העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

חשמלאים וטופס 4: המדריך השלם

כל מי שקנה בית או דירה חדשה או מי שסיים בניית בית מחדש, מכיר את הביטוי "מחכים לטופס 4": אישור לחיבור חשמל, מים וטלפון. על מה מדובר, ואיך קשור לכל זה חשמלאי?

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה
עבודות חשמל

טופס 4 הוא טופס שמאשר לחבר אתכם למערכות החשמל, המים והטלפון. 
הוא מונפק על ידי הרשות המקומית – העירייה או המועצה הרלוונטית – אחרי שהיא וידאה שהמבנה שבניתם, הבית או בניין הדירות, עומדים בכל הדרישות הטכניות והם מתאימים לתוכניות הבנייה שאושרו לכם. 
בין שאר האישורים שדרושים לקבלת טופס 4 ישנו אישור מכון התקנים, שמאשר שהממ"ד שהתקנתם אכן עמיד. יש אישור של מודד, שבדק ומצא שקווי הבניין מתאימים לתוכנית המקורית ויש גם אישור של חשמלאי מוסמך. 
אישור החשמלאי המוסמך מאשר לחברת חשמל שהמבנה תקין מבחינה חשמלית, שהוא מוארק כמו שצריך, שמותקנות בו מערכות הגנה מתאימות וכיוצא באלו. 
חשוב לדעת שאם לא תיצמדו מראש לדרישות השונות ואם עבודות החשמל בבית החדש או בדירה החדשה לא יבוצעו על ידי חשמלאי מורשה, אתם עלולים לא לקבל את החתימות הדרושות על גבי טופס 4. 
ההיגיון פשוט: אם הבית לא בטוח למגורים, או שהוא עלול לסכן את כל הרשת, אין סיבה לאפשר לכם לגור בו. 
קצר עלול להיגרם בכל עת, גם בחיבור עצמו. אם ההארקות לא טובות, אתם עלולים להתחשמל כבר מהשנייה הראשונה: טופס 4 הוא למעשה עבורכם, ממש כמו שהוא עבור הרשויות. 
כניסה לבית ללא טופס 4 היא מסוכנת ביותר שכן טופס זה מאשר כי לא נמצאו ליקויים בטיחותיים נוספים חוץ מליקויי חשמל כגון מים, ביוב וכו'.

האם חברת החשמל תחבר את הבית ללא טופס 4, באופן זמני?

יש מושג שנקרא "חיבור זמני", שנעשה על פי טופס 2 מהרשות המקומית.  
ככלל, חברת החשמל לא תחבר בית או בניין לרשת שלה, אלא אם כן יש לה אישור לעשות זאת. מצד שני, ייתכן מצב שבו יינתן לכם חיבור זמני, ללא טופס 4, והחיבור הזה מיועד לתקופת הבניה. האישור הזה תלוי באישור של חשמלאי מוסמך ובדיקה מטעם חברת החשמל. 

 

 

האם יש מקרים שבהם דרוש חידוש של טופס 4, למרות שהוא כבר קיים למבנה?

אם עשיתם שינויים במערכת החשמל, אתם עלולים להידרש להוציא אישור מחדש, אבל כל מקרה ומקרה לגופו. הדברים משתנים ועליכם לברר הכול לפני בנייה או התקנה. 
בעבר, למשל, אם הייתם מרכיבים מערכת פוטו-וולטאית להפקת חשמל על גג הבית שלכם, הייתם צריכים טופס 4. 
כיום אין כבר צורך באישור כזה, אלא רק בבדיקה על ידי נציג חברת חשמל, שהמתקן עומד בתקנים הדרושים, שהוא מוארק כהלכה והותקן על פי התוכניות.  במידה ויש לבית שלכם כבר טופס 4, אין צורך בחידוש שלו. 

האם תנאי קבלת טופס 4 זהים בכל הרשויות המקומיות?

לצערנו לא. ועדות התכנון והבניה קובעות את הנהלים המקומיים והדרישות שלהן, אבל לרוב הן לא רלוונטיות לענייני חשמל. התנאים לכך נקבעים על ידי רשות החשמל.

בחירת חשמלאי – כך תקבלו טופס 4 בקלות

תפקידו של חשמלאי מוסמך בתהליך קבלת טופס 4 הוא חשוב ביותר, ועל כן חובה לבחור חשמלאי אשר בקיא בכל הפרטים:
הבנת המערכת – חשמלאים מנוסים יודעים בדיוק היכן נקודות התורפה המביאות פעמים רבות לדחיית האישורים מהרשויות ואי קבלת טופס 4. 
התקנה לא מקצועית תתגלה בביקורת של חברת חשמל. מערכת החשמל שבביתכם תהיה זקוקה לשיפוץ נוסף ולתיקונים אשר עולים לא מעט כסף. 
במידה ואתם מבצעים שיפוצים מהיסוד או הרחבת בית קיים, ואלה כוללים שינויים במערכת החשמל, רק חשמלאי מוסמך ובעל ניסיון יוכל לבצע את השינויים ללא צורך בקבלת טופס 4 או לחילופין, יבצע שינויים אשר יהיו קלים באופן יחסי לאישור.
ליווי צמוד – חשמלאי הגון ופעלתן יכול לעזור לכם בהשגת טופס 4 ע"י מתן כל הנתונים הרלבנטיים בצורה הטובה ביותר, כולל נוכחות שלו בזמן בדיקת המבנה ע"י המהנדס מטעם הרשות המקומית.
התנהלות מול חברת חשמל – כגון הזמנת הגדלת ההספק במעבר לתלת פאזי ועוד.
ביצוע עבודות חשמל על הצד הטוב ביותר – הדבר שהכי חשוב לזכור הוא כי איכות עבודתם של חשמלאים חשובה לבטיחות משפחתכם מעל לכל קבלת אישור זה או אחר.  

זקוקים לחשמלאי מוסמך? היכנסו לאתר b144 עכשיו. 
 

search