העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפים לשמירת בריאות שיניים אצל ילדים

לא רבים מכירים בכך עדיין, אבל שמירה על הגיינת שיניים אצל ילדים מתחילה הרבה לפני הביקור הראשון אצל מרפאת שיניים. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להגיע למרפאת השיניים רק לביקורת.

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

לא רבים מכירים בכך עדיין, אבל שמירה על הגיינת שיניים אצל ילדים מתחילה הרבה לפני הביקור הראשון במרפאת השיניים. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להגיע למרפאת השיניים רק לביקורת, ולא לטיפולים כואבים

שמירה על הגיינת פה ושיניים מתחילה בגיל צעיר מאוד. למעשה, עוד לפני שבוקעת השן הראשונה, יש להתחיל לשמור על נקיון הפה של התינוק. דבר זה נעשה על ידי ניקוי הפה לאחר כל האכלה, תוך שימוש במטלית רכה.

בגיל שנה או שישה חודשים לאחר בקיעת השן הראשונה, כדאי להגיע לביקורת הראשונה במרפאת שיניים כללית או מרפאת שיניים של רופא שיניים לילדים.

מה בעצם ההבדל בין מרפאת שיניים רגילה, ומרפאת שיניים של רופא שיניים לילדים?

הכשרת רופא שיניים לילדים היא ארוכה יותר, ומהווה למעשה התמחות שלאחרי בית הספר לרפואת שיניים. ההתמחות קשורה בצדדים של התפתחות השן והפה, התנהגות ילדים, צמיחה והתפתחות באופן כללי.

צריך לזכור שכל רופא שיניים יכול להעריך את מצב השיניים של הילד ולטפל בהן זה חלק מההכשרה המקצועית שלו אבל ישנו אכן הבדל בין מרפאת שיניים רגילה ומרפאת שיניים לילדים. ההבדל הוא בעיקר באווירה של מרפאת השיניים, בהתנהגות הצוות הכללי, בדברים כמו צעצועים וציורים על הקירות ובמבנה חדר ההמתנה. יש גם הבדל מסוים בציוד של מרפאת שיניים לילדים מזה של מרפאת שיניים רגילה, אבל הוא קשור יותר בהתאמת הציוד ולא מדובר בהבדל מהותי.

הטיפ שלנו בעניין מרפאת שיניים לילדים הוא לבדוק את שתי האופציות ובעיקר לבדוק אם לילד ישנה כימיה עם רופא השיניים. אם אין כימיה והילד לא מרגיש בטוח או נינוח, לא יעזרו הציורים על קירות מרפאת השיניים.

ילדים וצילומי רנטגן ראשונים של השיניים

אין מועד מסוים לצילומי רנטגן ראשונים של הפה, אבל אפשר להניח שילדים שבמרפאת השיניים מגלים אצלם בעיות מיוחדות כבר יצולמו בגיל צעיר יחסית. אם לא, אז גיל שש בקיעת השיניים הקבועות הראשונות הוא זמן שבו יהיה צורך בצילום רנטגן ראשון במרפאת השיניים, לבדוק אם כל השיניים שעדיין לא בקעו נראות תקינות ושאין בעיות "בדרך".

האם ישנם ילדים שמועדים לסבול מחורים בשיניים, יותר מילדים אחרים?

ובכן כן. בכל מרפאת שיניים יסבירו לכם שקיימת סבירות גבוהה יותר ללקות בחורים בשיניים אם הילד אוכל מאכלים מתוקים, עשירים בסוכר או שותה משקאות בעלי חומציות גבוהה; כולל כמובן מיצי פירות שונים ומשקאות מוגזים.

ילדים שנולדו מוקדם או שקלו מעט בלידתם כדאי שיבואו יותר לביקורת במרפאת שיניים, וכך גם ילדים שיש להם נקודות לבנות או חומות על אחת או יותר מהשיניים. ילדים שלא מגיעים לביקורת במרפאת שיניים במועדים קבועים עלולים גם הם לפתח חורים בשיניים.

search