העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

המלצות בנושא בחירת מתווך באדיבות ארגון אמון הציבור

המלצות לבחירת מתווך באדיבות ארגון אמון הציבור:


איך בוחרים מתווך?

  • לבדוק האם מדובר במתווך מורשה: ניתן לבדוק את שמו של המתווך ברשימת מתווכים עדכנית באתר משרד המשפטים. כמו כן, חשוב לבדוק האם בידי המתווך רישיון בתוקף (האם אגרת הרישוי השנתית שולמה – כרטיס ביקור הוא לא תחליף). 
  • לחתום על הסכם תיווך מקרקעין: ישנם מתווכים שלא מחתימים לקוחות על הסכם זה, מדובר בפרקטיקה שהשתרשה, למרות העובדה שהחוק מחייב את המתווך להחתים את הלקוח על הסכם תיווך מקרקעין, אחרת לא יהיה זכאי המתווך לדמי תיווך (כמובן, בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה).
  • סקר שוק באינטרנט: חיפוש מתווך אמין ומקצועי ברחבי האינטרנט: קריאת חוות דעת של גולשים, פורמים וכיו"ב. האם הם מכירים מתווך אמין ומקצועי.  
  • מתווך מסביבת המגורים:  חשוב לבחור מתווך שמכיר את סביבת מגורים בו נמצא הנכס (קבלת התרשמות אפילו ראשונית לגבי טיב מוסדות החינוך, תחבורה, מיקום אנטנות סולולרית, מרכז קניות, חוגים לילדים וכיו"ב). 
  • פרסום: יש לבדוק באלו דרכים מפרסם המתווך את הנכסים המוצעים לציבור ואת מידת החשיפה הפרסומית של הנכסים המוצעים לתיווך: אינטרנט, עיתונים מקומיים וכיו"ב.
  • שירות אישי: בחירת מתווך שיעניק לכם שירות אישי ונאמן, שיהיה זמין עבורכם לכל שאלה ו/או התייעצות.
  •  שכר מתווך: חשוב לזכור כי ניתן ואף רצוי להתמקח על מחיר, במיוחד אם מדובר בנכס אטרקטיבי באזור יוקרתי. במכירת דירה שכר המתווך הוא עד 2% בתוספת מע"מ ממחיר השוק. בעסקת שכירות נוהג לבקש שכר טרחת בגובה דמי שכירות לחודש. מומלץ לא לשלם מראש על התיווך, אלא רק עת חתימה על ההסכם למכירה/או שכירות הנכס.
  •  בלעדיות: מתווך במקרקעין רשאי להסכים עם לקוח בדבר מתן בלעדיות למתווך לשירותי התיווך של הנכס, חוק המתווכים במקרקעין מגדיר את תקופת הבלעדיות בהתאם לנכס. לדוגמא: תקופת הבלעדיות לעניין דירה לא תעלה על שישה חודשים מיום ההזמנה. במקרה שהצדדים החליטו על בלעדיות; הצדדים צריכים לחתום על הסכם בלעדיות בנפרד מהסכם תיווך במקרקעין. יש לציין, כי אם ניתנה למתווך בלעדיות, אולם בהסכם לא נקבעה תקופת הבלעדיות, תסתיים תקופת הבלעדיות לאותו מתווך בתום 30 ימים מן היום שבו חתם הלקוח על ההזמנה לשירותי תיווך.

לסיכום כלל זהב אשר רלוונטי לכל מי שמחפש בעל מקצוע אמין ומקצועי: קבלו המלצות מבני משפחה, מכרים קרובים בעלי ניסיון על מתווך העונה לדרישות לעיל.

  •  מסמך זה אינו בבחינת חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או המלצה לנקוט או לא לנקוט בהליך משפטי.

תלונה אחת שווה יותר מאלף קיטורים: www.emun.org