אם אתם צריכים לבצע השתלת שיניים, ככל הנראה שמעתם על ניתוח הרמת סינוס. הניתוח הינו שכיח מאוד והוא מבוצע על ידי רופא שיניים. האם יש סיבוכים או סיכונים בניתוח הרמת סינוס ומה ההבדל בין הרמת סינוס והשתלת עצם? ד"ר עופר יוגב, רופא שיניים, מסביר הכל על ניתוח הרמת סינוס.

 

מה זה הרמת סינוס בשיניים?  

בלסת העליונה (בצד ימין ובצד שמאל) נמצאים שני חללים מבניים הנקראים סינוסים. הם ממוקמים מעל השיניים הטוחנות העליונות בלסת באזור הנקרא - המקסילה.

ההליך הינו כירורגי ומבצעים אותו עבור מטופלים הזקוקים להשתלת שיניים. כדי לבצע את ההשתלה באופן הטוב ביותר, עלינו לוודא שאכן יש למטופל עובי עצם מינימלי של כ-10 מילימטר. כך נוכל להיות בטוחים שהשתל יהיה איכותי וישמר לטווח הארוך. כאשר אין למטופל 10 מילימטר, עלינו לבצע את הרמת הסינוס. שכן, את הניתוח מבצעים כאשר למטופלים אין מספיק עצם בלסת העליונה.   
 

קיימים שני סוגים של הרמת סינוס:


הרמת סינוס פתוחה

קיימים מספר טכניקות בהן ניתן למלא את הסינוס או להגדיל את עובי העצם.

הטכניקה הוותיקה והידועה מכולן זו הרמת סינוס פתוח.

כדי לבצע אותה אני פותח "חלון" בתוך חלל הפה, על מנת שתהיה לי גישה אל הסינוס. לאחר מכן, אני ניגש דרך ה"חלון" ומוסיף עצם לחלק התחתון של הסינוס. העצם הזו היא מעין אבקה גרגירית לבנה של עצם מעובדת. כעת, אני מוסיף את האבקה פנימה וסוגר את ה"חלון" של הסינוס.

לעיתים ניתן להתקין את השתלים באותו היום, אם יש מספיק עצם כדי לייצב את השתל באופן מיידי.

למשל, אם לאחר ביצוע הרמת הסינוס נשאר כ- 3-5 מילימטר עצם שארית של הסינוס. לעומת זאת, אם השארית היא רק בעובי של כ- 1-2 מילימטר, לא ניתן לבצע ודוחים את ההשתלה עד שהעצם שהשתלנו נקלטת.

 

הרמת סינוס סגורה

בשנים האחרונות, חיפשו מגוון שיטות משוכללות ומתוחכמות להחדרת העצם לתוך הסינוס. רוב השיטות שפותחו הן באמצעות קידוח לרצפת הסינוס, באזור בו אמורים להחדיר את העצם פנימה ולהשתיל את השתל, עד שמגיעים לחלק הפנימי של הסינוס.

קיימות מגוון שיטות להרמת סינוס סגורה, אך השיטה הידועה מכולן נקראת: ורסה (Versah). שיטה זו מאפשרת בגישה זעיר פולשנית, על מנת להשיג את הגובה הנדרש למיקום השתלים באזור הסינוס. שיטה זו עובדת מצוין ומפשטת מאוד את תהליך התקנת השתלים ואת כמות תופעות הלוואי לאחר הרמת הסינוס.

 

הרמת סינוס פתוחה

(צילום: ShutterStock)

 

 

מהן ההנחיות לפני ביצוע ניתוח להרמת סינוס?

 • ראשית, אנו מוודאים שהאזור בו מבצעים את הניתוח בריא ונקי מזיהומים. כמו כן, לא רצוי לבצע הרמת סינוס כאשר ישנם שברי שיניים ועקירות של שיניים מזוהמות באזור, שכן אחוזי ההצלחה קטנים
 • לאחר שבדקנו שכל האזור נקי, אנחנו בדרך כלל נותנים למטופלים אנטיביוטיקה כיום לפני הניתוח
 •  מבצעים את הניתוח וממשיכים את האנטיביוטיקה למשך שבוע
 • לעיתים קרובות אנו נותנים סטרואידים במינון מאוד נמוך, כדי להקטין את הנפיחות והכאבים באזור. בנוסף, אנו ממליצים על תרופות משככות כאבים כדי למזער את האי נעימות

לעיתים, יש צורך להתייעץ עם רופא אף אוזן גרון לפני הניתוח, אם אנו רואים ממצאים חריגים בצילומים בסינוס.

 

כיצד מתבצע תהליך הרמת סינוס?

שלבי הניתוח:

 1. בעת הניתוח אנו מגיעים אל פני השטח של העצם ומפרידים את החניכיים בזהירות.
 2. מאחר ואנו יודעים מראש מהי הגישה להרמת הסינוס (פתוחה או סגורה), אנו יוצרים את החור דרכו אנו מוסיפים את העצם לחלל הפנימי.
 3. לאחר שהוספנו מספיק אבקת עצם לתוך החלל הפנימי של הסינוס, אנו מתקינים את השתל.

 

הרמת סינוס בשיניים

(צילום: ShutterStock)

 

 

כמה זמן נמשך ניתוח הרמת סינוס?

ניתוח הרמת סינוס נמשך בין 40 דקות ל- שעה וחצי.

 

האם ישנם סיבוכים או סיכונים בהרמת סינוס?

 • תופעות לוואי נפוצות:
 • נפיחות
 • כאבים באזור
 • דימום מהאף יום לאחר הניתוח. זהו הסיבוך הנפוץ ביותר והוא חולף לאחר מספר ימים
   

סיבוכים יותר מורכבים:

 • כאשר העצם לא נקלטת
 • החניכיים לא נסגרות
 • השתל מתחיל להתנדנד
 • כאשר השתל נפרע או נפלט החוצה
 • השתל נפל אל תוך חלל הסינוס

כמו כן, רופא מקצועי ומלומד ידע לעקוף את הסיבוכים הללו בזהירות ואף לא להגיע אליהם. על כן מבצעים מראש את כל הבדיקות הרלוונטיות בהתאם למטופל וכך ערוכים לכל תרחיש. לפני הניתוח אנו מוודאים מספר דברים:

 • המטופל אינו סובל מסכרת.
 • אינו מקבל תרופות מסוג מסוים.
 • בהתאם למקרה הפרטני של המטופל, אנו מבינים מהם אחוזי ההצלחה או הסיבוכים האפשריים.

בנוסף, חשוב לציין שלא יכול להיגרם נזק לטווח ארוך. אחוז הנזקים הוא קטן ובכולם ניתן לטפל.

 

מה זה הרמת סינוס

(צילום: ShutterStock)

 

 

מה ההבדל בין הרמת סינוס והשתלת עצם?

השתלת עצם זהו תחום רחב של עיבויי עצם, כאשר מבצעים הוספת עיבוי עצם לאזור בו מעוניינים לבצע את ההשתלה, לרוחב ולגובה. לעומת זאת, הרמת סינוס זהו מקרה פרטני של השתלת עצם.

קיימים מספר סוגים של השתלות עצם ואחד מהם הוא הרמת סינוס. בטיפול מסוג זה אנו משתילים עצם בתחתית הסינוס.

דוגמה להשתלת עצם: כאשר למטופל יש באזור הקדמי שיניים מתנדנדת, לאחר שביצענו עקירה נותר חלל גדול. אם החלל הוא בגודל 8-7 מילימטר, לא ניתן לייצב בתוכו שתל.

קוטרו של שתל הוא בין 4-3.75 מילימטר ורצוי לא להגיע ליותר מזה באזור הקדמי של חלל הפה. לכן, אני צריך שיהיה לי באזור הקדמי עצם. אם אני אניח לאזור להתרפא לבד, הגוף לא בהכרח יצליח לרפא אותו נכון ועלולה לגדול בתוך החלל רקמת חניכיים או רקמת חיבור.

הרופא מעדיף שיגדל בתוכו רק עצם ולצורך כך ישנו תהליך הנקרא - בניית עצם מודרכת. מבצעים את התהליך כאשר רוצים שתיווצר עצם, או כאשר מגיעים לאזור חדש שאין בו מספיק עצם.

 

מה מומלץ לאכול אחרי הרמת סינוס?

לאחר הניתוח מומלץ לאכול אוכל קר, רך, נלעס בקלות ועם תכולת חלבון. הגוף צריך חלבונים כדי להתרפא וקשה לאכול אותם כיוון שהמטופל סובל מכאבים. לכן אני ממליץ למטופלים שלי לאכול:

 • חביתות מקושקשות
 • מרקים עשירי חלבון
 • גבינות רכות

 

כמה עולה ניתוח הרמת סינוס?

המחירים נעים בין 12,000-6,000 ₪ ומשתנים בהתאם למורכבות הניתוח, לרופא המבצע, לשנות הוותק שלו ועוד.

 

ד"ר עופר יוגב הוא רופא שיניים. כל המידע במאמר מטעמו בלבד.
 

למעבר לכרטיס העסק של ד"ר עופר יוגב לחצו כאן >>