת עבודות חשמל אחרות. בנוסף, אם דגם הרכב שלכם יחסית נפוץ ויש לכם למשל, קיה או יונדאי, יכול להיות שהחשמלאי רכב יבצע החלפה מהירה של האלטרנטור אם יש ברשותו כבר אלטרנטור משופץ.

  כך תוך מספר דקות תהיו אחרי ההחלפה. כמו כן, גם אם אין לכם דגם רכב נפוץ, אין מה לדאוג שכן זמן השיפוץ הממוצע של אלטרנטור הוא כ- 3 שעות.
   
 • אחריות - החשמלאי שמתקן לכם את האלטרנטור אמור להעניק לכם חצי שנה של אחריות מלאה על כל החלקים.

 

החסרונות בשיפוץ אלטרנטור:

 • זמן - שיפוץ אלטרנטור לוקח יותר זמן מאשר להחליף אותו.
   
 • חלקי חילוף - על חלקי חילוף תקבלו אחריות של שנה, לעומת שיפוץ שתקבלו רק חצי שנה.
   
 • החלפה חלקית / מלאה - אם אתם מתקנים את כל החלקים של האלטרנטור המחיר יכול להיות יקר, לעומת החלפה או שיפוץ של חלק אחד. לכן, מומלץ לבדוק מראש לפני שאתם מגיעים לחשמלאי האם יש תקלה ספציפית באלטרנטור.
   
 • סוג הרכב - אם יש ברשותכם רכב יוקרה, טנדר או רכב שמנוע עם דיזל, מחיר השיפוץ עלול להיות יקר יותר, שכן החלקים עצמם יותר יקרים.

 

אילו סוגי שיפוץ קיימים לאלטרנטור?

 • שימוש באלטרנטור מפירוק - קיימים מקרים בהם רכבים עברו תאונה והאלטרנטור שהיה בהם כשיר לשימוש, במצב כזה החשמלאי יכול להשתמש באלטרנטור, לשפץ אותו ולהכין אותו להרכבה לרכב שיהיה זקוק לו. קיים יתרון משמעותי בשימוש באלטרנטור מפירוק, שכן הוא להיות להגיע במצב מעולה וכך תוכלו לחסוך המון זמן המתנה לשיפוץ האלטרנטור שלכם.
   
 • החלפת אלטרנטור - במקום לבצע שיפוץ באלטרנטור ניתן להחליף אותו באחד חדש. כדאי לעשות זאת כאשר השיפוץ הינו יקר ולא משתלם, או מורכב מידי. קיימות 2 אפשרויות להחלפת האלטרנטור: אלטרנטור מקורי של בית היצרן, או אלטרנטור חלופי חדש אך לא מקורי. אמנם מחירו של האלטרנטור המקורי יהיה יותר גבוה מהחלופי, אך האיכות שלו תהיה בהתאם.

 

שיפוץ אלטרנטור מחיר

(צילום: ShutterStock)

 

 

האם מומלץ להחליף או לשפץ אלטרנטור?

לרוב מומלץ לשפץ את האלטרנטור ולא להחליפו, כך תוכלו לחסוך בעלויות ולקבל אלטרנטור במצב טוב. אך יש לשים לב, באלטרנטור משופץ די קשה להעריך את מספר השנים שהוא יחזיק לכם וזה תלוי במגוון פרמטרים שונים, למשל, המצב של המצבר או האלטרנטור עצמו.

 

מהן התקלות הנפוצות שיש לאלטרנטור?

 • שחיקה בחלקים הפנימיים - באופן טבעי, לאחר מספר שנים החלקים באלטרנטור מתיישנים ופוגעים בתפקודו.
   
 • רצועת האלטרנטור קרועה - באמצעות הרצועה המנוע מעביר לאלטרנטור אנרגיה מכנית. לכן כאשר הרצועה בלויה או קרועה, האלטרנטור עלול לא לתפקד באופן תקין.
   
 • הטענת רכב שגויה - כאשר הרכב שלכם אינו מתניע, שימוש שגוי בכבלי התנעה עלול לפגוע באלטרנטור.
   
 • טעינת יתר - כאשר האלטרנטור מספק מתח חשמלי למצבר בעוצמה יותר מידי גבוהה, עלול להיגרם לו נזק חמור וגם לשאר המערכות החשמליות הנמצאות ברכב.

 

כמה עולה שיפוץ אלטרנטור?

שיפוץ אלטרנטור יעלה לכם בין 1,000-800 ₪. כמו כן, לרכבי יוקרה או רכבים המונעים בדיזל המחיר יהיה בין 1,400-1,200 ₪. המחיר משתנה בהתאם לסוג הרכב, מצבו של האלטרנטור והאם השיפוץ הינו כללי או מקומי. 

למחירון חשמלאי רכב לחצו כאן >>

 

 

מצאו חשמלאי רכב באזורכם לשיפוץ אלטרנטור:
 

חשמלאי רכב בתל אביב

חשמלאי רכב בחיפה

חשמלאי רכב בירושלים