צלוליט הוא מצב נפוץ המתבטא בהופעת עור בעל מרקם גלי או גבשושי, בעיקר באזורי הירכיים, הישבן והבטן. הוא נובע משינויים באופן שהשומן מתפלג מתחת לעור ומשפיע על כלל המגדרים, אך בעיקר אצל נשים.

רוצים לדעת מהם דרכי הטיפול בצלוליט? כל המידע על צלוליט לפניכם.

מה זה צלוליט?

צלוליט זה פיזור והתגבשות לא הומוגנית של שומן בתת עור היוצר מראה של גבשושיות וקמטים. לצערנו לא ידוע עדיין באופן מדויק מה גורם לצלוליט, אך כן יודעים שזו אחת הבעיות השכיחות - מעל 85% מהנשים יסבלו מבעיה זו באופן כזה או אחר. צלוליט זו אחת הבעיות האסתטיות הטורדניות ביותר.

מה ההבדל בין צלוליט לצלוליטיס?

צלוליט וצלוליטיס הם שני מצבים שונים לגמרי, עם גורמים וטיפולים שונים:

 • צלוליט: זהו מצב אסתטי נפוץ המתבטא בעור גלי או בלתי חלק, בדרך כלל באזורי הירכיים, הישבן והבטן. הצלוליט נוצר כתוצאה משינויים באופן שבו השומן מתפלג ונמצא מתחת לעור, והוא לא נחשב לבעיה רפואית. הוא נפוץ יותר בנשים ולרוב אינו גורם לכאב או תחושה לא נעימה.
 • צלוליטיס: צלוליטיס הוא זיהום בקטריאלי של העור והרקמות שמתחתיו. הוא יכול להיות מצב רפואי חמור הדורש טיפול. תסמינים כוללים כאב, אדמומיות, חום ונפיחות באזור המושפע. צלוליטיס נדרש לטיפול באנטיביוטיקה ולעיתים אף טיפול רפואי נוסף. בעוד שהצלוליט הוא בעיה אסתטית, הצלוליטיס הוא מצב רפואי דחוף שיכול להיות מסוכן אם לא יטופל במהירות.

ממה נגרם צלוליט?

לא ידוע ממה נגרם צלוליט, שכן אין קשר בין דיאטה, ספורט ומשקל לבין צלוליט. צלוליט יכול להופיע אצל נשים ללא עודף משקל ולאו דווקא בנשים עם עודף משקל.

עם הגיל העור עובר שינויים משמעותיים שתורמים להופעה או להחמרה של צלוליט בעקבות רפיון של העור וירידה בקולגן ובאלסטין.

דבר נוסף שעלול להחמיר צלוליט זו ירידה דרסטית במשקל - היום ניתן לראות הרבה נשים לאחר ניתוח מעקף קיבה או שנוטלות זריקות לירידה במשקל ומשילות הרבה מאד - זה מחמיר אל רפיון העור ונראה שהצלוליט מחמיר. אך לא ניתן לדעת באופן מדויק מה גורם לבעיה. אורח חיים בריא משפר במעט בלבד את מצב הצלוליט.

מהם התסמינים של צלוליט?

 • צלוליט שכיח מאד באזור הירכיים והעכוזים. זה יראה בצורה של קפלי עור גבשושיות
 • תחושת עור קשה או רגישה למגע. לעיתים, העור באזורים בהם יש צלוליט יכול להיות יותר קשה למגע או רגיש יותר מאזורים אחרים
 • באופן כללי מראה עור רפוי ולא מתוח

באילו מקומות בגוף נפוץ הצלוליט?

צלוליט יכול להופיע במגוון אזורים בגוף:

 • ירכיים אחוריות
 • שוקיים
 • ישבן
 • בטן
 • זרועות

 

אישה צעירה שמראה צלוליט ברגלה

 

מהם דרכי הטיפול בצלוליט?

דרכי הטיפול בצלוליט משתנות וכוללות שילוב של שינויים באורח חיים, טיפולים טופיקליים, ולעיתים גישות טיפוליות יותר מתקדמות:

 

1. שינויים באורח חיים

 • תזונה מאוזנת: צריכה של מזון בריא ומאוזן עשויה להקטין את הצלוליט.
 • פעילות גופנית קבועה: פעילות גופנית, במיוחד פעילויות המחזקות את השרירים ומגבירות את זרימת הדם, יכולה לשפר את מראה העור.
 • הידרציה: שתייה מרובה של מים עשויה לעזור לשמור על עור בריא.

 

2. קרמים ומשחות טופיקליים

ישנם קרמים המכילים חומרים שונים, כמו קפאין או רטינול, המיועדים להפחית את מראה של צלוליט. טיפול הנותן מענה זמני ולא מעניק אפקט משמעותי.

 

3. טיפולים אסתטיים

 • מסאז' אנטי-צלוליט: טיפולי מסאז' מיוחדים שמטרתם לשפר את זרימת הדם ולהפחית את המראה של צלוליט.
 • טיפול בגלי רדיו ולייזר: טיפולים אלו יוצרים חום בעור, מה שעשוי לסייע בהפחתת הצלוליט.
 • קריוליפוליזיס: טיפול בהקפאת שומן שיכול להיות יעיל במקרים מסוימים.

 

4. טיפולים רפואיים ופולשניים

 • ליפוסקציה: ניתוח שנועד להסיר שומן, אך יש לזכור שהוא לא תמיד יעיל להפחתת צלוליט ויכול להיות פולשני.
 • טיפולים באמצעות מחטים מיקרו-פולשניות: טכניקות כמו מיקרו-נידלינג שעשויות לשפר את מראה העור.

 

בנוסף לטיפול בטכנולוגיות שונות חשוב מאוד להקפיד על אורח חיים בריא. ספורט, תזונה ומשקל תקין - כל אלו תורמים לשיפור התוצאה ולשמירה שלה לאורך זמן. טיפול על ידי שיטות מתקדמות יכולות לעזור אך רק עם שילוב נכון של השניים.
חשוב לזכור שאין טיפול קסם לצלוליט ושתוצאות הטיפולים יכולות להשתנות מאדם לאדם.

איך להעלים צלוליט בירכיים?

חשוב לציין כי כמעט בלתי אפשרי להעלים צלוליט לחלוטין. ניתן לשפר את הצלוליט, לעיתים השיפור יהיה משמעותי ולעיתים קטן יותר. חשוב שיהיו צפיות ריאליות מהשיפור שניתן להשיג.

ככל שהטיפול מבוצע בגיל צעיר יותר וככל שדרגת הרפיון בעור טובה יותר, היכולת לשפר גדולה יותר. כאשר מתלווה לצלוליט עודף עור משמעותי - אזי השיפור יהיה מינורי ואז יש לשקול טיפול כירורגי שיטפל קודם בעודפי העור ואז ניתן להתפנות לטיפול באיכות העור.

אני אוהבת לטפל בצלוליט בשילוב של טכנולוגיות מבוסס על אולטרסאונד גלי רדיו וואקום - בדרך כלל כשמטפלים ומתמידים בסדרה של שישה עד שמונה טיפולים משולבים ניתן לקבל תוצאה מאוד יפה.

כיצד מעלימים צלוליט בבטן?

בבטן לרוב זה לא צלוליט אלא עור רפוי (לעיתים מתבלבלים). עם הגיל והירידות במשקל (הריונות, דיאטות וכד') העור בבטן מקבל מראה לא אחיד - אבל זה לא ממש צלוליט.

חשוב לאבחן נכון ובהתאם לכך להתאים טיפול - אם מדובר במיצוק עור לרוב אבחר טכנולוגיה של אולטרסאונד ממוקד או גלי רדיו, אם מדובר במצבורי שומן - יש לעיתים לבצע הקפאת שומן. הכל עניין של אבחון נכון והתאמת הטכנולוגיה הנכונה לבעיה. השוק היום מוצף בטכנולוגיות ובהבטחות ולא לכולן יש כיסוי.

 

ד"ר להבית אקרמן היא מומחית לרפואת עור. כל המידע במאמר מטעמה בלבד.