אם יש לכם גינת גג ואתם אנשים שאוהבים צמחיה וטבע, אתם יכולים לעצב את גינת החלומות שלכם ולהכניס את הטבע אל תוך ביתכם. על מנת להפוך את החלום למציאות, עליכם לתכנן בקפידה את כל השלבים ההכרחיים, כדי לשמור על תנאי הבטיחות ולמקסם את האזור ככל הניתן. בשלב התכנון יש לקחת בחשבון פרמטרים חשובים כגון: בטיחות הגג, תנאי מזג האוויר, המשקל האפשרי של הגינה על גג הבית ועוד. 

 

במידה והגינה המיוחלת עדיין לא ברשותכם עקב בנייה של הבית, רצוי לתכנן מראש את כל השלבים הנחוצים לעיצוב הגן העתידי, כדי שתוכלו להתאים את תשתיות החשמל והמים עבור הצמחייה בגינה. לאחר שעשיתם בדיקה מקיפה, אתם יכולים לעבור לשלב העיצוב שכל כך חיכיתם לו. עליכם לבצע מראש תיאום ציפיות עם בעלי המקצוע, כדי שיבינו מה הם הצרכים שלכם ויתאימו אותם לתנאים האפשריים. לפניכם כל השלבים לעיצוב גינת גג.

 


מה זה גינת גג? 

גינת גג היא גינה אשר ממוקמת בגובה, בגג או במרפסת של בית. הצמחים בגינת גג שתולים בעציצים או באדניות. גינת גג היא בעלת שטח מצומצם יחסית, לכן העיצוב יעשה בהתאם לגודל שלה. בנוסף, ניתן להוסיף לפי בחירתכם האישית דשא סינטטי, צמחיה, הצללה במידת הצורך ומגוון עיצובים שונים.

 


מה ההבדל בין עיצוב גינת גג לעיצוב גינה בבית פרטי? 

ההבדל העיקרי ביניהם הוא מיקום הגינה. גינה בבית פרטי בנויה על פני הקרקע, לעומת גינת גג הנמצאת בגובה - במרפסת או בגג. בהתאם לכך, תנאי הבטיחות נכנסים לתמונה: בגינה פרטית אפשרויות העיצוב יותר רחבות כיוון שהבית נמצא בקרקע, לעומת גינת גג הנמצאת בגובה ומגבילה את העיצוב, שכן צריך לוודא את חוזק הבניין ולקבל אישור מהדיירים ומהעירייה. כמו כן, ברוב המקרים, גודל גינת הגג קטן יותר לעומת גינה בבית פרטי. לכן, בחירת הצמחייה והעיצוב הדקורטיבי יבוצעו בהתאם.  

גינת גג בבית פרטי

(צילום: ShutterStock)

 

מהן היתרונות והחסרונות של עיצוב גינות על גג? 

6 יתרונות לעיצוב גינת גג:

 1. עיצוב גינת הגג יכול לשדרג מאוד את הגג שלכם.

 2. לחובבי טבע, זהו פתרון אידיאלי לגידול פרחים וצמחייה.

 3. ניתן לנצל שטח שלא תמיד נמצא בשימוש. 

 4. ישנה חשיפה לשמש והיא חיונית עבור הצמחייה.

 5. הצמחייה משפרת את איכות האוויר.

 6. בימי הקיץ, הטמפרטורה בגינת הגג נמוכה יותר משמעותית ומקלה על עומס החום.

 

5 נקודות היכולות להוות חיסרון שעליכם לקחת בחשבון לפני עיצוב גינת הגג:

 1. עליכם לקבל אישור מהעירייה ומדיירי הבניין, שאין סכנות או הגבלות כלשהן להקים גינת גג. 
 2. בגובה, החשיפה לשמש הרבה יותר משמעותית. לכן במידה ואין לכם הצללה, ימי הקיץ החמים יכולים להוות חיסרון ולסכן את גינת הגג שלכם. כדי לדאוג שהצמחייה לא תיפגע, מומלץ לבדוק מראש פתרון הצללה. 
 3. כדאי לבדוק את תקינות הגג על ידי אנשי מקצוע ולוודא את כמות הפריטים שניתן להעמיס בה, כדי שלא תסכנו את עצמכם ואת שאר דיירי הבניין. 
 4. בימים חורפיים יכולות להיות רוחות חזקות שעלולות להזיק לגינה.
 5. עליכם לבדוק האם יש לכם גישה לנקודת מים, כיוון שאתם צריכים לדאוג להשקות באופן קבוע את כל מערכות ההשקיה

(צילום: ShutterStock)

 


איך מעצבים גינת גג? 

כדי לעצב את גינת הגג באופן מושלם ולמנוע בעיות בהמשך, עליכם לתכנן את כל השלבים לפרטי פרטים ובאופן מדויק:

 1. ראשית, עליכם לקחת בחשבון מבחינה בטיחותית את משקל הצמחייה שניתן לעצב בגינה, לפי כמות הפריטים שהגג יכול לשאת. לפני תחילת העיצוב התייעצו עם איש מקצוע שיבדוק זאת. 
 2. הצמחייה שתבחרו דורשת טיפול, לכן אתם צריכים להיערך בהתאם ולוודא שאתם יכולים לטפל בה באופן הראוי עם הכלים הנכונים.
 3. לאחר שבחרתם את הצמחייה, עליכם לבחור אדמה מתאימה לצמחים כדי שיגדלו באופן תקין ובריא. כמו כן, מומלץ להתאים את הדשן לסוג הצמחים שאתם בוחרים. 
 4. וודא שיש לכם גישה למים עבור השקיה. לאחר מכן בחרו את אופן ההשקיה - ממוחשבת או ידנית. 
 5. ישנם צמחים שיזדקקו לצל, לכן כדאי לבדוק את התנאים הנחוצים עבור הצמחייה כדי שלא יפגעו. בנוסף, בימי חורף הרוחות עלולות לפגוע בצמחים, אז כדאי לחשוב מראש על איך להגן על הצמחים מפני פגעי הקור וחסימת הרוח במידת הצורך.
 6. במידה ואתם שוקלים להוסיף פרטי עיצוב בעתיד, בדקו כיצד תשתלב הצמחייה איתם ובהתאם לכך תבחרו אותה. 

 


כמה עולה לעצב גינת גג?

המחירים משתנים בהתאם לגודל הגינה. עיצוב גינת גג קטנה תעלה לכם בין 3,000-1,200 ₪. עיצוב גינת גג בינונית תעלה לכם בין 7,000-3,000 ₪ וגינת גג גדולה תעלה בין 20,000-8,000 ₪. המחירים כוללים הגשת כתב כמויות פיקוח וליווי. 

תכנון גינת גג

(צילום: ShutterStock)

גינת גג משדרגת את סביבת הבית

עיצוב גינות גג כבר מזמן הפכו למאוד פופולאריות, הן משדרגות את מראה הבית, חיוניות לאיכות הסביבה והן דרך מעולה לנצל שטח שאינו בשימוש. ישנן מגוון חברות שיכולות להעניק לכם שירות מקצועי ולעזור לכם בהקמתן ובכל ההיבטים הנחוצים, החל מאישורי בטיחות, בחירת הכלים הנכונים, התאמת הצמחים בהתאם לגודל הגינה ולתנאים השונים. היכנסו לאינדקס של B144 ותוכלו למצוא מגוון בעלי מקצוע בתחום עיצוב ותכנון גינות.

מצאו מעצב גינות מומלץ באזורכם:

גינת גג בתל אביב

גינת גג בבאר שבע

גינת גג בירושלים