בזכות הניצחון הגדול של החשמונאים נגד היוונים, אנחנו זוכים לחגוג את חג החנוכה ולהתכנס יחדיו כל המשפחה להדלקת נרות חגיגית. אך האם אתם יודעים למה מדליקים נרות חנוכה ומה מטרת המנהג של חלוקת דמי חנוכה? לרגל יום הלמה, אנחנו חושבים שזה זמן מעולה לענות לכם על כל השאלות הכי נפוצות של חג החנוכה.

 

למה חוגגים חנוכה?

חג החנוכה הנקרא גם חג האורים, הוא חג יהודי אשר חוגגים במשך 8 ימים. אנו חוגגים את החג לזכר ניצחון החשמונאים במרד שהיה נגד היוונים, נס פך השמן וחנוכתו מחדש של בית המקדש. סיפור נס פך השמן המובא מהתלמוד הבבלי, מספר שכאשר החשמונאים שחררו וטיהרו את המקדש הם רצו להדליק את המנורה, אך נקלעו בבעיה כאשר הם מצאו פך שמן אחד בלבד שלא נטמא.

השמן היה אמור להספיק רק ליום אחד וכדי להפיק שמן טהור חדש היה צורך בשמונה ימים נוספים. החשמונאים החליטו לבטוח בבורא עולם ואכן התרחש נס גדול והשמן שהיה בפך הספיק ל-8 ימים. לזכר כך אנו חוגגים את חג החנוכה ומדליקים חנוכיה עם 8 קנים.

 

למה חוגגים חנוכה

(צילום: ShutterStock)

 

 

למה מדליקים נרות חנוכה?

הדלקת נרות חנוכה היא מצווה מדרבנן, בו אנו אמורים להדליק נר כל לילה במשך שמונה ימים כזכר לניצחון המכבים, נס פך השמן וחנוכת בית המקדש. לזכר כך, המצווה אומרת שכל בית בישראל ידליק נר חנוכה במשך 8 ימים, מתחילים עם נר אחד וכך כל יום מוסיפים עוד נר עד היום האחרון בו מדליקים את החנוכיה במלואה.

 

למה מדליקים נרות חנוכה

(צילום: ShutterStock)

 

 

למה לחנוכה קוראים חנוכה?

קיימים מספר הסברים לכך שקוראים לחג חג החנוכה:

  • השם חנוכה הוא ככל הנראה מלשון חנוכת המזבח או חנוכת המקדש, הנערכה לאחר שהמכבים כבשו וטיהרו את בית המקדש.
     
  • המילה חנוכה היא למעשה ראשי תיבות של "חנו (ב) כ"ה". הזמן בו המכבים 'חנו' וסיימו את קרבות ומסעות המלחמה בכ"ה בכסלו.
     
  • למילה 'חנו' יש משמעות נוספת, האומרת שבני ישראל נשאו חן בעיני הקב"ה בכ"ה בכסלו.

 

למה מדליקים נרות חנוכה 8 ימים?

אנו מדליקים נרות חנוכה במשך 8 ימים מהסיבה שהקב"ה עשה נס גדול לעם ישראל, כאשר בפך השמן הייתה כמות שמן שהספיקה רק ליום אחד ולבסוף השמן הספיק ל- 8 ימים. לכן בחנוכה אנו מדליקים נר כל לילה, עד שמדליקים את החנוכיה במלואה עם שמונה נרות.

 

למה מחלקים דמי חנוכה

(צילום: ShutterStock)

 

 

 

למה מחלקים דמי חנוכה?

לפני יותר מאלפיים שנה, כאשר היוונים שלטו בארץ הקודש, אחת המטרות שלהם הייתה לכפות על היהודים את ערכיהם במקום המצוות של התורה הקדושה ואכן הם הצליחו לעשות זאת. הרמב"ם מציין כי היוונים לקחו את רכושם של היהודים והשתמשו בו עבור מטרות טמאות ואנוכיות. לאחר הניצחון נגד היוונים, היה צורך גדול להנחיל מחדש את ערכי התורה ליהודים.

לכן, בימי החנוכה נהוג לתת לילדים דמי חנוכה כדי ללמד אותם להעניק את כספם למטרות רוחניות, למעשים טובים ולהרבות בצדקות. כמו כן, דמי החנוכה מסמלים את החופש שלנו להשתמש בעושר החומרי והגשמי עבור מטרות טהורות וקדושות. ניתן להעניק את דמי החנוכה במהלך החג בכל עת חוץ מיום שבת.

 

לסיכום

חג החנוכה מסמל עבורנו חג של אור, בו ניצחנו את האור על החושך. ליהודים היה נס גדול ובזכות כך אנחנו כל שנה מדליקים את החנוכיה, מחלקים דמי חנוכה ונהנים מסופגניות טעימות. את חג החנוכה הקרוב נחגוג עם היקרים לנו, נשיר שירי חנוכה ונודה על הנס הגדול שהיה לעם היהודי.
 

שיהיה לנו חג חנוכה שמח :)

 

 

מצאו חנות תשמישי קדושה ויודאיקה באזורכם:

 

חנות תשמישי קדושה בחיפה

חנות תשמישי קדושה בתל אביב

חנות תשמישי קדושה בירושלים