העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מתווכי נדל"ן: מי צריך אותם?

רבים מהקונים או מהשוכרים נכס מתלבטים אם לפנות למתווך. מדוע כדאי כן לפנות?

רבים מהקונים או מהשוכרים נכס מתלבטים אם לפנות למתווך. הם אומרים: "אנחנו יכולים למצוא לבד דירה או בית. למה שנשתמש בשירותי תיווך?" אבל בכל תנאי שוק, למתווכי נדל"ן, בתים ודירות, ישנם כמה יתרונות ותפקידים שכדאי להבין.

מחירים אמיתיים

המודעות באתרים השונים נותנות רק מושג כללי לגבי מחירי נדל"ן. כל המוכרים או המשכירים יפרסמו מחיר גבוה מזה שהם מאמינים שיקבלו, וזאת לצורך משא ומתן. כל מתווך ידע לספר לכם, שמחירים גבוהים אלה רק מעלים את המחירים המתפרסמים, בעוד שמחירי העסקאות בפועל נמוכים יותר. כאשר פונים למתווך אמין או למשרד תיווך, הם יודעים מה המחירים המעשיים בשוק, ויותר מזה: המתווכים ומשרדי התיווך מכירים את הלקוחות שלהם, יודעים כמה זמן הנכס שלהם עומד ומה הנכונות שלהם לסגור עסקה.

משרד לתיווך נדל"ן: רשת של עיניים ואוזניים

תפקידו של המתווך הוא להעיר את תשומת לבכם לא רק למצב הנכס, אלא גם למצב הסביבה שלו. שאלו את המתווך אם הוא יודע על כוונות לבנות באזור. האם המתווך יודע מה מצב בתי הספר בעיר או מצב הגנים? האם שמע לאחרונה על מכת פריצות, ואיפה? מתווך הגון יעדיף לכוון אתכם לנכס מתאים יותר, מאשר לספר לכם ש"הכל בסדר". זכרו שמתווכים מחויבים לגילוי נאות לפי תנאי הרשיון שלהם.

מתווך נדל"ן מכיר יותר נכסים

יש לא מעט בעלי נכסים שלא מפרסמים את הדירות שלהם באינטרנט או בכלל ומעדיפים לשלם למתווך. הם פונים למשרד תיווך, כדי שיטפל במציאה קונה או שוכר, יבדוק אותו ויכוון אותו אליהם. ללא שירותי מתווך או משרד תיווך לא תוכלו להגיע לאנשים אלה, שלעיתים מוכנים לסגור עסקה בצורה קלה ומהירה יותר: משקיע נדל"ן, שמתפרנס מהשכרת דירה, יעדיף לשלם דמי תיווך ולא להעמיד דירה ריקה לעוד חודש, שלא לדבר על ההוצאות שבאיתור שוכר. משקיע אחר בנדל"ן, שרוצה למכור ולממש בית או דירה, יעדיף עסקת נדל"ן מהירה וקצרה, על פני כזאת שנמשכת חודשים ארוכים.

המתווך ומצב הנכס

אנחנו שומעים יותר ויותר על נכסים שמוצעים למכירה או להשכרה במצב גרוע. תפקיד המתווך הוא לא רק להראות את הנכס, אלא להראות את הנכס הנכון. דמי התיווך שאנחנו משלמים למתווך, תפקידם לחסוך לנו זמן ומשאבים בחיפוש נדל"ן ולעיתים גם כסף בשיפוץ או שיפור נכס. הגדירו למתווכים במשרד התיווך בדיוק מה אתם מחפשים – כולל מצב הדירה. אם לא אכפת לכם לצבוע דירה שכורה, ציינו זאת בפני המתווך. מצד שני, אם אתם מעוניינים רק בנכס מושלם, אמרו זאת למשרד התיווך.

סיכום: אם אתם חושבים לשכור או לקנות נכס ללא תיווך או מתווך, כדאי שתשקלו את העלות מול התועלת שבכך. אם המתווך חוסך לכם זמן, מכוון אתכם לנכס מתאים או מוצא את זה שלא בהכרח כולם יודעים עליו – שווה ההוצאה על דמי התיווך.