מחפשים מסעדה למשהו קל או מהיר לאכול? חייבים משהו כדי להשקיט רעב ואין לכם זמן, באמצע יום עבודה? מסעדות המזון המהיר הן ה-דבר בשבילכם.

פיצריות, חומוסיות, המבורגריות... כל אלה נכללות אצלנו בסיווג מסעדות מזון מהיר: כל הרעיון מאחורי המסעדות האלה, הוא לספק לכם משהו לאכול, במהירות הרבה ביותר האפשרית. כמובן שהסוד הוא לא רק בסוג המזון שמסעדות מזון מהיר מכינות, אלא גם באופן השרות: מעבר לדלפק ללא הגשה או מלצרים.

פיצריות כמסעדות מזון מהיר

הפיצריות היו ונשארו אולי המסעדות המהירות ביותר, מלבד דוכני הפלאפל והחומוסיות. פיצריה טובה תחזיק תמיד מגש גדול של פיצה רגילה, מוכן לחימום חוזר, עם או בלי תוספות. יותר או פחות גבינה, כל הפיצריות מתהדרות בעובי ואיכות הבצק שלהן, ובשנים האחרונות גם בסוג הגבינה: האם מדובר במוצרלה טריה או בגבינה צהובה אחרת – או בכלל ב'תחליף גבינה'?

כדאי לדעת שלא כל הפיצריות משתמשות בגבינה אמיתית, וחלק גדול מהפיצריות משתמשות בתערובת של גבינה 'אמיתית', ותחליף גבינה צמחי: מעין גבינה, שמיוצרת על ידי החלפת שומן החלב בשומן צמחי. המוצר הזה הוא אמנם ללא כולסטרול, אבל מה שמעניין את הפיצריות והמסעדות המהירות, הוא שהוא שומר על צבעו הלבן, גם אחרי שהוא מתקרר. הישראלים לא אוהבים שהגבינה שלהם מקבלת את הצבע הצהבהב האופייני לה, אחרי שהיא מתקררת מעט. אם הזמנתם פיצה – אמיתית – הביתה, ואתם רוצים את הפיצה שלכם לבנה, הכניסו אותה לחימום בתנור חם מאוד, לכמה דקות. גם בפיצריות עושים אותו דבר עם המשולשים שלכם.

חומוסיות, שווארמיות, פלאפליות ואוכל תאילנדי

למעשה, כל סוגי המזללות או מסעדות המזון המהיר, הם סוגים של מסעדות שמגישות אוכל רחוב: זהו סוג אוכל שאוכלים אותו בעמידה או בישיבה על שרפרפים גבוהים, עם או בלי כוס שתיה ביד. אוכל שקל לאכול אותו ללא 'עזרים' – סכין ומזלג – והוא קל ומהיר להכנה. בעל המסעדה לא חייב להכין כמויות גדולות ממנו, כדי להאכיל כמויות משתנות של לקוחות.

שימו לב, שלמרות שלפלאפל ולחומוס יש ערכים תזונתיים גבוהים, אופן ההכנה משנה מאוד עד כמה האוכל יהיה בריא: שימוש חוזר בשמן לטיגון – אפילו בטווח התקן – עושה שמות באוכל ובבריאות שלנו. פלאפליות טובות יחליפו את השמן לעיתים קרובות יותר ממה שהתקן מתיר להן, וחשוב לא פחות – יקפידו על טמפרטורת הטיגון, כדי למנוע שריפת השמן, עד כמה שאפשר.

שימוש במונוסודיום גלוטמט במסעדות המהירות גם מזיק לבריאות. לכן, כשאתם חושבים על מסעדות מזון מהיר, חישבו פעמיים: האם אין לכם עוד עשר דקות, כדי לאכול בצורה מתונה? אם כבר בחרתם במסעדה של מזון מהיר, כדאי להחליף את האוכל המטוגן במשהו בריא יותר.