העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

כיצד בוחרים שמאי במקרה הצורך?

בתביעות ביטוח אנו נדרשים לרוב לערב שמאי, אך כיצד עושים זאת בחוכמה?

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה

כיום, בתביעות ביטוח רבות אנחנו זקוקים להערכה של שמאי רכב או רכוש או שמאי מקרקעין. בהתמודדות מול חברות הביטוח, מתי כדאי לנו לקחת שמאי משלנו? האם ואיך אפשר לסמוך על שמאים מטעם חברות הביטוח ומהו "שמאי חוץ"?

שמאות היא מקצוע חופשי שאותו לומדים במסגרת הכשרות מקצועיות שונות. לאחר שהוא מסיים את לימודיו, השמאי מקבל רשיון מטעם משרד המשפטים, חל עליו פיקוח והוא נתון למרותה האתית של מועצת השמאים המתאימה ואיגוד השמאים בו הוא חבר. בין אם מדובר בשמאות רכב ובין אם מדובר בשמאות מקרקעין (נדל"ן), חשוב להבין שהשמאי – כמו רואה חשבון או עורך דין – הוא אדם נייטרלי מבחינת אופי המקצוע. עליו להעריך שווי או נזקים בצורה מקצועית ונטולת פניות.

שמאי שכיר של חברת ביטוח

גם אם שמאי עובד בחברת ביטוח כלשהי או ממונה להעריך נזק או שווי מטעמה, הוא עדיין חייב לתת הערכה נטולת פניות. העניין הוא – שמדובר בהערכה, וזו יכולה לנוע בתוך מסגרת מסוימת. בתביעות גדולות, שינויי ההערכה בתוך המסגרת הזאת יכולים להתבטא בסכומים נכבדים, שחברות הביטוח לא אוהבות ורצות לשלם למבוטחים שלהן.

כאשר מדוברבתביעות ביטוח, שמאי חברות הביטוח מעוניינים להעריך לכן את שווי הנכס – רכב או נדל"ן – כנמוך ככל האפשר לפני קרות הנזק, וגבוה ככל האפשר לאחריו. כמו כן, כאשר מדובר בנזק לרכב, שמאי מטעם חברת הביטוח יכול 'לתת' או להגדיר ביצוע תיקון בחלפים מקוריים או שלא, כשבשורה התחתונה, ההערכה שלו עלולה לגרום לירידת שווי רבה בערכו של הרכב או הנכס. בסוגריים כדאי לומר, שבמקרה של נזק לרכב, לשמאי אין סמכות לקבוע מה יהיה מקור החלפים והזכות שלכם היא לקבל חלפים איכותיים ובטיחותיים, בהתאם לחוק.

שמאי שאינו מטעם חברת הביטוח

כדאי לכם לדעת שאם קיבלתם הערכה של שמאי שכיר של חברת הביטוח, ואתם לא מרוצים מההערכה, עומדות בפניכם שתי אפשרויות:

  • אתם יכולים להזמין שמאי מתוך רשימת שמאי החוץ של חברות הביטוח השונות, או שאתם יכולים להזמין שמאי עצמאי לחלוטין.
  • שמאי חוץ – שמאי חוץ עובד עם חברת הביטוח, אך היקף העסקים שלו איתה לא עולה על 30% מסך כל ההכנסות שלו. לכל חברת ביטוח יש רשימה של שמאים כאלה, והיא חייבת להביא אותה לידיעתכם. התשלום לשמאי נעשה על ידי חברת הביטוח, אך שוב: לא משנה מי משלם את שכרו, אתם או חברת הביטוח, הוא חייב לתת הערכה ושמאות אובייקטיבית וחסרת פניות.
  • שמאי עצמאי – זהו שמאי שאין לו קשר כלל לחברת הביטוח. אתם מזמינים את שירותיו, ממנים אותו ומשלמים את שכרו, כאשר הוא עדיין חייב לתת הערכה מקצועית ואמינה.

לסיכום, איך בוחרים שמאי?

כמו תמיד, המלצות של חברים או מכרים הן מקור מצוין. בנוסף, אתם יכולים לבקש המלצה מסוכן הביטוח שלכם, שאמור לייצג אתכם בפני חברת הביטוח, לגבי שמאי בלתי תלוי או מעריך מרשימת שמאי החוץ. תוכלו אז לברר פרטים על השמאי המדובר. בכל מקרה, תמיד דברו עם השמאי לפני שאתם ממנים אותו או מזמינים את שירותיו. בררו מה תהיינה העלויות הכרורות במתן חוות הדעת ובהופעה בבית משפט, וסגרו הכל מראש.

מאמר זה אינו תחליף להתייעצות עם בעל מקצוע. הדברים מובאים לשם מתן מושג כללי בלבד, והם נכונים לזמן כתיבתם.

search