העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפים בבחירת בית אבות

ישנם שיקולים רבים שצריך לקחת בחשבון כאשר בוחרים דיור מוגן, במיוחד אם לא מדובר בדיור סיעודי

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

האם המרחק בין בית האבות ושכונת המגורים הנוכחית של סבא צריך להיות שיקול? אולי דווקא הקרבה לנכדים ולילדים? ומה בדבר המתקנים שהדיור המוגן הספציפי מציע או הפעילויות שישנן בבית האבות? מסתבר, שבכל הקשור בבחירת דיור מוגן או בית אבות, ישנם הרבה מאוד שיקולים מעבר לאלה. להלן מספר טיפים בעניין.

זה נראה כאילו ההחלטה על בית האבות המתאים להורה הקשיש מסתכמת בשאלת המחיר, טיב התנאים המלונאיים של הדיור המוגן והמרחק הגיאוגרפי מבתי הילדים. למעשה ישנם שיקולים רבים שצריך לקחת בחשבון כאשר עורכים סקר לבחירת דיור מוגן, במיוחד אם לא מדובר בדיור סיעודי או קשישהזקוק לשרותי סיעוד.

שיקולים לבחירת בית אבות או דיור מוגן

אפשר לחלק את תהליך הבחירה בבית אבות או דיור מוגן בין צרכי הקשיש ובין צרכי המשפחה וזאת בדגשים רפואיים, תרבותיים ו'מלונאיים'.

ראשית חוכמה צריך לברר מדוע בוחרים בדיור מוגן ומהן הסיבות ליציאה מהבית. האם הקשיש במצב סיעודי, או שהוא או היא עצמאיים? אנחנו יוצאים מתוך הנחה שנבחר הפתרון של דיור מוגן או בית אבות, כיון שפתרונות אחרים של מגורים בבית מוצו, או שהם לא מתאימים: הבית לא מתאים יותר לצרכים – הוא גדול מדי או בקומה גבוהה מדי בבניין. אם הוא קרוב למצב סיעודי, הקשיש לא מוכן לקבל מטפל שיגור בביתו או שפתרון של מרכזי יום לא די בהם וכדומה.

הדבר החשוב השני הוא לדעת ולהבין – וגם להסביר להנהלות בתי האבות או הדיור המוגן שאותם בוחנים – מהם הצרכים הרפואיים של הקשיש ומהי רמת ההשגחה הרפואית שנדרשת. בתי אבות שונים לא מתאימים בכלל לדרגות סיעודיות מעבר לקלות ביותר או למצבי סיעוד אקראיים.

בכל המקרים – ולא חשוב מהי דרגת הבריאות או הסיעודיות של הקשיש – יש לבדוק מהו טיב השרות הרפואי שקיים במקום (או במרחק הליכה סביר) והאם הצוות הרפואי והפרא-רפואי שישנו בבית האבות במשך כל שעות היממה מתאים ומספיק לצרכיו של הקשיש.

יש לבחון האם בית האבות או הדיור המוגן מסוגל לספק טיפולים שונים שמומלצים על ידי הרופאים של הקשיש – פיזיותרפיה, טיפולים תרופתיים שונים וכיו"ב, שכן לא כל דיור מוגן מסוגל לספק את כל הטיפולים הנלווים או המשלימים הקיימים. אם לא, יכול להיות שישנה מרפאה או שישנו מטפל שיכול להגיע לבית האבות לטיפול בקשיש על בסיס קבוע, דבר שעשוי לפתור את הדילמה.

האם המוסד לדיור מוגן או בית האבות בנוי ומסוגל לסייע לקשיש באותן פעולות שהוא מתקשה לבצע? גריבת גרביים יכולה להיראות עניין פעוט, אבל אם לא מסוגלים לגרוב גרביים, כמה זמן צריך לשבת על שפת המיטה עד שיגיע המטפל של בית האבות, ויעזור במשימה?

מכאן ואילך חשוב להבין את הצרכים התרבותיים של הקשיש, ובמילים אחרות: מי השכנים ומהי הסביבה של הדיור המוגן. מעבר לכך יש לבדוק את איכות השירותים המלונאיים שבית האבות מעניק, את גודל החדרים וכו', ואז לשלב את כל אלה בצרכי המשפחה של הקשיש – בין אם הוא קשיש סיעודי או שלא.