הגיע זמן מבחן הרישוי השנתי? אתם לחוצים? חוששים שלא תעברו את הטסט לרכב? בואו נספר לכם איך עושים טסט לרכב ועוברים אותו בהצלחה

 

הכנה לטסט לרכב

כחודש לפני מועד סיום רשיון הרכב, מגיעה בדואר מעטפה ובה הרשיון החדש והנחיות לביצוע טסט לרכב. רק לאחר מעבר הטסט ותשלום האגרה, רשיון הרכב ייכנס לתוקף. במעטפה יופיעו אילו מסמכים יש להביא איתכם, סכום האגרה וצורת התשלום, את מי עליכם להחתים במקרה שאתם מוסרים את הרכב לבדיקה בידי צד שלישי וכד'.

 

איך עושים טסט לרכב

כדי לעבור בהצלחה טסט רישוי לרכב יש להשלים את הצעדים הבאים -

מסמכים חשובים לביצוע הטסט

כאשר אתם מגיעים למכון הטסט, עליכם להיות מוכנים עם מס' מסמכים חשובים - 

  1. מסמך זיהוי רשמי של בעל הרכב - רשיון נהיגה\דרכון\תעודת זהות. במידה ואתם מבצעים את הטסט עבור בעל הרכב, תצטרכו טופס יפוי כוח חתום + תעודה רשמית של בעל הרכב.
  2. רשיון הרכב הקיים.
  3. העתק תעודת ביטוח חובה + צד ג'.
  4. תשלום אגרת הרכב - אין צורך להציג אסמכתא על התשלום.

 

תשלום אגרת הרישוי לרכב

אתם יכולים לשלם את האגרה ביום הטסט עצמו בסניף דואר או סוכנות דואר – במזומן או בצ'ק – או בכרטיס אשראי בעמדות ממוחשבות או בכרטיס אשראי באינטרנט (קישור לתשלום כאן) או במוקד טלפוני של משרד הרישוי. חשוב לדעת שאתם לא חייבים לעשות את התשלום שבועיים או שלושה מראש, אלא גם באותו יום של הטסט: מחשבי משרד התחבורה ומכוני הרישוי מסונכרנים, ובמכון הרישוי ידעו שביצעתם את תשלום האגרה גם בלי כפל הרישיון, שעליו כתוב "שולם".

 

איך להתכונן לקראת טסט לרכב

שימו לב שככל שהרכב שלכם ישן יותר, כך מומלץ להקפיד על ביצוע שלבי ההכנסה לטסט.

1. טיפול באורות ולוחיות רישוי

לא חבל יהיה אם תיכשלו בטסט רק על נורית איתות שרופה או נורית ברקס כבויה? בידקו שכל האיתותים פועלים ושכשאתם לוחצים על הבלמים נדלקות כל נוריות הבלימה. כנ"ל לגבי הפנסים האחוריים והקדמיים. ודאו שהפנסים הקדמיים לא מעורפלים, ואם העדשות אטומות, נקו אותן בעזרת קיט שאותו אפשר לקנות בכל חנות לאביזרי רכב. לבסוף, אל תשכחו לנקות את לוחיות הרישוי ולרענן לפחות את הצבע השחור של הספרות. כן כן, גם על זה לפעמים הבודקים יכולים להכשיל.

 

אולי יעניין אותך: טיפול תקופתי לרכב - כך תימנעו תקלות שעולות כסף רב

 

2. ניקוי מערכת הפליטה

אפשר לקנות חומרי ניקוי למזרקים ולמערכת הפליטה בכלל, שאותם מוסיפים למכל הדלק או לשמן. סעיף זה דורש קצת הכנה מראש, כיון שיש להוסיף את התוסף על מכל ריק ולנסוע עם הרכב כמה עשרות קילומטרים לפחות, כדי שהניקוי יתרחש.

 

3. ניקוי המרכב התחתון

הרבה בעיות בטסט נגרמות בגלל בלמים שחוקים ומערכת היגוי לא תקינה. נקו את החלק התחתון של המרכב בעזרת קיטור (בתחנות שטיפה). זה יקל על הבוחן לראות מה בדיוק קורה מתחת לרכב שלכם, אחרת הוא יכשיל אתכם על ספק תקלה.

 

4. בדיקת בלמים והיגוי כהנה לטסט הרכב

במסגרת הזו כדאי לקחת את הרכב למוסך ולבדוק שרפידות הבלמים לא שחוקות ושאין נזילות במשאבות הבלימה. מתיחת ההנדברקס תקל עליכם לבלום בזמן המבחן.

איך לעבור טסט לרכב

מחפשים מוסך לטיפול בתקלות הרכב או פשוט רוצים לוודא שהרכב תקין לקראת הטסט? באינדקס B144 תוכלו למצוא מגוון מוסכים אמינים לטיפול בכל תקלה - 

מוסך רכב בירושלים

מוסך לרכב ברחובות

מוסך רכב באשדוד

 

על מה מכשילים טסט לרכב?

ישנם דברים רבים העלולים להכשיל את רכבכם במבחן הרישוי השנתי שלו, אך אנו נתמקד על מספר תקלות, אשר במשרד הרישוי ומכוני הטסט למיניהם מקפידים אליהם בצורה מאד מחמירה יותר.

  • מסרק הגה - התקלה הראשונה בה רבים נתקלים ונופלים היא תקלה במסרק ההגה והיא נחשבת לתקלה, אשר חד משמעית לא משחקים איתה, מכיוון והיא יכולה להחמיר עד כדי איבוד שליטה על הרכב ולכן הבדיקה שנעשית אחת לשנה במכוני הטסט היא מבורכת וטובה לנו.
  • בלמים תקולים\חלשים - מיותר לדבר על חשיבותם של בלמי המכונית ומה עלול לקרות בלעדיהם ולכן גם בדיקה זו היא בדיקה מבורכת ומומלצת אפילו יותר מפעם בשנה.
  • פליטת זיהום אוויר - תקלה נוספת שגורמת לפעמים להוצאה לא קטנה ודי מעצבנת, היא זיהום האוויר שנפלט מאגזוז המכונית. תקלה זו אמנם חשובה מאד לתיקון על מנת שנוכל לשמור על איכות הסביבה ורמת זיהום אוויר יחסית נמוכה, דבר אשר מטיב עם כולנו.
    עם זאת, כאשר מתגלה זיהום אוויר מרכבנו לעיתים ההוצאה לטיפול בה עוברת את גבול הטעם הטוב ובעל הרכב נאלץ לנסות מספר טיפולים אשר עולים לא מעט כסף. למשל החלפה של ממיר קטליטי עולה בסביבות ה-700 ₪ והיא לפעמים לא הבעיה שגורמת לזיהום עצמו.

 

ככה עושים טסט לרכב

טסט לרכב הוא תהליך של בדיקת ביצועים חשמליים ומכניים של הרכב, הוא נועד עבורכם ועבור הסביבה. כל ישראלי עם רכב מכיר את היום הזה של השנה ומתפלל לעבור אותו בהצלחה. הכי טוב, פשוט תרגעו. מה יכול כבר לקרות? ימצאו תקלה וישלחו אתכם למוסך, לתיקונים? זה רק טסט לרכב, לא ארוחת ערב אצל החותנים.