העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

כיצד מקימים גינה?

זה לא צריך להיות מסובך או מורכב; הקמת גינה קטנה או גם גדולה יכולה להיות גם כיף גדול, אם עושים זאת נכון ובמחשבה מראש.

תוכן עניינים - קישורים בתוך הכתבה
צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

זה לא צריך להיות מסובך או מורכב; הקמת גינה קטנה או גם גדולה יכולה להיות גם כיף גדול, אם עושים זאת נכון ובמחשבה מראש.

בהקמת גינה קיימים מספר שלבים שהכרות איתם תעזור לכם, בין אם אתם מתכננים עיצוב גינה עצמאי או לחילופין החלטתם לפנות לגנן מומחה בעיצוב גינות לשם תכנון הגינה, ההקמה והתחזוקה שלה.

הקמת גינה – שיקום גינה קיימת?

ראשית חוכמה, יש לבדוק מה קיים כבר בשטח המיועד לגינה. זהו בהחלט השלב הראשון בהקמת גינה. אם קיימת כבר צמחיה במקום, ייתכן ומדובר יותר בשיקום גינות, מאשר בהקמת או תכנון גינות. בהקשר זה, כדאי לקרוא את המאמר שלנו על 'שיקום גינות', אך באופן כללי, אם הגן קיים, יש לבדוק כמה דברים:

  1. מה מצב הצמחים? האם הצמחיה הקיימת בגינה במצב טוב או שהיא מיובשת וחולה? האם העצים מבוגרים או זקנים? האם צמחים מסוימים השתלטו על הגינה והם מפריעים לצמחים אחרים?
  2. האם אופי הגן והצמחים מתאימים למה שאתם אוהבים? יכול להיות שהגינון הקודם היה "פרוע" והתבסס על צמחיה סבוכה שגדלה כמעט פרא. מה תעשו אם גן החלומות שלכם דווקא רחב ופתוח? תכנון גינות נכון צריך לקחת בחשבון את האופי של מי שצריכים ליהנות מהגינה, יותר מכל דבר אחר.
  3. מצב מערכת ההשקיה – טפטפות, צנרת אחרת וכמובן מחשב ההשקיה ומערכת הברזים.

הקמת גינה – יש מאין

אם באזור הגינה המיועדת אין צמחיה קיימת או שהחלטתם להוציא את הצמחים הקיימים, השלב הראשון בהקמת הגינה יהיה תכנון נכון שלה.

תכנון גינות טוב צריך להביא בחשבון את אופי הגינה המבוקשת – גינה פתוחה או סגורה ומוצלת ומבודדת, למשל. נקודה נוספת בתכנון גינות היא הסתכלות לעתיד: האם תרצו למשל להרחיב את הבית מנקודה מסוימת או להציב מחסן בחלק מסוים של המגרש? תכנון גינות נכון יביא בחשבון שבחלקים כאלה אין לטעת עצים גדולים או לבנות מסלעות גבוהות וכד'. בשלב תכנון הגינון חייבים להביא בחשבון מה תנאי התאורה בחלקי הגינה השונים ולתכנן את הצמחיה המתאימה בכל חלק.

שלב שני לאחר התכנון הוא ביצוע הגינון עצמו. זה מתחיל בהכנת השטח וכולל כמה שלבים ראשוניים לגינון:

  • בשלב הראשון, הגננים יסלקו וירחיקו עשבים וצמחים לא רצויים. בשלב השני הם יהפכו את הקרקע לגינה המיועדת ויטייבו אותה בהומוס או תערובות דישון אחרות. לאחר מכן יכינו הגננים את התשתית שתמנע בצבוץ עשבים, ומעל לכל זה הם ימלאו חמרה או קרקע אחרת ויניחו סלעים או ריצוף.
  • השלב הבא בהקמת הגינה יהיה ביצוע מערכת ההשקיה: עוד לפני ששותלים פרח או נוטעים עץ, יש להניח טפטפות ואמצעי השקיה. על הגנן לתכנן את מערכת ההשקיה לפי החלקים של הגינה – מדשאה בנפרד מסלעיה, עצי פרי בנפרד מצמחים חד שנתיים ואזורי שמש/צל בנפרד.
  • עם סיום הנחת מערכת ההשקיה אפשר לגשת לביצוע הגינון עצמו, לשתילת הצמחים ולנטיעת עצים, במידה ואלה קיימים במסגרת תכנון הגינון.
search