ביקור ראשון במרפאת שיניים יכול להיות מפחיד מאוד עבור ילדים ובני נוער. כאשר אנחנו עומדים לפני ביקור ראשון במרפאת שיניים אנחנו מתמלאים ברגשות שונים שיכולים לגרום לנו אפילו לדחות את הביקור במרפאת שיניים זמן רב. לעיתים אנחנו צריכים לעבור עקירת שיניים או הלבנה בביקור שלנו במרפאת שיניים, טיפולים שיכולים להיראות לנו מפחידים מאוד.

כאשר אנחנו עומדים לראשונה מול רופא שיניים בביקור במרפאת שיניים אנחנו נכנסים ישר למצב של מגננה מול רופא השיניים ומנסים להבין בפני מה אנחנו עומדים. קיים שוני בין דרכי ההתמודדות של ילדים בביקור ראשון במרפאת שיניים ודרכי ההתמודדות של רופא שיניים איתם, לבין התמודדות של מבוגרים ובבני נוער שנמצאים בביקור ראשון במרפאת שיניים והדרך בה רופא שיניים מתמודד עם אוכלוסיה בוגרת יותר.

ילדים בביקור ראשון במרפאת שיניים

כאשר ילדים מגיעים לביקור ראשון במרפאת שיניים הם פחות מתביישים להראות את הרגשות שלהם. רב הילדים אינם צריכים לעבור טיפולים כמו השתלת שיניים במרפאת שינים, אלא טיפולים פשוטים יותר כמו סתימה לבנה. כאשר ילדים מגיעים לראשונה למרפאת שיניים הם נוטים לפעמים לבכות ואפילו להיתנגד לטיפול. רופא שיניים במקרה כזה צריך להיות מאוד עדין ולנסות להסביר לילדים במרפאת שיניים בדיוק מה הוא הולך לעשות איתם. לעיתים כאשר ילדים בוכים במרפאת שיניים ההסבר של רופא השיניים לגבי הטיפול יכול להוות גורם מרגיע מאוד שיצור הבדל גדול אצל המטופלים.

במידה וילדים מגיעים לרופא שיניים למשל כדי לעבור הלבנת שיניים הרופא יכול להסביר להם בדיוק מהו תהליך של הלבנת שיניים. ילדים יכולים להתגלות כחכמים מאוד במקרים כאלו, ואפילו לגלות התעניינות ולשאול שאלות חכמות את רופא השיניים. לאחר שילדים מקבלים הסבר במרפאת שיניים מרופא שיניים הם כבר הרבה יותר רגועים ומשתפים פעולה. רופא שיניים יכול להשתמש בכל מיני אמצעים טכנים על מנת להקל על הכאבים בביקור ראשון במרפאת שיניים. רופא שיניים יכול להשתמש בגז  צחוק למשל או במישחה שמרדימה את הפה על מנת להפוך  את הביקור במרפאת שיניים לראשונה לנעים יותר. רופא שיניים שידאג לגלות רגישות למצבם של הילדים שמגיעים למרפאת שיניים לטיפול יזכה לשיתוף פעולה גדול.

בני נוער ומבוגרים בביקור ראשון במרפאת שיניים

כאשר בני נוער או מבוגרים מבקרים לראשונה במרפאת שיניים הם נמצאים במצב אחר לגמרי מילדים. בני נוער מבינים טוב יותר את המשמעות של טיפול שיניים, ולעיתים הם מגיעים למרפאת שיניים על מנת לעבור טיפולים מסובכים כמו השתלת שיניים. כאשר מדובר בציבור מבוגר יותר, רב הסיכויים שהמטופלים לא יראו כלפי חוץ מה הם מרגישים ולא יתחילו לבכות מפחד. למרות התגובות המאופקות בני נוער ומבוגרים נוטים גם הם לחשוש מאוד מביקור ראשון במרפאת שיניים. רופא שיניים במקרה הזה צריך לעשות את עבודתו ולנסות לדובב במקצת את המטופלים שלו על מנת להקל על הלחץ שלהם. גם למטופלים בגילאים מתקדמים מומלץ להסביר מה הם הולכים לעבור במהלך הטיפול במרפאת שיניים ולנסות לענות להם על שאלות בנושאים כמו הלבנת שיניים והשתלת שיניים. רופא שיניים שידאג להיות רגיש למצבם של המטופלים שלו יזכה לשיתוף פעולה מלא ולמחמאות לאחר הביקור במרפאת שיניים. רופא שיניים לעיתים צריך לחבוש את הכובע של הפסיכולוג במהלך עבודתו ועליו לדאוג לעשות זאת בחיוך ובאהבה.