היום, בעידן הצימרים ובתי המלון, האם נשאר עוד מקום לאכסניות ולאכסניות נוער? מסתבר שכן – וכדאי מאוד להכיר אותן!

אכסניות הן למעשה בתי מלון בעלות נמוכה, שנותנות שירותים בסיסיים מאוד, שמתאימים למי שמחפשים חופשה או נופש במחירים נמוכים. בני נוער, חיילים וצעירים הם קהל היעד העיקרי של האכסניות השונות, אבל גם משפחות וחבורות של חברים בכל הגילאים יכולים ליהנות ממה שיש להן להציע.

בארץ יש כמה עשרות אכסניות ואכסניות נוער, שפזורות בכל חלקיה. במקור, 'אכסניית נוער' היתה מיועדת אכן לנערים ונערות, שרצו לטייל בארץ ולהכיר אותה. חזון זה הביא להקמת הרשת, לפני יותר מ- 70 שנה. במהלך השנים השתנו הדברים, מגבלת הגיל על המשתמשים והמתאכסנים באכסניות הנוער הוסרה, וכיום הן פונות לכלל האוכלוסיה.

אכסניות – תדמית ומציאות

בראשית ימיהן, אכסניות הנוער היו מקום שבו לא רק לנו, אלא ניתנו גם שיעורים בידיעת הארץ וממנו יצאו טיולים שונים. הן היו פופולריות מאוד על בני הנוער בישראל וגם על תיירים מאירופה, מתנדבים ואחרים, שבאו לארץ וחיפשו מקומות לינה זולים. בשנות השמונים ירדה מאוד הפופולריות שלהן, מצבן הפיסי התדרדר והמוניטין – גם כמקומות לינה זולים – נשחק מאוד.
בשנים האחרונות השתנו הדברים. הצורך בהיצע חדרים במחיר סביר ובאיכות סבירה עלה, וכיום אכסניות הנוער ואכסניות רבות אחרות, מנוהלות לפי סטנדרטים בינלאומיים מצוינים. משפחות רבות, כמו גם בתי ספר וארגונים אחרים, יוצאים לנופש ומעדיפים לינה באכסניות במחירים סבירים ובתנאים יחסית מצוינים.

מיקום אכסניות בארץ

פיזור ומיקום האכסניות בישראל הוא מצוין. בארץ תמצאו אכסניות בצפון, בגליל ובאזור חיפה, בערים הגדולות וכמובן שגם בדרום. בירושלים לבדה יש שבע אכסניות, ששתיים מהן הן אכסניות נוער. בין אם אתם נוסעים לטייל באיזור טבריה ובין אם פניכם לערד ולמדבר יהודה – כמעט בכל מקום תוכלו למצוא אכסניה עם היצע חדרים שיתאים לכם. החדרים יכולים להיות חדרים לזוג, למשפחה (רביעיות/שישיות) או חדרים גדולים יותר, לעשרה למשל, עם מיטות קומותיים, ממש כמו בטירונות בצבא.

מה עם ארוחת בוקר?

נכון, חלק מהאכסניות מציעות לינה נטו, ללא ארוחת בוקר, אלא אם כן מזמינים זאת מראש ובתשלום. עם זאת, ברוב החדרים לזוגות או משפחות, תמצאו פינת קפה – עם או ללא אפשרות לבישול עצמי – ובזכות מיקומן האטרקטיבי והמרכזי ברוב המקומות, תמיד תמצאו גם איפה לאכול.

אכסניות ואכסניות נוער הן מקומות מצוינים למי שרוצים נופש לא יקר. למרות מה שנאמר בסעיף התדמית, עדיין שווה לבדוק – גם טלפונית – מה מצב האכסניה והיצע החדרים. במיוחד זה נכון אם במועד מסוים מגיעה למקום חבורה גדולה של בני נוער. אולי דווקא אז תתאים לכם חופשה במקום אחר. לא לשכוח גם את בתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע, המציעים גם הם שרותי לינה לקבוצות ויחידים במתכונת זהה.