העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

ליטוש פרקטים: מתי לעשות ואיך לעשות

מתי צריך לחשוב על ליטוש פרקט? האם ליטוש פרקטים הוא משהו שאפשר לעשות לבד או שצריך לקרוא לבעלי מקצוע?

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

מתי צריך לחשוב על ליטוש פרקט? האם ליטוש פרקטים הוא משהו שאפשר לעשות לבד או שצריך לקרוא לבעלי מקצוע?

מלבד מחיר, אחת הסיבות בעיקריות שבגללן רבים מעדיפים פרקט למינציה על פרקט עץ, היא עניין התחזוקה: פרקט עץ דורש תחזוקה מפנקת למדי, שימון בכל שנה וליטוש פרקטים אחת לעשות או כשישנו נזק.

ליטוש פרקטים על ידי בעל מקצוע יכול להיות עניין די יקר. מחיר ליטוש פרקטים למ"ר, ללא תיקונים מיוחדים, יכול להגיע עד כדי 250 ש"ח: כ- 3,000 ש"ח לחדר שינה בגודל ממוצע.

ליטוש פרקט בחדר עלול לקחת כמה שעות וזאת במיוחד אם הפרקט כבר ישן או שישנם לוחות רופפים שיש להדק או להחליף או שריטות עמוקות, שאותן יש למלא. בעלי מקצוע שעוסקים בליטוש פרקטים מודעים מאוד לחשש של בעלי בתים מפני התהליך ולכן שיפרו מאוד את השירות והפכו אותו למהיר ונקי.

הם אפילו מציעים מבחן פשוט שיקבע אם יש צורך בליטוש פרקטים או לא: העברת סמרטוט לח על פרקט שרוט ובדיקה פשוטה בראיה, תקבע עד כמה הפרקטים בדירה זקוקים לליטוש: אם השריטות נעלמות או שומרות על הצבע שלהן המצב לא נורא כל כך.

אם המקומות משחירים, סימן שהציפוי העליון נשחק והעץ, שסופג את המים, הוא זה שמתכהה ומשחיר. ליטוש פרקטים במקרה כזה צריך להיות עמוק יותר.

שלבי ליטוש פרקטים

לפני שמתחילים בליטוש פרקטים, חשוב מאוד לתת להם ניקוי טוב ויעיל שיסיר את שכבת השעווה או הלכה. אם מבודר בפרקטים ישנים, יכול להיות שיהיו כמה שכבות של שעווה על גבי הפרקט ואותן יהיה צורך להסיר כיון שאחרת השעווה עלולה לסתום את מכשירי השיוף. עם תום הניקוי, נהוג למלא חורים או שריטות שנוצרו בפרקט ואז, לאחר שחומר המילוי מתייבש, להתחיל בשיוף ובליטוש פרקטים.

לשיוף משתמשים בכמה סוגים של מכשירים סובבים או אחרים ובכמה מעברים של המלטשת, בהתאם למצבם ולמידת הליטוש הדרושה לפרקטים.

לאחר שמתקבל משטח חלק ונקי, ללא אבק או שריטות וחריצים, אפשר לצבוע את הפרקטים בשכבת מגוון. הצבע מבליט את יופיו הטבעי של העץ וכאשר הוא נספג בו, הוא ממלא אותו מעניק הגנה נוספת מפגעי הטבע והשימוש. אתם לא חייבים לצבוע את הפרקט בזמן ליטוש פרקטים, אבל כאמור זה מומלץ.

לסיום ליטוש פרקטים, יש ליצור שכבת פיניש על הפרקט. החומר שבו משתמשים יכול להיות כזה שמבוסס על מים או כזה שמבוסס על שמן שעווה. מריחת החומר נעשית ברוב המקרים בספוג. אפשרות אחרת בליטוש פרקטים היא למרוח לכה בעזרת רולר מעט בכל פעם כדי לתת לפרקטים מראה יפה, מבריק או מט, בהתאם להעדפה שלכם.

search