העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

5 טיפים חשובים לבחירת מטפל סיעודי

מצב סיעודי יכול לנבוע כתוצאה מסיבות רבות ביניהן תאונה או חבלה, לאחר ניתוח, מחלה וכמובן, הזקנה.

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה

מצב סיעודי יכול לנבוע כתוצאה מסיבות רבות ביניהן תאונה או חבלה, לאחר ניתוח, מחלה וכמובן, הזקנה. עזרה סיעודית נדרשת על מנת לשמור על איכות חיים ברמה הגבוהה ביותר של המטופל, לעזור לו להחלים במהרה ולשחרר את המשפחה בהתעסקות הלא-נעימה בעליל של טיפול פיזי ביקיר ליבם.

משום שמדובר באדם כה יקר אין אנו יכולים להקל ראש בבחירת המטפל שילווה אותו ברגעיו הקשים וידאג לכל צרכיו. להלן 5 טיפים לבחירת מטפל סיעודי מוצלח.

סוג ההסמכה

צרכי הטיפול והסיעוד של מטופל לאחר ניתוח קשה אשר מתאושש בביתו או קשיש תשוש נפש שונים בצורה משמעותית ממטופל אשר מאושפז בבית חולים וזקוק אך ורק להשגחה לילית. במידה ומדובר בהשגחה בלבד, ללא צורך בביצוע פעולות סיעודיות הדורשות הסמכה כלשהי, ניתן להשתמש בשירותי מטפלת סיעודית, אשר בין היתר תעזור למטופל בביצוע מטלות הבית. במידה והמצב הסיעודי מורכב יותר וכולל גם מתן תרופות, החלפת חבישות, ביצוע בדיקות לחץ דם וכו', אזי הסמכת המטפל צריכה להיות של אחות מעשית או אחות אקדמית.

היקף ההשגחה

היקף המשרה של המטפל מהווה חלק בלתי נפרד מהמצב הסיעודי והמסגרת בה המטופל שוהה בה. ניתן למצוא היקפי משרה רבים בהקשר לכך כגון :

משרה מלאה להשגחה פרטית בבית המטופל, בבית האבות או בדיור מוגן.

משרה חלקית להשגחה פרטית כאשר בשאר היום נמצא סידור אחר עבור המטופל.

השגחה במהלך הלילה בלבד ע"י אחות לילה בבית המטופל, בבית האבות, בדיור המוגן ואף בבית החולים.

מטפל סיעודי למשרה זמנית לטווח זמן קצר להתאוששות מניתוחים קלים עד בינוניים.

ככל שההשגחה צמודה יותר כך העלויות בהתאם ולכן זהו הזמן להפעיל את הביטוח הסיעודי, אם יש באמתחתכם שכזה.

תנאים מיוחדים

כאשר נדרש כוח פיזי רב על מנת לטפל במטופל הסיעודי (מפאת משקל למשל), כדאי לשקול פנייה אל מטפל ממין זכר. כאשר המטופל הסיעודי דתי וזקוק להשגחה פרטית, רצוי לבחור במטפל דתי או שומר מסורת בהתאם על מנת שזה יבין את צרכיו ותהיה לו עימו שפה משותפת. במקרים אחרים יבקש המטופל אח או אחות בהתאם לשיקוליו האישיים ובל לנו לשכוח את עניין מחסום השפה כמובן, אשר עשוי להיות משמעותי.

לפנות לטובים ביותר

חשוב לפנות אל חברת סיעוד אשר שמה דגש על מקצועיות לצד אנושיות בתור תפישת עולם כך שהמשפחה תזכה בשקט נפשי. חברות שכאלו יפעילו מערך שירות הזמין 24 שעות לפניות מכל הסוגים, בין היתר לצרכי ייעוץ והתייעצות בנושאים מגוונים כגון ליווי והדרכה בהתנהלות אל מול קופות החולים, משרד הבריאות והביטוח הלאומי, הכוונה להוצאת היתרים להעסקת עובדים זרים ועוד. בחברות סיעוד גדולות ומנוסות תמצאו את הקשת הרחבה ביותר של מטפלים סיעודיים כך שההתאמה בין מטפל למטופל שלו תהיה כמה שיותר מושלמת מראש.

תיאום ציפיות

חשוב מאוד לשוחח עם המטפל טרם תחילת העבודה בפועל. דמותו צריכה להיות לא רק מקצועית ומיומנת אלא אף דואגת, אכפתית, אמפטית, יוזמת ואסרטיבית, תכונות אשר בהן ניתן להבחין כבר בשיחה הראשונה. בצעו תיאום ציפיות באשר למה שמצופה מהמטפל על מנת לעלות על סימנים של חוסר נכונות או נוחות לבצע פעולות מסוימות. יש לשמוע את ציפיותיו של המטפל מתפקידו החדש, גם אם מדובר בהעסקה לטווח הזמן הקצר, על מנת לוודא כי דרישותיו מקובלות ולגיטימיות מבחינתכם.

search