פרטים

כמה מילים על העסק
צייר, קליגרף, פסל, מעצב, דפוס, יוצר ספרים ומחבר. אלו חלק מהכותרים המתארים את יעקב בוסידאן שעבודותיו נרכשו על ידי מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, מוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו יורק, מוזיאון בוסטון לאמנויות יפות ומוזיאון ישראל בירושלים. כמו כן מוצגים ברחבי העולם באוספים פרטיים (דאם מרים ליין-רוטשילד, אבות האמנויות ג. בלוך, ס. קורוב, א. ג'סלסון), בתי כנסת, מרכזי ערים, מוזיאונים והספרייה הנשיאותית בירושלים.

בין שלל פרסיו, קיבל בוסידן את פרס ג'סלסון ליודאיקה ממוזיאון ישראל ופרס כבוד בביאנלה במונטה קרלו.

רבות מיצירותיו של בוסידן מייצגות את אהבתו לעיר ירושלים. הקשר שלו לעיר העתיקה החל בשנותיו הראשונות כשאמר תפילה בת 2000 שנה של עם המשתוקק לחזור הביתה. הכמיהה האלוהית הזו הובילה את בוסידן למקום שבו הוא נמצא היום.

יעקב בוסידאן נולד בפורט סעיד שבמצרים בשנת 1939, על סף מלחמת העולם השנייה.

אמו, מזל כהן, תופרת מוכשרת לאמידים ואחר כך פסלת מוכרת, נולדה וגדלה בקהיר ונישואיה הראשונים היו ליהודי אירופאי, ג'ון (יונה) גולדנבר. יעקב נולד לחברה רב-תרבותית שהייתה המהות של העם היהודי במצרים. שם פיתח אהבת שפה ותרבות מגיל צעיר מאוד ותשוקה מיוחדת לעברית, ואהבת ישראל שהדהדה עמוק בתוכו. כפי שהוכח ביצירתו, נראה כי רוחו של בוסידן מכוונת ככוח מגנטי לעבר ירושלים החידתית.

בהגיעו לישראל בגיל צעיר, יחד עם אמו ובעלה השני משה בוסידן, מתגוררים בבקתות פח ומנסים למצוא את דרכו, מצא עצמו בוסידאן במסגרת תכנית עליית הנוער בקיבוץ גבעת חיים. שם גילה את כישרונו על ידי פרופ.

ראובן פוירשטיין ז"ל, לשעבר הפסיכולוג הראשי של התכנית וחתן פרס ישראל לחינוך. פרופ' פוירשטיין עזר לחבר את בוסידן עם מי שיחנכו אותו לאמנויות. בוסידן החל את הכשרתו האמנותית בישראל בהדרכתו של פרופ' יוסף שוורצמן, תלמידה המובהק של קתה קולביץ. בנוסף, בוסידן למד פיסול וקרמיקה אצל רודי להמן והדוויג גרוסמן וזכה לחשיפה חשובה לזרמים המודרניים והמופשטים באמצעות שיתוף הפעולה שלו עם שלמה ויתקין.

בעידודו של פרופ' וילם סנדברג (לשעבר ראש מוזיאון סטדליק באמסטרדם, וממייסדי מוזיאון ישראל), זכה בוסידן בן העשרים ושבע במלגת קרן רוטשילד שאפשרה לו להמשיך בלימודיו האקדמיים. גולדסמית'ס קולג' בלונדון, שם סיים את לימודיו בהצטיינות על הגרסה המופשטת שלו לשיר השירים.

דירוגים וחוות דעת

העסק הזה שלך?לעדכון פרטים