נכים ומוגבלי תנועה שמרותקים לכסא גלגלים זקוקים להסעה ייעודית. מה ניתן לקבל ברכבי ושירותי הסעות לנכים?

אירועים מסוימים בחיים עלולים להשאיר אותנו או מי מקרובינו מרותקים לכסא גלגלים. המצב יכול להיות מצב זמני, עד להחלמה, או מצב קבוע. בכל מקרה, התניידות בכסא גלגלים ברכב היא לא פשוטה ולא שגרתית, ובמיוחד היא קשה כאשר המצב הוא מצב זמני, ולא רוכשים רכב ייעודי לשם כך או שאין לנכה מי שיוכל להסיע וללוות אותו.

אם אתם זקוקים להסעה לנכה או למי שמוגבל בניידות, דעו שאתם לא חייבים להשתמש באמבולנס להסעה, או בהסעה שאינה מתאימה לצרכים שלכם. כיום ישנן הסעות לנכים בהקפים שונים: החל במוניות לנכים וכלה בהסעות שמבוססות על טרנזיטים או היסעיות גדולות יותר.

מדוע לא להסיע באמבולנס?

אמבולנס מתאים בעקרון להסעת חולים ופצועים בשכיבה או בישיבה על כסא ייעודי. זה מחייב את הנכה לעבור מכסא הגלגלים שלו אל מיטה או אל הכסא המתקפל של האמבולנס, מה שיכול להיות קשה ואפילו טראומטי. לכן מומלץ להשתמש בשרות הסעות או מוניות ייעודי לנכים, שבו משתמש הנכה בכסא שלו, שמותאם לו ולצרכיו.

אילו פתרונות קיימים בישראל, להסעת נכים?

חברות הסעות שונות מציעות פתרונות שונים להסעת נכים:

קיים הפתרון האישי של מונית שמותאמת לנכים. מוניות אלה, שלרוב בנויות על תשתית של מכונית מסחרית או על תשתית של 'מונית לונדון', בנויות כך, שהנכה יכול להכנס לרכב על כסא הגלגלים שלו.

במונית לונדון הוא מתגלגל בכסא דרך פתח המונית שמצוי בצד הרכב, ואילו במוניות אחרות מותקן מעלון, שמעלה את הנכה למונית. ברכבי הסעות אלה כולל גם ברכבי ההסעות הגדולים יותר, עליהם נדבר מיד ישנם מתקונים ונקודות עגינה ייעודיות לכסאות גלגלים ואין צורך שהנכה יעבור למתקן או כסא אחר.

אם דרוש פתרון קבוע יותר, של הסעה למקום עבודה או לימודים וחזרה, אפשר בהחלט להזמין שרות הסעות של היסעית שבה מקום לארבעה נכים ויותר. ברוב המקרים חברת ההסעות תצוות את הלקוח לסבב קבוע שהיא מבצעת והשרות יהיה זול יותר מאשר מונית אישית לנכים.

בנוסף על כל אלה, קיימות ה'נכוניות' שמפעילה יד שרה כשרות הסעות לנכים. כאן מדובר ברכבי הסעות גדולים יותר, כשהנכה משתתף בעלות הנסיעה (לא כמונית).

מה בדבר הסעת מלווים ושירותים נלווים לנוסע?

בתלות בגודל הרכב, ניתן בהחלט לצוות להסעת הנכים גם מלווה קבוע. במוניות לנכים ישנו לרוב מקום לשני מלווים ואם לא, אז לפחות מקום אחד ליד הנהג. בהיסעיות ישנם מספר מקומות ויש כמובן לתאם את העניין. בנוסף, ישנן חברות היסעים והסעות שמספקות שרות של מלווים לזמן ההסעה.