העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

שרותי סיעוד לקשישים: תכננו מראש

איתור שירותי סיעוד לקשישים יכול להיות משימה לא קלה, אבל הנושא קשור בעצם בתכנון מראש: אם עושים זאת נכון

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144

איתור שירותי סיעוד לקשישים יכול להיות משימה לא קלה, אבל הנושא קשור בעצם בתכנון מראש: אם עושים זאת נכון, המשימה יכולה להיות פשוטה יותר מבחינה לוגיסטית וגם נפשית

בכל הקשור בשירותי סיעוד לקשישים, הדבר הראשון שאפשר לומר שמכה בנו, הוא ההכרה בצורך בהזמנת שירותים אלה. לעיתים די קרובות, אנו מבחינים בצורך בסיעוד לקשיש בזמן אירועים משפחתיים או כאשר קורה חלילה משהו ליקירנו: חבלה כתוצאה מנפילה, אובדן זיכרון פתאומי וכד'.

אנשי מקצוע בתחום שירותי הסיעוד לקשישים אומרים שאירועים משפחתיים משמשים לעיתים קרובות כזרז להזמנת שירותי סיעוד. לפתע, קרובים-רחוקים, שלא פגשו את הקשישים זמן רב, מעירים על שינוי במצבם. שינוי זה, אומרים מומחי שירותי הסיעוד לקשישים, לא תמיד נראה קריטי למי שנמצאים במחיצת הקשישים באופן שוטף והעניין עולה לכן רק אחרי אותם מפגשים.

תכנון עתידו של הקשיש עלול להיראות מסובך וישנו מבחר לא קטן של אופציות, חוקים ותקנות ואפילו ז'רגון מקצועי. חשוב להתיעץ לכן לא רק עם חברים ובני משפחה, אלא גם עם אנשי מקצוע בתחום, כמו עובדים סוציאליים ואנשי הביטוח הלאומי.

האם באמת אתם זקוקים לשירותי סיעוד מלאים?

הדבר הראשון באיתור שירותי סיעוד טובים לקשישים, הוא ההבנה מה סוג השרות והתמיכה לה אתם ויקיריכם זקוקים: יכול להיות שהעתיד לא ברור, אבל כל מה שאתם זקוקים לו הוא חברה ותמיכה חברתית במהלך היום, או שירותי סיעוד שידאגו יותר להפעיל את הקשיש (פחות 'סיעודיים'). יכול להיות שלקשישים שלכם חשוב יותר להרגיש בטוחים במהלך היום ולכם דרוש שקט נפשי בעניין זה.

מה סדר העדיפויות שלכם? כמה זמן ואיזה תקציב עומדים לרשותכם?

לכל אחד מאיתנו ולכל משפחה ישנו סדר עדיפויות, בעיות וקשיים משלהם. אין צורך להתבייש או להרגיש לא נח, אם מציבים את הילדים במקום זה או אחר יחסית להורים המזדקנים. לכן, כאשר אתם בוחנים או מחפשים שירותי סיעוד לקשישים, הציבו אותם גם יחסית ליכולות שלכם ולעדיפויות שלכם. זכרו שלא רק העניין הכלכלי משחק תפקיד בנושא מציאת שירותי הסיעוד המתאימים ביותר לקשישים שלכם, אלא גם החוסן הנפשי שלכם-עצמכם, ושלמות משפחתכם.

מגורים וחברה

לאחר שבררתם לעצמכם את הנושאים הכלכליים והלוגיסטיים מבחינתכם שקשורים באופי שירותי הסיעוד שאתם מחפשים, בידקו לפחות את הדברים הבאים לגבי אופי וסוג שירותי הסיעוד לקשיש:

השאלה הראשונה היא שאלת המגורים. רובנו, אם לא כולנו, היינו שמחים להשאר לגור ולהזדקן בבית שלנו, בחברת בני המשפחה שלנו וחברים. מצד שני, דבר זה אינו תמיד אפשרי: יכול להיות שהקשיש יצטרך לעבור דירה ולהתגורר בדיור מוגן. במצב כזה תרצו לתכנן קדימה ולשכור שירותי סיעוד שיתחילו לטפל בקשיש בביתו, עם אופציה של מעבר לדיור מוגן ברמה זו או אחרת של סיעודיות. גם פה, כמו שרואים, תכנון מוקדם וראיית העתיד הם נושאים חשובים: חשיבה נכונה כבר בשלבים הראשונים תקל על המעבר העתידי או על שינויים אחרים שיהיה צורך לעשות.

נקודה נוספת ואחרונה בנושא תכנון מראש של שירותי סיעוד לקשישים היא השאלה החברתית: איך אתם והקשישים רואים את הבילוי היומי שלהם ואת נושא העברת הזמן. האם תהיה להם אפשרות לצאת, לבקר חברים או להפגש עם חברים במקום מחוץ לבית? נקודה זו יש ללבן עם נותני שירותי הסיעוד ולתכנן איתם.

search