העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איך בוחרים חברים יוקרתיים?

ישראל היא מעצמה של יהלומים, בכל הקשור לליטוש ומכירה. מהם הקריטריונים לבחירת יהלומים?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

ישראל היא מעצמת יהלומים בכל הקשור לליטוש ומכירה. בבורסה ברמת גן מתבצעות עסקאות רבות מדי יום, ונמכרים בה יהלומים לסוחרים, למעצבי תכשיטים ויצרני תכשיטים בארץ ובחו"ל. להלן מדריך קצר, שיסייע לכם לבחור את היהלום המושלט לתכשיט, לטבעת אירוסין או לכל מטרה אחרת.

כיצד בוחרים יהלומים?

יהלומים נמדדים לפי ארבעה קריטריונים עיקריים:

  • נקיון היהלום - לעיתים אפשר להבחין בפגמים קלים בתוך היהלום: נקודות, שלא הפכו ליהלום, ונשארו בו. את אלה אי אפשר כמובן להוציא. סופרים אותן, ומורידים ניקוד ליהלומים, ככל שיש מהן יותר. כל אבן מקבלת דרוג, שנע בין Flowless לבין Imperfect, שהיא הדרגה הנמוכה ביותר. לעיתים קרובות אי אפשר לראות את הפגמים אפילו בזכוכית מגדלת, ודרושה התבוננות ביהלום מבעד למיקרוסקופ.
  • גודל היהלום - גודל היהלום נמדד ביחידות של קראט (0.2 גרם), בערך כמשקלו של זרע חרובים; משם, אגב, גם מקור השם: המילה קרטיון ביוונית מתארת את זרע החרוב. ככל שהיהלום גדול יותר, בהנחה שאיכותו זהה לאחרים, הוא נדיר ויקר יותר. מלטשי יהלומים טובים שומרים על יחסים טובים ונכונים בין משקל האבן בקרט וקוטרה.
  • איכות ליטוש היהלום - את האבן הגולמית מביאים לליטוש, אצל מומחה, שתפקידו להוציא ממנה את הברק וה'נצנוץ' הטובים ביותר. כדי שיהלומים יחזירו את האור בצורה המיטבית והמירבית, יש ללטש אותם לפי עקרונות מסוימים: מלטש היהלומים יותר אבן בעלת 58 פאות, ביחסים מסוימים ומדויקים מאוד בין חלקי היהלום. איכות ליטוש המשטחים והברקתם קובעת גם היא, ומקפידים עליה מאוד.
  • צבע היהלום - יהלום טוב הוא למעשה חסר צבע, וצלול לחלוטין. יהלום שאיכותו נמוכה, הוא בעל גוון צהבהב. איכות הצבע של יהלומים, נמדדת אם כך על הספקטרום שבין יהלום חסר צבע לבין יהלום צהבהב, או צהוב ממש. את צבע היהלום מעריכים ובודקים לפני שהוא משובץ בתכשיט או בטבעת, כיון שברגע שהוא משובץ בתכשיט, אי אפשר להעריך את צבעו. בנוסף על יהלומים לבנים, קיימים יהלומים צבעוניים, נדירים מאוד. דרגת הצבע הגבוהה ביותר ליהלומים היא "D".

מה לגבי תכשיטים?

תכשיטים עשויים ממתכות שונות, ולפי החוק, הם מסומנים בהתאם. סימון תכשיטים כולל את סימן המתכת וסימן היצרן – לרוב במקום דיסקרטי, ובסימון קטן, שאינו מפריע לעיצוב התכשיט. הצורף הוא שמטביע את הסימנים, בסיום עבודתו. שימו לב שתכשיט שמורכב מסוגי מתכות שונים – זהב וכסף, למשל, הסימון יהיה תמיד של המתכת הזולה יותר, במקרה זה כסף - 529. אם תהיה תערובת של זהב משתי דרגות קרט – 14 ו- 18, נניח, הסימון יהיה 14K או 585.

search