העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך מעריכים מחיר של יהלום?

מהם הפרמטרים שמרכיבים בסופו של דבר את מחיר היהלום?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

איך מעריכים מחיר של יהלום


יהלומים הם תוצר הטבע אולי היקר והנוצץ ביותר שקיים ביחסית לגודלו וישנם יהלומים שמחיריהם יהיו גבוהים הרבה יותר ממחירו של בית קרקע בשכונה יוקרתית, מה הם הפרמטרים שקובעים את מחירו הסופי של היהלום? ולמה יש עדיין אנשים שמעריכים את היהלום לפי גודל הקראט?

פעמים רבות שמעתי אנשים שמשוויצים על יהלום הקראט שקנו לנשותיהם וכמה שהוא היה במחיר טוב ביחסית לכך שהוא בגודל קראט, העובדה שאנשים אלו לא באמת מבינים ביהלומים וסביר להניח שהם חושבים שעשו עסקה טובה רק מכיוון שגודל היהלום הוא קראט.

קראט הוא מושג שמייצג את גודל היהלום והוא בנוי מ100 נקודות, כאשר אנו מדברים על יהלום בגודל קראט, אנו למעשה מייצגים את גודלו. הקראט אמנם משפיע משמעותית על המחיר , אבל הוא רק 1 מתוך 4 פרמטרים אחרים שיכולים ועלולים להצניח את מחיר היהלום גם אם גודלו הוא קראט ולכן הערכת המחיר המהירה שאנשים רבים כל כך עושים בהשוואה לגודל היהלום היא איננה נכונה והיא מתכון בטוח לקנייה לא שווה של יהלום.מהם המרכיבים של מחיר היהלום?


מחיר היהלום מורכב מ-4 פרמטרים אשר כל אחד מהם משפיע באופן ישיר על מחיר היהלום והם:
1.    גודל היהלום- קראט היא יחידת המשקל שבעזרתה שוקלים ומודדים יהלום והיא חלק לא מבוטל ומאד משמעותי במחירו הסופי של היהלום.
2.    נקיון היהלום- ניקיון יהלום מתייחס לפגמים קטנים הנמצאים בתוך היהלום ובכדי לראותם צריך ציוד נכון ועין מקצועית, גם לניקיון ישנה השפעה גדולה על מחירו הסופי של היהלום וגם על צורתו הסופית מכיוון שפגמים רבים מונעים מבעל המקצוע ליצור צורות שונות מהיהלום.
3.    צבע היהלום- צבע יהלום זהו גורם נוסף בתמכורו של היהלום והצבע נע בין צהוב לשקוף, כאשר שקוף הוא מידת הצבע הטובה ביותר והיקרה ביותר.
4.    איכות העבודה שנעשתה על היהלום- היהלום עובר מספר עיבדים לפני שיוצא לשוק ובמהלכם הוא נמצא בסיכון מסוים, קורה לפעמים שיהלום שערכו היה גבוהה נפגע במהל העבודה ומחירו צונח בעקבות כך.
 

search