העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

חדש מן היסוד או לשפץ?

האם לקנות בית ישן ולשפץ אותו, או שמא לקנות בית או דירה חדשה לחלוטין? מה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאופציות האלה? כל אלה – וגם טיפים חשובים לשיפוץ עצמו

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144
תכנון שיפוץ

כלל ראשון: התחשבו במטרת הקניה של הבית או הדירה
כאשר מעוניינים לשפץ ולעצב בית, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להבין מה הינכם רוצים, אילו שינויים אפשר לעשות ואילו שינויים אתם רוצים לעשות.
השאלה "מה רוצים", קשורה במטרה שלשמה אתם מתכוונים לקנות בית או דירה ומתלבטים בין קניה כזו, לבין קניה של מגרש, ובניה עליו. 

קניה לצורך השקעה

אם הקניה שלכם היא קניה לצורך השקעה, הרי שברוב המקרים – לא בכולם – ההעדפה היא שיפוץ. 
הרעיון הכללי הוא להביא את הבית או את הדירה למצב שבו ניתן להשכיר אותם או למצב כזה שבו ניתן למכור אותם, במחיר טוב יותר ממחיר הקניה. 
אם ההשקעה בשיפוץ תהיה קטנה מההשקעה בדירה חדשה – ההעדפה תהיה בוודאי לכיוון של שיפוץ.
מנגד, אם קיימת אפשרות לקניה של דירה חדשה, שהתשואה עליה תהיה גבוהה יותר בזמן המכירה, כדאי יהיה לקנות דירה שכזו.

מה אם הקניה שלכם היא לצורך מגורים שלכם?

רובנו חולמים על היום שבו נעבור לגור בבית שרכשנו: בית פרטי עם חצר, גדר לבנה, כלב או חתול, כמה ילדים. החלום האמריקאי במיטבו. 
בדרך להגשמת החלום, כולנו נתקלים באותה דילמה: האם כדאי לקנות מגרש ולבנות בית חדש מהיסודות, לקנות בית מקבלן או לחילופין אולי עדיף לקנות בית קיים ולשפצו.
לכל אחת מאפשרויות אלה יש יתרונות וחסרונות. 
בניית בית מהיסודות, משמעו עיצוב שכולו מבוסס על הרצונות שלכם, על פי הראייה, הצרכים והדרישות שלכם. מנגד, התהליך הינו ארוך, מורכב, לעיתים אף מתיש ויקר. 
קניית בית קיים ושיפוצו הוא תהליך קל יותר: אין צורך בבניית שלד, אלא בשיפוץ. מדובר בהרחבה, בניית חדר או שניים נוספים, ואולי שבירת מספר קירות ובנייה של קירות אחרים. לעיתים הבית צורך רק שיפוץ קוסמטי ולא יותר, אולם בסופו של דבר העיצוב אינו שלך ואתה מוגבל בשינויים. 
בנוסף, בדרך כלל עלות שיפוץ ועיצוב בית קטנה מעלות בנייה של בית ואין צורך בטופס 4 וטופס אכלוס – כל ההתמודדות עם הרשויות קלה ומהירה הרבה יותר. 

תהליך השיפוץ 

כאשר מעוניינים לשפץ ולעצב בית, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להבין מהם הצרכים שלכם, מהם הרצונות שלכם וכמובן אילו שינויים אפשר בכלל לבצע.
לאחר שהגעתם להחלטה יש לכם אפשרות לשכור מעצב פנים וצוות של בעלי מקצוע שישפץ לכם את הבית, או לחילופין לשפץ ולעצב בעצמכם.
אם החלטתם לשפץ ולעצב בעצמכם, אתם חייבים לבדוק את מצבו הפיסי של הבית, כלומר את קירות הבית, את הגג או הגגות, האם יש נזילות, האם הקירות זקוקים לטיח רציני ואיטום סדקים, או שמא רק לצביעה קלה.
טיפ קטן לחיסכון בעלויות: במידה והינכם זקוקים למזגן באחד החדרים, בדקו וחישבו תחילה האם יש מזגן במקום אחר בבית, שאתם יכולים להשתמש בו ולשים אותו במקום הנחוץ.
לאחר שהבנתם את מצבו של הבית ומה אתם צריכים לעשות, הציבו הכול מול התקציב שעומד לרשותכם: 
חשבו האם השינויים שרציתם לעשות הם בטווח התקציב שקבעתם? במידה ולא, רשמו את היתרונות והחסרונות של כל שינוי והחליטו על ידי כך מה השינויים הנחוצים ביותר.
טיפ קטן לעבודה יעילה: לא לשכוח לקבוע דד-ליין לכל שלב בשיפוץ, אחרת, הזמן רק יתארך ולא תראו את האור בקצה המנהרה.

עיצוב עצמי

עיצוב עצמי יכול להיות מרתק ומספק עד מאוד. אם אתם יכולים להיעזר בבני משפחה או חברים שיעזרו לכם, כדאי מאוד שתעשו את זה. ברוב הפעמים, כאשר מתחילים לעצב רואים שיש פרטים קטנים רבים שדורשים טיפול וקשה מאוד לעשות הכול לבד.
עיצוב עצמי יכול להיות הרפתקה חיובית, רק חשוב לשמור את הראש פתוח לבלתי צפוי ולבלתי מתוכנן. התהליך עלול לקחת יותר זמן מהמתוכנן, אך מאידך מאחר ומדובר "בבית שלנו", אין גבול להשקעה מבוקר ועד ליל בפרטים הגדולים והקטנים. בסופו של דבר, אם אין אני לי, מי לי?   

זקוקים למומחים בשיפוצים? היכנסו עכשיו לאתר העסקים של b144. 
 

search