בני זוג משתמשים בשפות אהבה שונות כדי לתקשר ולהביע את אהבתם. כל אדם מרגיש בנוח להביע את אהבתו באופן שונה לבן / בת הזוג, למשל, יש אנשים שיביעו את אהבתם על ידי הענקת מתנות ואילו כאלו על ידי מילים או מגע. חשוב לתקשר באופן נכון את שפות האהבה בזוגיות, על מנת לבנות קשר מאושר ואוהב. לפניכם הסבר מפורט על שפות האהבה השונות ואיך לקרוא את שפת הגוף של הפרטנר שלכם.

 

מהן 5 שפות האהבה?

איך את יודעת שהוא אוהב אותך? האם הוא רוצה לדעת הכל, מסתקרן ומתעניין? האם הוא עושה ה-כל בשבילך? אולי לא מוריד ממך את העיניים? האם היא אומרת לך מספיק כמה היא אוהבת אותך?

לכל אחד יש את הדרך שלו לאהוב, לפעמים זה די והותר, לפעמים אנחנו רוצים עוד. לאנשים יש דרכים שונות להביע ולקבל אהבה. מהי השפה בה משתמש בן/בת הזוג שלך? ומהי השפה האהובה עלייך?

הרעיון של חמש שפות האהבה הוצג על ידי ד"ר גארי צ'פמן בספרו "חמש שפות האהבה: הסוד לאהבה שנמשכת". לדברי ד"ר צ'פמן, לאנשים יש דרכים שונות להביע ולקבל אהבה, וקיימות חמש שפות אהבה עיקריות:

 

1. להגיד לך - שפת אהבה זו מתמקדת בביטויים מילוליים של אהבה, הערכה ועידוד. אנשים שמדברים את השפה הזו אוהבים באמצעות מחמאות ומילים טובות, לדוגמה:

 • "את הדבר הכי נפלא שקרה לי"
 • "אתה האחד שלי. איזה נס שפגשתי אותך"
 • "איך את מצליחה לעשות את זה כל כך טוב?"
 • "אני אוהבת אותך"

 

2. לעשות בשבילך - עבור אנשים עם שפת אהבה זו, פעולות חזקות יותר ממילים. הם אוהבים באמצעות תשומת לב, עזרה ותמיכה.

 • הוא פחות מדבר, יותר עושה בשבילך?
 • היא אופה לך את העוגה שאתה אוהב?
 • הוא מסדר לך את מנורת הקריאה כדי שתראי טוב יותר?
 • לוקח את הילדים כדי שתוכלי לנוח קצת? ככל הנראה שזו שפת האהבה שלו/ה אלייך.

 

3. לתת לך - יש אנשים שאוהבים באמצעות מתן מתנות. דרך המתנות מנסה האוהב להוכיח שהאהוב במחשבותיו: "ראיתי את זה וזכרתי שרצית".

לא מדובר בחומרנות, אלא בתשומת לב ובהשקעה יחד עם תחושת הזיכרון וההנאה.

 

4. להיות אתך - בן/בת הזוג פשוט אוהב להיות איתך. מזמין אותך לכל אירוע, מתכנן את הבילוי המשותף ביחד, נוכח באופן מלא במרחב שלך, נהנה משיחות עמוקות ורוצה לחלוק אתך כמה שיותר חוויות.

יכול להיות שהוא לא קונה לך מתנות וגם לא שם לב ומחמיא לתספורת החדשה, אבל הוא שם, אתך, מפנה זמן ומרחב כדי שתבלו אותו כמה שיותר ביחד.

 

5. לגעת בך - מגע פיזי הוא דרך עוצמתית להביע אהבה. שפת אהבה זו כוללת חיבוקים, החזקת ידיים, נשיקות, חיבוקים וצורות אחרות של חיבה פיזית. שפת המגע מאפיינת יותר אוהבים שפחות מרגישים נח לבטא את אהבתם במילים ומעדיפים לבטא רגשות באמצעות מחוות גוף.

חשוב לציין שבעוד שלאנשים יש שפת אהבה ראשית, הם יכולים גם להעריך וליהנות משפות אהבה אחרות. הבנת שפת האהבה של בן/בת הזוג יחד עם היכולת לשים לב למחוות, להתמקד יותר במה שיש ופחות במה שחסר, כל אלה עשויים לחזק את התקשורת וההערכה ההדדית ולהעמיק את הקשר בניכם.

 

חמשת שפות האהבה

 

 

אומנות העברת מסרים - איך להעביר מסר לבן הזוג בצורה טובה יותר?

כדי לתקשר היטב חשוב להכיר, לפרגן ולהוקיר את השפה הייחודית של בן / בת הזוג והמחוות שלהם. כשהזוגיות נשחקת, אנו נוטים להפחית בערכה ולהתמקד בפחדים ובתחושה שאנחנו מוזנחים ולא נראים מספיק על ידהים.

לפני שאת מתרגלת לקפה שהוא מכין לך בבוקר ומתלוננת על כך ש"מה זה שווה אם הוא כל היום העבודה ואין לנו זמן איכות ביחד", לפני שאתה כועס על כך שהיא לא פרגנה לרכב החדש שרק אתה קיבלת כבונוס מהעבודה, תזכיר לעצמך כמה המגע בניכם קרוב ומספק.

ובכל זאת, לפעמים צריך לדבר גם על מה שחסר, כי זה ממש חסר, וחשוב.

כדאי להתחיל ולהוקיר מה שיש, להביע שמחה והערכה על הקשר והקרבה - ורק אחר כך לבקש מהם בעדינות, עם דוגמאות ברורות, להביע אהבה גם שפת אהבה אחרת שהיעדרה מכאיב לכם במיוחד.

אם שפת האהבה הטבעית של בן / בת הזוג היא לעשות או לתת, דברו בשפה שלהם, בה הם חזקים: בקשו למלא את החסר בתור מחווה או מתנה.

 

דוגמאות שתוכלו להגיד לבן / בת הזוג:
 

 • "זה מדהים שאתה מאפשר לי לנוח בשקט בשבת בבוקר. אין לי מושג איך הייתי מתפקדת בלי המחווה הזו ומה הייתי עושה בלעדייך"
 • "מה אתה אומר אם נצליח למצוא גם זמן לבילוי משותף אחד במהלך השבוע? איך זה נשמע לך כיעד?"
 • "איך הצלחת למצוא את הדגם של שעון הריצה הזה? כמה זמן חיפשתי אותו!
 • את פשוט מדהימה. הלוואי אם היית יכולה, ככה, כמתנה בשבילי, לומר לי מפעם לפעם שאת אוהבת אותי"

 

5 שפות האהבה

 

 

קריאת שפת גוף אהבה - כיצד עושים זאת?

קריאת שפת גוף יכולה להעיד על רגשות של משיכה ואהבה. הנה כמה סימנים:
 

 1. קשר עין - אם שניכם שומרים על קשר עין ומעיפים מבט זה אל זה לעתים קרובות, קיימת משיכה הדדית. אישונים מורחבים יכולים גם להיות סימן לעניין מוגבר.
   
 2. הבעות פנים - חיוך מלא, טבע ואמיתי. גבות מורמות, המעידות על הפתעה או עניין. אלה דוגמאות להבעות של אהבה. שימו לב האם פניו של בן / בת הזוג מוארים כאשר הם רואים אתכם.
   
 3. קרבה ומגע - ניסיון למצוא דרכים להיות קרוב פיזית, גם במרחב צפוף. הישענות פנימה, לכיוון שלך במהלך שיחות, מציאת סיבות למגע מכוון או מזדמן באדם השני, כגון יד על הזרוע או טפיחה על הכתף. כל אלה סימנים טובים. היא נמשכת אליך, ויש סיכוי טוב שהיא גם אוהבת!
   
 4. שיקוף - שיקוף תת מודע הוא התנהגות שכיחה כאשר בני הזוג מרגישים קרבה.
  אם אדם אחד מחקה את המחוות, את היציבה או את טון הדיבור של האחר, זה מעיד על קרבה ומשיכה.
   
 5. מחוות ותנועות גוף - תנוחות גוף פתוחות מעידות על משיכה.

 

הישענות, הנהון והטיית ראש תוך כדי הקשבה הם סימנים לעניין, התמסרות וקשב. זרועות פתוחות, הפניית רגליים כלפי האדם האחר בעמידה או בישיבה מעידה גם הם על משיכה.

 

חמש שפות האהבה

 

 

5 שאלות מומלצות לפענוח שפת האהבה של בן או בת הזוג:

הנה כמה שאלות מומלצות שיכולות לעזור לך להבין טוב יותר את שפת האהבה של בן / בת הזוג שלך:
 

 1. איזה סוג של התנהגויות או פעולות הכי משמעותיות בעינייך במערכת היחסים שלנו?
 2. אילו מחוות או פעולות גורמות לך להרגיש הכי אהוב, מוערך ונחשק?
 3. האם יש דברים ספציפיים שאני עושה שגורמים לך להרגיש שאני אוהב אותך ודואג לך?
 4. האם יש דברים מסוימים שאני עושה שגורמים לך להרגיש לא אהוב, מוערך או נחשק?
 5. האם תוכלי לחלוק רגעים או חוויות ספציפיות בהן הרגשת עד כמה אני אוהב אותך?

 

זכרו, השאלות הללו הן רק נקודות התחלה. המפתח הוא להקשיב באופן פעיל לתגובות של בן / בת הזוג ולבחון את תגובותיהם והעדפותיהם לאורך זמן. על ידי הבנת שפת האהבה שלהם, ניתן להתאים טוב יותר את הפעולות והמחוות ולגרום להם להרגיש אהובים ומוערכים באמת.

 

רוצים לעבוד יותר על שפת האהבה שלכם? פסיכותרפיסטית גוף ונפש זה בדיוק מה שאתם צריכים! 

 

ליצירת קשר וייעוץ עם תגית הלפרין לחצו כאן >>

 

תגית הלפרין היא פסיכותרפיסטית גוף-נפש קלינית. כל המידע במאמר מטעמה בלבד.