העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

שירותים לזכאים לגמלת סיעוד

מהם השירותים הניתנים במסגרת גמלת הסיעוד?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

לאחר שנמצא שהקשיש זכאי לגמלת סיעוד, ישנו סל שירותים מסוים שאותו הוא זכאי לקבל מהביטוח הלאומי. בסל שירותי הסיעוד נכללים שרותים שאמורים להקל על הקשיש לחיות בבית ולהקל על משפחתו לעזור לו ולטפל בו.

חלק משרותי הסיעוד להם זכאי קשיש המתגורר בביתו, הם שרותים שניתן להגדיר אותם כשירותי סיוע, וחלקם הם שירות השגחה. לא כל קשיש זקוק או מקבל את כל השירותים ומידת הזכאות לשירותי סיעוד נקבעת על ידי ועדה מקומית, מקצועית, שעוסקת בענייני סיעוד. חשוב לדעת שהיטוח הלאומי יספק את שירותי הסיעוד שנקבעו לקשיש רק אם הם קיימים וניתנים באזור מגוריו.

עזרה של מטפל לקשיש, בבית מגוריו

הביטוח הלאומי בודק וקובע את מידת הסיוע שהוא נותן לקשיש ומכמת אותו לפי שעות סיוע. המקסימום לו זכאים כיום קשישים הוא 18 שעות שבועיות או 22 שעות שבועיות, אם הקשיש מעסיק עובד ישראלי.

המטפל או המטפלת שמונו לקשיש יסייעו לו במספר אופנים, כולל הבאים:

  • בישול ואכילה – סיוע בהכנת האוכל ובאכילה, אם צריך
  • רחצה - עזרה ברחצה או רחצה של ממש, אם הקשיש זקוק לכך
  • הגיינה אישית – שמירה על הגיינה אישית, החלפת 'טיטולים' ונקיון לאחר עשיית הצרכים
  • הלבשה – אם הקשיש או הקשישה לא יכולים להתלבש בעצמם, המטפל הסיעודי יעזור להם בכך
  • שמירה על ניידות – עזרה בקימה ותמיכה בהליכה; דחיפת כסא גלגלים
  • טיול וליווי, עזרה בסידורים ובקניות -  שירותי הסיעוד ניתנים לצורך שמירה על חיוניות הקשיש, ויציאה לטיול, פגישת אנשים וחברים היא חלק חשוב בכך ובסיוע לקשיש

טיפול במרכז יום לקשיש

אם הטיול האישי והיציאה לסידורים הם חלק חשוב בחיי הקשיש, אזי המפגש עם אנשים הוא נדבך חשוב אף יותר. במידת האפשר, ניתן להמיר חלק משעות המטפל הסיעודי בשעות שהיה במרכז יום לקשיש: יום שהיה שווה 2.75 שעות סיעודיות. במרכזים אלה מקבלים שירותי סיעוד, ארוחות חמות, תעסוקה, פעילויות שונות כמו בידור והתעמלות, ועוד.

אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים

טיטולים וחיתולים לקשישים סיעודיים הם עניין יקר וגם מסורבל. לזכאים לכך על פי מבחני הסיעוד של הביטוח הלאומי, ניתן לקבל חיתולי מבוגרים חד פעמיים – טיטולים - באספקה ישירה הביתה. שרות זה לקשיש הסיעודי מסייע לשמור על דיסקרטיות של הקשיש ובני המשפחה שלו

לחצן מצוקה או משדר מצוקה

במיוחד לקשישים עריריים או גם לבני זוג של קשישים כאלה, הזכאות למשדר מצוקה חשובה מאוד. שרות זה משרה בטחון אישי שמישהו יגיע לטפל בקשיש במקרה של נפילה, כאשר הוא או היא מרגישים לא טוב או במקרה של פריצה, חלילה. לחצני מצוקה אלה מחוברים למוקדי חרום שמאוישים 24 שעות, שבעה ימים בשבוע.

שירותי כביסה

לא מעט קשישים סעודיים לא מסוגלים לבצע את הכביסה בעצמם. במידה והם מתגוררים בבית, ואין להם מטפל שמגיע לסייע בכך, הם יכולים לקבל שירות של איסוף כביסה מהבית ומשלוח כביסה נקיה הביתה.

חשוב לדעת שאת שירותי הסיעוד יספקו חברות וארגונים שהוכרו כנותני שירותי סיעוד על ידי הביטוח הלאומי.

search