העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

חברת משלוחים

האם ישנו הבדל בין חברת שליחויות וחברת משלוחים? ואם כן, מה עושות חברות משלוחים?

האם ישנו הבדל בין חברת שליחויות וחברת משלוחים? ואם כן, מה עושות חברות משלוחים?

נפתח ברגע של עברית: האם יש הבדל בין המילה "משלוח" למילה "שליחה"?

שתי המילים משלוח ושליחה בן מילים נרדפות, בעלות משמעות כמעט זהה. המילה משלוח היא מילה עתיקה יותר (כמו ב"משלוח מנות") ואילו המילה שליחה קרובה יותר לימינו אנו. האקדמיה ללשון העברית מציעה להשתמש במילה משלוח, כאשר מדובר במשהו פיזי, כמו אוכל, דואר או פרחים, ובמילה שליחה, כאשר מדברים על משהו וירטואלי, כמו הודעה, פקס או אימייל.

מכאן התפתח גם אולי ההבדל בין חברות שליחויות וחברות משלוחים: חברות השליחויות לא מבצעות ממש שליחה, אלא יוצאות בשליחותם של אנשים או חברות למטרות שונות. לרוב הן אמנם מעבירות פריטים שונים ממקום אחד למקום שני, אבל חברות שליחויות מעבירות בעיקר הודעות ומכתבים דברים פחות "פיזיים" וגם מבצעות פעולות שונות עבור הלקוחות שלהן: פתיחת תיקים בבתי משפט למשל (ראו "שליחויות משפטיות"), או הגשות לרשויות שונות.

חברות משלוחים, לעומת זאת, עוסקות יותר בביצוע משלוחים של מוצרים של ממש: משלוחי אוכל ממסעדות, משלוחי סחורה ללקוחות של אתרי מסחר באינטרנט וכיוצא באילו. חברות משלוחים, אם כך, הן חברות שעוסקות יותר בהעברת סחורה ששולם עבורה, מאשר בהעברת מסמכים, הודעות ובביצוע פעולות שונות בשליחותם של אחרים.

חברות משלוחים נבדלות מחברות שליחויות גם בהתמחויות מסוימות: ישנן חברות משלוחים שההתמחות שלהן היא משלוחי אוכל ממסעדות. חברות משלוחים כאלה מפעילות את כל מערך הזמנת האוכל עבור המסעדות: הן מרכזות את ההזמנות, מקבלות את התשלומים מהלקוחות ומתאמות את איסוף ומשלוח האוכל. חברות משלוחים אלה מסירות למעשה מהמסעדה את האחריות והלוגיסטיקה שבקבלת ההזמנות.

את המסעדה לא מעניין מיהו הלקוח הסופי ולאן המשלוח מיועד, כל עוד היא מקבלת את ההזמנה אליה בצורה מדויקת. השליח של חברת המשלוחים אוסף את האוכל מהמסעדה ויוצא ללקוח. מול הלקוח הסופי (הסועד, במקרה שלנו), לחברות משלוחים מסוג זה יתרון נוסף: הוא יכול להזמין באמצעותן באותה שיחת טלפון מנות ממספר מסעדות, ולבצע תשלום בודד עבור כל המשלוחים יחד. על חברת המשלוחים במקרה הזה, לדאוג לכך שכל האוכל ייאסף בזמן ויגיע חם וטרי ללקוח.

כמובן שאוכל וחברות משלוחים הוא רק דוגמא אחת: ישנן חברות משלוחים שמתמחות במשלוח פריטי אלקטרוניקה וקניות אחרות שלקוחות מבצעים באתרי אינטרנט. ישנן חברות משלוחים שעובדות הרבה עם חנויות פרחים ועוד ועוד.