באמצע המאה ה- 19, פרסם אדוארד קמפ – גנן אנגלי - את אחד הספרים הראשונים, אם לא הראשון, בתכנון גינות. קמפ אולי הגדיר את עצמו כגנן, אבל הוא היה הרבה יותר מזה. בספרו "איך לעצב גינה קטנה", כיוון קמפ לחובבים אמנם, אך בלי ששם לב לכך הוא הציב את היסודות הכתובים למקצוע תכנון גינות.
 
מגוון גדול של שיטות יושמו על ידי מתכנני גנים במהלך השנים, בתלות בתקופות ובמקומות בהם הם פעלו. במהלך הדורות תכנון גינות סווג לפי "גינות של ארכיטקטים", "גינות של אמנים" או "גינות של שתלנים". כיום נראה שהלקוחות הם אלה שמשפיעים הכי הרבה על תכנון גינות, ולא תמיד מתכנני הגנים מצליחים להשתלט על רצון הלקוחות שלהם, מה שיוצר לעיתים ערבוביה סגנונית בגן. הגינות של ימינו מתוכננות ומשורטטות על גבי מחשב ומושפעות לא מעט מאלמנטים בינלאומיים: מגינות יפניות ועד גינות קקטוסים מרכז אמריקאיות בלב העיר... 
 

האם ישנו הבדל בין מתכנני גינות ומתכנני נוף, בתכנון גינות?

נהוג בהחטל להבדיל בין שני בעלי המקצוע האלה, למרות שישנה כמובן חפיפה גדולה בינהם. 
בתכנון גינות, מי ששמים דגש מנחה על הצמחיה ומתחילים ממנה הם מתכנני גינות. מנגד, מי שמתכננים קודם כל את מראה המקום – גובה חלקי הגינה השונים, למשל – ויוצרים מבנים בתוך הגן, הם מתכנני נוף. כך נוצר מצב שבו גנים שתוכננו נהדר מבחינת הצמחיה יצאו נעדרי חן ועניין מבחינה סביבתית, ואילו גנים שיש בהם אלמנטים שונים כמו גבעות קטנות, סלעיות או ריהיטים מובנים, הם גנים משעממים מבחינת הצמחיה. שילוב של תכנון גנים ותכנון נוף הוא השילוב האידיאלי בתכנון גניות, רק שנראה שהוא נדיר למדי.  ארכיטקט נוף שיהיה בעל ידע בוטאני והכרות עם הצמחים השונים הניתנים להשגה בשוק ומתאימים אקלימית לגינה, יכול להיות נכס אמיתי ללקוחות שלו. מצד שני, מתכנן גינות ואגרונום, שיהיה בעל ראיה מרחבית טובה, יהיה גם הוא נכס בתכנון גינות. 
 

מה לגבי לימוד נושא תכנון גינות?

באופן הסטורי, מתכנני גינות, אדריכלי נוף ומעצבי גינות, למדו את מקצועם בשיטת השוליה: צעיר נכנס לעבודה אצל בעל מקצוע ותיק, ולאט לאט, דרך עבודה בשטח, למד את התחום. כיום, שיטה זו לא פחות מקובלת, אבל ישנם יותר קורסים מסודרים בתכנון נוף ועיצוב גינות, גננות ותכנון גינות. בגלל דרישות סביבתיות מורכבות, רגולציה וסיבות אחרות, רוב הקורסים הניתנים כיום שמים דגש על תכנון נוף, יותר מאשר על תכנון צמחיה. קורסים בגינון מביאים את החלק הבוטאני לתכנון גינות אבל שילוב של השניים הוא, כאמור, יחסית נדיר. 
 
במידה ותרצו לקבל עזרה מקצועית לעיצוב הגינה - העזרו באינדקס העסקים של בזק 144 ומיצאו מעצבי ומתכנני גינות בעלי נסיון וידע.