פעם, בחירת גן ילדים הייתה עניין פשוט מאוד: שאלת את השכנות, בדקת מה הסבתות בגינת המשחקים מספרות והנה – הולכים לגן ציפורה, נחמה או ליאורה. 
היום, כשיש היצע גדול של גני ילדים ופעוטונים בסגנונות שונים, זה נראה כאילו ההחלטה הקשה ביותר היא האם גן ילדים או פעוטון אנתר ופילוסופי הוא האופציה הטובה ביותר, או שהפעוטון הדמוקרטי במעלה חמציצים הוא זה שיכין את הילד הכי טוב לאוניברסיטה. 
יכול להיות שזה חלק מהעניין, אבל האמת היא שצוות הגן הוא הדבר המשמעותי ביותר בבחירת פעוטון או גן ילדים, במיוחד בשנים הראשונות. לצוות גן הילדים חשיבות גדולה בהרגשה האישית של הזאטוט בגן, וגם בהתפתחות שלו. הוא זה שקובע את האווירה בגן והוא בעצם מחנך את הילדים הצעירים לחיים בחברה, למשחק משותף, ועוד.

 

הכרת הצוות בגני ילדים ופעוטונים

כאשר אתם באים להכיר את צוות הגננות או המטפלות, שימו לב לגישה הכללית שלהן כלפי הילדים: חפשו סבלנות, רגש חם וקבלה ללא תנאי – וללא הבדל. שימו לב כיצד המטפלת או הגננת מטפלת במשבר בין שני ילדים או במשבר של הילד עצמו, עם עצמו. 

 

דרך החינוך של הגננת והצוות

האם הגננת מנהלת את גן הילדים או הפעוטון שלה בהתאם לתפיסה החינוכית שלכם, או שלא?
אם אתם הורים קפדנים, האם תרצו שהתפיסה החינוכית של הגננת תהיה מתירנית מאוד? ומה קורה אם הדברים הפוכים?
 אנחנו לא שופטים, או מציעים שתשפטו, דרך חינוך כזו או אחרת, ורק רוצים להציע שתוודאו שהגן מחנך את הילד בהתאם לתפיסה שלכם. אם זה לא קורה, יכול להיווצר בלבול אצל הילד, עלולה להיות שבירה של הסמכות ההורית (או סמכות הגננת בגן) וכל זה עלול לגרום בסופו של דבר נזק. 

 

ילדות מציירות

 

חוות דעת של הורים אחרים

בקשו לדבר עם הורים אחרים בגן הילדים – זה לא קשה. שמעו מה להם יש להגיד על הצוות, ואם הם מכירים אותו. 
צוות גן שלהורים אין מה לומר עליו – בכלל – מעיד אולי על כך שאין בעיות, אבל מצד שני הוא גם לא מעורר חשק רב, בכל מה שקשור בחינוך. 
האם הייתם רוצים אתם להיות בגן שבו הכול "פושר" או "לא לכאן ולא לכאן"?

 

הנוכחות של הצוות ברשת

כיום יש כמעט לכל גן עמוד פייסבוק משלו, או סוג כלשהו של נוכחות ברשת. לגננת ולצוות יש דפים מקצועיים ודפים אישיים, ולפעמים הם פתוחים ואפשר לעקוב אחריהם. 
האם אתם אוהבים את מה שאתם רואים ברשתות החברתיות? 

 

האם הצוות קבוע?

מטפלות ועוזרות שהולכות עם הגננת תקופה ארוכה מעיד על מקום שבו יחסי העבודה טובים, וכך יהיה גם הטיפול בילדי גן הילדים.
זכרו שלעיתים קרובות תרצו שהילד או הילדה שלכם ימשיכו בגן יותר משנה אחת או שנתיים. האם הם יפגשו באותו צוות גם בשנה הבאה? חשוב שכן. 
הילדים בפעוטון ובגן מחפשים יציבות ונקשרים לסיעות ולמטפלות בגן הילדים וחשוב שהן תהיינה קבועות ככל האפשר.

 

האם חשוב מה התואר שיש לגננת?

כן. חשובה הבנה פדגוגית וידע בחינוך וכדאי שתבקשו לראות תעודות והסמכות. האם אלה הדברים שיקבעו את טיב גן הילדים או האווירה בפעוטון? לא בהכרח. 
גננת ותיקה ומנוסה, עם גישה לילדים קטנים, תהיה טובה לא פחות מגננת צעירה עם תעודות. מה שכן, גננת עם תואר בענף פדגוגי מסוים – ספורט או אמנות, למשל – יכול לקבוע את 'כיוון' גן הילדים.

 

מה בדבר המטפלות בפעוטון?

גם פה חשוב האופי של המטפלות והגישה שלהן לילדים. לעיתים קרובות מאוד הגננת או בעלת הפעוטון מטילה על מטפלת אחת את הטיפול בילדים משכבת גיל מסוימת. חשוב שתכירו את המטפלת לא פחות מאשר את הגננת ותראו שהילד מסתדר איתה.
בישראל יש להפעיל מטפלת אחת לכל ארבעה תינוקות וסייעת על כל שמונה ילדים. בדקו שאכן הגן עומד בתקן המדובר וגם שמספר הילדים בקבוצת הגיל שלכם אינו גדול מדי למקום או יחסית לקבוצה השנייה.

מחפשים גן ילדים או פעוטון? בדקו המלצות של הורים על גני ילדים ופעוטונים ועשו את ה בחירה החכמה.